Walt Disney World Magic Kingdom Dünyanın En Popüler Eğlencesi

Walt Disney World Magic Kingdom, Walt Disney World Resort bölgesinde yer alan altı farklı Walt Disney eğlence parkının ilki. 1971 yılında açılan tema park,  her yıl milyonlarca ziyaretçisiyle dünyanın en çok ziyaret edilen tema parkları arasında. Biz de Florida gezimizde bu parkı deneyimlemek istedik ve bir günümüzü buraya ayırdık.

California Anaheim’deki Disneyland’le karıştırılıyor olsa da, Florida Orlando’daki Disney World, Cinderella Kalesi’ni de içinde barındıran Magic Kingdom. Yetişkinlerin çocukluklarını yaşadığı, çocukların da hayatları boyunca unutamayacağı güzel bir deneyim yaşayacağı bir eğlence parkı burası. Bu makalede Magic Kingdom’da gezilmesi gereken önemli yerleri, kaçırılmaması gereken atraksiyonları ve sürüşleri anlatıyorum. Aşağıda bizim sırasıyla girdiğimiz eğlenceleri görebilirsiniz. Biz iki yetişkin olarak gittiğimizden daha çok yetişkinlere yönelik bir yazı bu, çocukla seyahat ediyorsanız bazı düzenlemeler yapmanız gerekecektir. Mobil uygulama vasıtasıyla güne, zamana göre değişen bekleme kuyruklarını anlık takip ederek duruma göre hareket edebilir ve en uygun sırayı kendiniz belirleyebilirsiniz. İşte Walt Disney World Magic Kingdom gezi rehberi.

Main Street USA

Parka giriş yaptığınızda öncelikle Main Street USA‘ya girmiş oluyorsunuz. Karşınıza çıkan ilk yapı tren istasyonu. WDW Railroad, Splash Mountain’ın da bulunduğu Frontierland bölgesine ya da The Brainstormer’ın bulunduğu Fantasyland’e hızlı geçiş imkanı sağlıyor. Tren istasyon binasını geçince karşınızda o muazzam kale olan Cindirella Kalesi görünüyor. Cindirella Kalesi’nin bulunduğu meydandan farklı eğlence bölgelerine ulaşmanız mümkün. Adventureland, Main Street U.S.A, Frontierland, Fantasyland ve Tomorrowland adlarındaki bu bölgeler farklı temalara sahip eğlencelerden oluşuyor.

walt disney main street usa tren istasyonu 400x266WDW'nin diğer istasyonlarına ulaşımın sağlandığı tren istasyonu
walt disney main street usa 400x266WDWM'nin simgesi kalesini ilk görüş

Main Street USA, aynı zamanda çok sayıda mağaza, restoran ve eğlence mekanın bulunduğu bir bölge. Sadece bunlardan ibaret değil, farklı anlamlara sahip bir yer. Mesela Disney filmlerinde gördüğümüz jenerikteki isimlerin bir benzeri cadde üzerindeki pencerelere de konmuş. Bir filmde, ilk jenerikte yönetmenin adı en sonda, son jenerikte de ilk olarak yazılır ya, burada da Walt Disney’in ismi, Main Street üzerinde Cindirella Kalesi’ne doğru ilerlerken son isim olarak görünüyor, parktan ayrılırken ise bu isim ilk görünen isim oluyor.

magic kingdom walt disney mickey mouse heykeliMagic Kingdom tema parkın girişindeki Walt Disney ve Mickey Mouse heykeli

Parkta birçok gizli mesaj da var. İtfaiye binasının ismi Engine Co. 71 olarak belirlenmiş. Bu da Disney World’ün açılış tarihi olan 1971’e gönderme yapıyor. Sokak lambaları da elektriğin gelişimine göz kırpan türde. Gaz lambalarıyla başlıyor ve elektrikli sokak lambalarıyla Main Street tamamlanıyor. Daha fazla detaya girmeden hadi eğlencelere.

