Amsterdam'ın En Popüler Parkı Vondelpark

Amsterdam'ın En Popüler Parkı Vondelpark

Müzeler Meydanı‘na 500 metre mesafede yer alan Vondelpark, hergün binlerce insan tarafından ziyaret edilen turistik bir aktivite. Ziyaretçiler yemyeşil çimlerin üzerinde çoğunlukla arkadaş grubu halinde dinleniyor, içkilerini içiyor, uzanıyor, kitap okuyor ya da gölbaşında romantik dakikalar yaşıyor. Yerli halkın da genellikle koşu gibi sportif aktivitelerini gerçekleştirildiği bir mekan.

Vondelpark’ın tarihi

Amsterdam’ın 47 hektar ile en geniş parkı olan Vondelpark, Amsterdam’ın güneyinde Zuid bölgesinde yer alıyor. İlk olarak 1865 yılında The New Park adıyla açılan parka sonradan, 17. yüzyılda yaşamış Hollandalı şair ve yazar olan Joost van den Vondel‘in adı verilmiş.

Amsterdam Vondelpark Gezilecek Yerler
Amsterdam Vondelpark Gorulecek Yerler

Vondelpark’ta türlü bitkilerin yanı sıra sincap, yeşil papağan gibi birçok hayvana da ev sahipliği yapar. Çeşitli müzik ve tiyatro gibi ücretsiz performansların sergilendiği açık hava tiyatrosu, restoranlar, sanatsal heykeller, golf turnuvaları, çeşitli oyunlar gibi eğlenceli etkinlikler de yer alıyor Vondelpark’ta. Ayrıca Amsterdam’ın nadir güneşli günlerinde güneşlenen insanları görürseniz şaşırmayın. Öyle ki çıplak güneşlenenlerin sayısının artması nedeniyle parkın birçok noktasına çıplak güneşlenmenin yasak olduğunu gösteren tabelalar bile yerleştirilmiş.

Vondelpark’ta ne yapılır?

Vondelpark Amsterdam’ın en büyük parkı ve açık havanın tadını çıkarmak için harika bir yer. Yürüyüş ve bisiklet yolları, oyun alanları, piknik alanları ve daha fazlası dahil olmak üzere sizi meşgul edecek pek çok aktivite vardır. Sıcak aylarda park, güneşin tadını çıkaran insanlarla dolup taşar. Güneşlenen, frizbi oynayan ve daha fazlasını yapan insanlar göreceksiniz. Park aynı zamanda konserler ve diğer etkinlikler için de popüler bir mekandır. Amsterdam’ın koşuşturmacasına bir mola vermek istiyorsanız, Vondelpark dinlenmek ve rahatlamak için tercih edilebilecek bir yerdir.

Amsterdam Vondelpark Gezi Yazisi
Amsterdam Vondelpark Gezi Notlari

Vondelpark nerede ve nasıl gidilir?

Vondelpark’a ulaşım oldukça kolay. Müzeler Meydanı’ndan birkaç dakika yürüyerek ulaşabilir ya da 3 ve 12 numaralı tramleri kullanarak Van Baerlestraat durağında inebilirsiniz.