Walt Disney Tema ve Eğlence Parkları Gezi Rehberi

Amerika Orlando‘da her yıl milyonlarca ziyaretçi alan Walt Disney World Resort, son derece eğlenceli ve etkileyici oyunları, parkları ve ride’ları ile ziyaretçilerin tekrar tekrar ziyaret etmek istedikleri bir yer.

Walt Disney bünyesinde Walt Disney World Magic Kingdom, Epcot Center, Disney’s Animal Kingdom, Disney’s Hollywood Studios olmak üzere 4 tema parkı, Disney’s Typhoon Lagoon ve Disney’s Blizzard Beach olmak üzere 2 tane de su parkı bulunuyor. Otelleri ve tesisleri de eklediğimizde bunların tamamı Walt Disney World Resort bünyesinde.

Walt Disney Magic Kingdom

Walt Disney Magic Kingdom’da kaçırmamanız gereken etkinlikler

Walt Disney eğlence parkları ziyaretçilerini mutlu göndermek için elinden geleni yapıyor. Gün içinde bazı etkinlikleri, Magic Kingdom ziyaretinizde mümkün olduğunca görmeye çalışın. Bu etkinlikler, Magic Kingdom’un önemli etkinlikleri. Etkinlikler ve saatleri günlere göre değişebiliyor. Hangi etkinliğin ne zaman olduğunu takvim sayfalarından ya da mobil uygulamalarından öğrenebilirsiniz.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Magic Kingdom Parade: Her öğle vakti Walt Disney World’da tüm karakterlerin dans ve müzik eşliğinde Cindirella Şatosu’nun önünden geçerek Main Street USA’dan devam eder. Disney’in hikayelerindeki tüm ikonik karakterleri, Festival of Fantasy adı altındaki bu muazzam gösteriyi sunarlar.

walt disney parade gecis toreni 400x266
walt disney parade gecis toreni sovu 400x266

Eğer Sindirella Kalesi’nin bulunduğu meydanda beklerseniz gösteri geçtikten sonra başka ride’lardan devam edebilirsiniz. Main Street’tekiler ise hala gösterinin tamamını izlemek için beklemeleri gerekecek. Zaten Main Street üzerindeki seyir alanları olan kaldırımlar dar olduğu için kalabalık olacak ve gösteriyi layıkıyla göremeyeceksiniz.

Mickey’s Royal Friendship Faire: Disney karakterlerinin Sindirella Kalesi’nin önündeki balkonda, müzik eşliğinde canlı dans gösterisi. Yaklaşık 25 dakika sürüyor bu gösteri.

walt disney oyal friendship faire show

Move It! Shake It! Dance & Play It! Street Party: Günde birkaç defa Sindirella Şatosu önünde gerçekleşen bu etkinlikle bazı Disney karakterleri ve müzik eşliğinde özellikle küçük çocuklar başta olmak üzere herkes dans ediyor ya da dans edenleri izliyor. Planınızı bir tanesine denk getirin mutlaka.

walt disney shake it street party dans gosterisi 400x266
walt disney shake it street party dans show 400x266

The Muppets Present… Great Moments in American History: Liberty Square’deki Hritage House’un ikinci katındaki canlı bir kukla şovu olan bu gösteride Kermit the Frog, Miss Piggy, Fozzie Bear, Sam Eagle ve Gonzo’nun atışmaları ve şarkılarını dinleyebilirsiniz.

magic kingdom great moment in american history

Happily Ever After: Yaklaşık 18 dakika süren ve müzikle, havai fişeklerle, şato üzerine yansıtılan projection mapping gösterisiyle tam bir uyum içinde olan bu efsane gösteriye biz ne yazık ki katılamadık. Ancak siz katılırsanız gün sonunda telefonunuzun şarj problemi olmamasına dikkat edin. Happily Ever After Fireworks‘ü izleyebileceğiniz en iyi şekilde izlemek için, tabii ki Sindirella Şatosu’nun tam karşısındaki Main Street USA’de bulunmak gerekiyor. Disney Park bazı günler sat 18:00’de kapanıyor, bazen de 22:00’ye kadar devam ediyor. Biletinizi alırken bunu da göz önünde bulundurun.

Walt Disney World Sindirella Kalesi (Cinderella Castle)

Disney karakterleri teması çevresinde dönen Walt Disney Magic Kingdom’un sembolü, ortasında tüm güzelliğiyle parkın her yerinden görünen Sindirella Kalesi (Cinderella Castle), gördüğünüzde hayranlık uyandıracak bir mimariye sahip. Uçakları uyarmak için yanıp sönen ikaz ışıklarından kurtulmak için 61 metreden daha düşük bir yükseklikte, 56 metre uzunlukta olan kale ilk defa 1950 yapımı Cinderella çizgi filminde çıkıyor karşımıza. Daha sonra gerçek hayata uyarlanmış. Günümüzde Magic Kingdom ile birlikte Şangay’da da bir benzeri vardır.