Seven Dwarfs Mine Train

Walt Disney’in ilk uzun metrajlı filmi Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler filmini konu alan ve Fantasyland bölgesindeki ride’lardan Seven Dwarfs Mine Train, maden treni konseptli bir roller coaster. Adrenalini çok yüksek bir sürüş değil, ama oldukça eğlenceli. Tema parklarında bekleme alanları insanların sıkılmaması için interaktif bir şekilde hazırlanmış. Burada da mücevherlerle etkileşim halindesiniz, etrafta müzik çalan ya da gökyüzüne ışıklar saçan maden taşları var.

walt disney magic kingdom mine train 400x266Magic Kingdom Mine Train
walt disney magic kingdom winnie the pooh 400x266Winnie the Pooh'u tanımayan var mı?

The Many Adventures of Winnie the Pooh

Çocukluğumuzun sevilen ayılarından Winnie the Pooh ile birlikte 4 dakikalık küçük bir gezinti sağlayan The Many Adventures of Winnie the Pooh, su üzerinde, tam da çocukların sevebileceği hafiflikte bir ride. Özellikle sırada beklerken yapılacak çok şey var, çocuklar için interaktif eğlenceler bulunuyor.

Jungle Cruise

Jungle Cruise, Adventureland’daki bir su aktivitesi ve bu keyifli ride ile küçük bir tekneye atlayarak, dünyanın farklı bölgelerinden canlandırılan nehirlerinde, komikli bir rehber eşliğinde 7 dakikalık kısa bir yolculuk yapıyorsunuz. Hayvanlar arasında tehlikeli ve heyecan verici orman içi gezisinde The African Queen filminden de esinlenilmiş. Banyo yapan filler, su aygırları, timsahlar, kobralar göreceksiniz, tabii hepsi mekanik. Her ne kadar Walt Disney, gerçek hayvanlardan oluşan bir ride olsun istemişse de, hayvanların davranışları kontrol edilemediğinden mekanik olmasına karar verilmiş. Su altı mekaniğinin gizlenmesi için de suya yapay bir renk verilerek bulanık gibi görünmesi sağlanıyor.

walt disney magic kingdom jungle cruise nehri

Pirates of the Caribbean

Su üzerindeki ride’lardan olan Pirates of the Caribbean, renkleriyle ilgi çekici yerlerden biri. Aksiyon dolu bir sürüş değil, ama içeride korsanların arasında bir savaşı ve korsanların yaşamını buluyorsunuz. Animatronik karakterlere sahip ve ambiyans olarak tavsiye edilebilecek türden.

Splash Mountain

Magic Kingdom tema parkındaki en popüler etkinliklerden biri Splash Mountain. Bir kütük içinde 3 farklı düşüş yaşatıyor ama aralarında en heyecanlısı 5 katlı bir binanın yüksekliğinden, yani 27 metreden yapılan düşüş. Görevliler nereyi gösterirse oraya oturuyorsunuz ama kütüğün önünde oturanlar en çok ıslananlar, bilginiz olsun.

walt disney magic kingdom splash mountain kayak 400x266
walt disney magic kingdom splash mountain 400x266

Big Thunder Mountain Railroad

Splash Mountain’ın yanındaki Big Thunder Mountain, heyecan arayanlar için en eğlenceli ride’lardan biri. Zaman zaman hızlanıp bazen durgunlaşan ride, mağaralardan kanyonlara ulaşan kısa bir serüven.

