Sigmund Freud Müzesi

Sigmund Freud Müzesi

Sigmund Freud Müzesi, psikanaliz kuramının öncülerinden olan Sigmund Freud’un Viyana’ya taşındıktan sonra Naziler’in baskınına kadar hem ev, hem ofis olarak kullandığı, terapilerini gerçekleştirdiği yer.

Sigmund Freud kimdir? Sigmund Freud, eskiden Avusturya Macaristan İmparatorluğu’na bağlı olan, günümüzdeki Çekya sınırlarında doğan bir nörolog. Hastaların zihinsel sıkıntılarının bilinçdışı unsurları arasındaki bağlantıyı farketmiş ve hastalarının psikoterapi yöntemlerinde dış unsurları da önplanda tutarak çözüme ulaşmaya çalışmış. Freud bu buluşuyla psikanaliz kurucusu olarak tarihe geçmiş.

Aralarında yaş farkı yirmiyi bulan bir anne babadan olan Freud ve ailesi, çeşitli maddi zorluklar yüzünden Viyana‘ya yerleşmek zorunda kalmış. Evrim teorisinin sahibi Darwin‘i kendisine rehber alan Freud, araştırma bir bilim adamı olmak istiyordu. Ama  Yahudiler’e ayrılmış belli bir sayısı vardı. İstemeden tıp okumuş ve üniversiteden sonra Paris’e geçerek staj görmüş. Berlin’e geçerek çocuk nöropatolojisiyle ilgilenen Freud, tüm bu bilgi birikimi ile Viyana’ya dönmüş ve burada özel hekimliğe başlamış. Uzun yıllar burada çalışmış, fakat Naziler’in Viyana’ya girmesiyle Avusturya’yı terk ederek Londra’ya yerleşmek zorunda kalmış, hayatına Londra’da devam etmiş. Hitler yönetime geçtikten sonra Yahudiler’e karşı tutumunu Amsterdam’daki Anne Frank Müzesi‘nde yakından görmüştük.

Viyana Sigmund Freud Muzesi Tabelasi
Viyana Sigmund Freud Muzesi Kitaplari

Müzeye girerken size sesli bir rehber veriliyor ve onunla her şeyi öğrenebiliyorsunuz. Rehber Türkçe destekli değil, ama İngilizce içerik bulunuyor. Müzeye giriş yaptığınızda bir müzeden çok biraz ev ortamında hissediyorsunuz kendinizi. Tamamen değil, çünkü bir dönem buradaki eşyaların çoğu, Freud’un hayatında bahsettiğimiz gibi Londra’daki evine taşınmak zorunda kalmış. Freud, prensipleri gereği kendisi ile ilgili anısal belge bırakmamış, hepsini ölümünden önce yakmış. Müzede Freud’un yaşamı hakkındaki bilgiler çevresindeki insanlar ve mektuplaştığı kişiler tarafından ortaya çıkarılmış.

Viyana Freud Muzesi Sigmund Aksesuarlari
Viyana Sigmund Freud Muzesi Koltugu Yatagi Maketi

Ayrıca vitrinlerde çeşitli arkeolojik eserler bulunuyor, belli ki Freud antik medeniyetlerden ilham almış. Öyle ki, bilinçaltına meraklı olan Freud için zihin arkeologu da diyebiliriz. Yunanistan ve Roma‘nın görkemi Freud’u etkilemeyi başarmış. Müzede, Freud’un bir şekilde bulduğu toprak kaplar ve mısır dönemine ait küçük figürler sergileniyor. Freud’un muayenehanesi ve ofisi olarak kullandığı, aynı zamanda ailesi ile birlikte yaşadığı bu yerde, Freud’un kitapları ve araştırmaları ile ilgili belgeler, yakınlarının fotorğafları, Freud’un bulunduğu yerlerin eski fotorğaflarını görmeniz mümkün. Kızı Anna Freud‘un çocuk psikolojisi üzerine yaptığı çalışmalar da sergileniyor. Freud’un ünlü terapi kanepesini de görmeyi ummuştuk, ama kanepe Londra’ya taşındığı sırada yanında götürülmüş ve şu an, Anne Freud Müzesi de olan Sigmund Freud Müzesi Londra‘da sergileniyor.

Viyana Sigmund Freud Muzesi Arkeoloji Vitrini
Viyana Sigmund Freud Muzesi Odasi

Fotoğraf ve belgelerin bulunduğu odanın orta yerinde, Nazi istilası sonrasında terkettikleri Viyana’dan çıkarken yanlarına aldığı eşyaların konduğu bir sandığı da görebilirsiniz. Sandığın üzerinde Londra’ya gidecek diye bir ibare yer alıyor. Sandık, 1970’li yıllarda, Sigmund Freud ve Martha Freud çiftinin altında çocuğu olan kızı Anna Freud tarafından müzeye bağışlanmış.

Viyana Sigmund Freud Muzesi Sesli Rehber Fotograflari
Viyana Sigmund Freud Muzesi Sandigi

Sigmund Freud Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 12€, Viyana Pass Card varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Freud Müzesi, haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Sigmund Freud Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Freud Müzesi, Berggasse üzerinde yer alıyor. 40A numaralı otobüsler ve 1, D ve E4 hatlı tramvaylar müzenin yakınından geçiyor. U2 metrosunu kullanarak Schottentor Satation’da inerek de ulaşabilirsiniz, ama 550 metre yürümeniz gerekiyor. Sokak üzerinde büyük bir Freud yazılı tabelanın binasından giriş yapıyorsunuz. Müzeye girdiğinizde merdivenlerden çıkarken basamaklar boyunca duvarda Freud’un yaşamındaki önemli anların zaman çizelgesinde görebiliyorsunuz.

Viyana Sigmund Freud Muzesi Bina Merdivenleri
Viyana Sigmund Freud Muzesi Gezilecek Yerler