walt disney magic kingdom big thunder mountain railroad

The Haunted Mansion

Haunted Mansion, karanlıkta ilerleyen bir ride. Ayrıca Magic Kingdom’ın en popüler aktivitelerinden biri. Etrafta mezarlar, hayaletler, iskeletler gibi korku temalı nesneler olmasına karşın yetişkinler için öyle sıradışı korkutucu bir unsur olmadığını söyleyeyim. Yetişkinler için korkutucu olmaktan öte eğlendirici de, havada ruhlar, hayaletler dolaşıyor. Bazı çocuklar sıra beklerken dahi korktukları için girmek istememişler ve aileleriyle sıradan çıkmak durumunda kalmışlardı. Haunted Mansion ride’ında bindiğiniz araç ise Doom Buggy de denilen omniover adında, etrafı çevrili, arkanızı göremediğiniz koltuklardan. Biraz korkutucu bir etkinlik olsa heyecanı tavan yaptırabilecek aletler aslında.

walt disney magic kingdom haunted mansion binasi 400x266
walt disney magic kingdom gorunmeyen at arabasi 400x266

It’s a Small World

Dünyanın farklı ülkelerini almışlar, kültürel faaliyetlerini minimalize edip süslemişler. Su üzerinde çok yavaş bir ride olmasına karşın animatronik kuklalar dünyanın farklı kültürlerine ait kıyafetlerle giydirilmişler. Bunlar hem dans ediyor hem de dünya barışını simgeleyen It’s A Small World şarkısını söylüyorlar. Şarkı güzel, gitmeden dinleyin. Ride sırasında çok renkli görüntülerle karşılaşıyoruz, renkler müthiş. Fakat ride bitiminde aralarında Türkçe olmayan yaklaşık 15 farklı dilde Güle güle yazılı. Dilimizi arar, ama bulamazsınız, üzer.

walt disney magic kingdom small world renkleri 400x266
walt disney magic kingdom small world dunyadan 400x266

Peter Pan’s Flight

It’s a Small World’den çıkıp tam karşısındaki Peter Pan’s Flight’a giriyoruz. Bugünün standartlarına göre basit bir yolculuk. Yine de Peter Pan’ın Disney’de önemli bir yeri var. Haunted Mansion’daki gibi arkası görünmeyen omnimover stilindeki araçlara binip, görevli arkadaşın üzerinize sözde sihir tozu serpmesiyle Tinker Bell misali uçmaya başlıyorsunuz. Araç gereği Universal Studios E.T. Adventure’daki gibi ayaklar yerden kesiliyor. Peter Pan uçuşu deyince akla daha uçuk şeyler geliyor olsa da, getirmeyin öyle şeyler aklınıza. Basit düşünün burada.

Ha bir de karanlıkta roller coaster deneyimi yaşamak isterseniz Tomorrowland bölgesindeki Space Mountain‘a binebilirsiniz. Konsept bir uzay konsepti ve bu nedenle karanlık, sanki uzayda uçuyormuş gibi. Roller coaster’ın en eskilerinden olduğu için günümüzdeki teknolojiyle inşa edilen roller coaster’lara göre basit bile kalabilir.

Tüm bu etkinliklerin yanı sıra tamamı çocuklara yönelik olan bu etkinliklere de katılmak isteyebilirsiniz. Canlı müzikal gösteri olan Country Bear Jamboree, Walt Disney’s Enchanted Tiki Room, animasyon gösterisi olan Mickey’s Philharmagic, lunapark eğlencelerinden The Magic Carpets of Aladdin ile Astro Orbiter, Dumbo the Flying Elephant, Prince Charming Regal Carrousel (Atlı Karınca), seyirciyle irtibat kurarak ziyaretçileri güldürmeye çalışan Monsters Laugh Floor, Toy Story’nin kahramanlarından Buzz’un temasında basit bir sürüş olan Lightyear’s Space Ranger Spin, mekanik karakterlerin kullanıldığı ve dönen tiyatro özelliğindeki Walt Disney’s Carousel of Progress, çocuklar için olan ve saatte 12km’ye kadar hızlanabilen yarış arabaları ile Tomorrowland Speedway, çay bardağı içinde döndüren Mad Tea Party, 1 dakikalık roller coaster olan The Barnstormer ve bazı Disney karakterleriyle tanışmak için birçok tanışma noktası gezebileceğiniz yerlerden.