Şatonun toplam 27 kulesi var ve bu şato Polonya’daki Moszna Kalesi, Almanya’daki Neuscwanstein Kalesi gibi birçok kaleden ilham alınarak tasarlanmış. Florida bir kasırga bölgesi olduğundan bu kale de 200 km hıza sahip bir fırtınaya dayanabilecek sağlamlıkla inşa edilmiş.

walt disney magic kingdom sindirella kalesi 400x266
walt disney magic kingdom cinderella castle 400x266

Sindirella Kalesi’nin içinde bir restoran bulunuyor. Cinderella’s Royal Table, Gotik yapıdaki dış mimarisine uygun olarak Orta Çağ tasarımlı bir restoran ve yapımında emeği geçenlerin hanedanlarının armalarıyla süslenmiş. Ziyaretçilerin ve özellikle çocukların Sindirella tarafından karşılanarak yemek yemesi de muhtemelen burada geçirilen süreyi ölümsüz kılan etkenlerden. Kalenin biraz daha üst kısmında asansörle ulaşılan bir kraliyet odası da varmış, Walt Disney ve ailesi başta olmak üzere özel misafirlerin ve yöneticilerin konaklaması için inşa edilmeye başlanan oda, Walt Disney’in ölümünden sonra bitirilememiş ve soyunma odası olarak kullanılmış bir süre. 2005 yılından bu yana bir ödül olarak ziyaretçilerinden birinin konaklaması için açmaya başlamış kapılarını. Bu nedenle herhangi bir rezervasyon yapılması mümkün değil.

Walt Disney Magic Kingdom giriş ücreti ve bilet fiyatı ne kadar?

Biz biletimizi online olarak satın aldık. Walt Disney giriş biletini Disney World‘ün kendi sitesinden alabilirsiniz. Fiyatlar değişken olduğu için güncel fiyatları sitesinden öğrenebilirsiniz. Hafta içi 114$’dı bizim ziyaretimizde. Özellikle yoğun dönemlerde kapı girişlerinde bilet almak isterseniz yoğunluktan dolayı vakit kaybetmeniz muhtemel. Online bilet aldığınızda biletinizin bir çıktısını yanınızda bulundurun. Tema parkı girişinde bu kağıdı bilete çevirerek içeri giriş yapıyorsunuz.

walt disney online bilet nasil alinir
  • Fast Pass+ nedir? Biletinize dahil olan bir FastPass+ sistemi var. Bir nevi rezervasyon sistemi. Park ziyaretlerinden 30 gün öncesinden itibaren 3 Fast Pass+ rezervasyonu yapabiliyorsunuz  İster My Disney Experience uygulamasına ister Disney World web sitesine giriş yaparak ve biletinizi sisteme tanıtarak halledebilirsiniz. Bu rezervasyonlarınızı kullandığınızda sonraki saatlerde de kullandıkça yeni FastPass+ rezervasyonu yapma hakkınız oluyor. Bir sürüşe rezervasyon yaptırırsanız ve sistem size örneğin 15:00 ile 15:30’da orada olmanız gerektiğini söylüyorsa o zaman diliminde orada olarak, sıra beklemeden hızlı geçişten faydalanabiliyorsunuz.  Sabah saatlerinde sıralar nispeten daha az olacağından haklarınızı daha yoğun olabilecek zamanlarda kullanmanız gerekir. 3 FastPass+ seçiminizi 11:00 – 14:00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Bu öğle saatleri bekleme sürelerinin en uzun olduğu saatler. Sıcak havalarda da sıralarda çok beklemek istemeyeceğiniz için idealdir. Park Hopper kullanıyorsanız da planınızı ona göre düzenlemelisiniz, çünkü FastPass+ hakkınızı bir günde bir tema parkta kullanabiliyorsunuz. İyi bir plan yaparak bekleme sürelerinizi gözle görülür biçimde düşürebilirsiniz.
  • Park Hopper nedir? Birden fazla Walt Disney tema parkına giriş imkanı tanıyan Park Hopper ile aynı gün farklı parklara geçiş sağlayabilirsiniz. Biz Walt Disney World Magic Kingdom’a 1 gün ayırdık ve çıkış saatine kadar girmek istediğimiz her yere girmiştik ve hatta kendimize vakit bile kalmıştı. Magic Kingdom’a ayıracak bir gününüz varsa Park Hopper pek önerilen bir şey değil, ancak birden fazla gün ayırabiliyorsanız diğer tema parkları da görmek adına bu imkandan faydalanabilirsiniz. Sadece Magic Kingdom için değil Disney’e bağlı diğer tema parklar arasında da geçerlidir Park Hopper.

Walt Disney’de otopark

Walt Disney dünyasına özel araç ile gidiyorsanız park ücreti ödemeniz gerecek. Walt Disney’in hangi tema parkına gidiyor olursanız olun yol üzerinde gişelerden geçiyorsunuz zaten. Araç park ücreti günlük 25$. Gişeleri geçtikten sonra aracınızı park edeceğiniz noktaya doğru tabelalar ve görevlilerin yönlendirmesiyle ulaşıyorsunuz. Biz Walt Disney World Magic Kingdom’a gitmişik ve otopark alanı o kadar büyük, o kadar sistemli ki.

walt disney magic kingdom park alani ucretiMagic Kingdom otopark gişeleri

Aracınızı park ettikten sonra, park alanlarında bulunan ve Disney karakterlerinin isimlerinin olduğu tabelaların mutlaka fotoğrafını çekmek gerekiyor. Çevrede birçok park alanı var ve her biri Simba, Peter Pan, Alaaddin, Zurg, Jafar gib Disney karakterleriyle isimlendirilmiş. Hatırlarım demeyin, onca yeri gezip yorulduktan sonra bir an önce aracınıza ulaşmak isteyeceksiniz ve arabanın yerini karıştırmak istemezsiniz emin olun.

Sonrasında Transportation and Ticket Center’a ulaşmanız gerekecek. Aracınızı park ettiğiniz yoldan bu bölgeye düzenli olarak shuttle trenler geçiyor. Onlara binebilir ya da yakın bir yere park ettiyseniz yürüyebilirsiniz. Biletinizi online olarak almadıysanız TTC’deki gişelerden ya da kiosklardan da bilet alabilirsiniz. Bu arada Walt Disney World Magic Kingdom’a henüz ulaşamadık. TTC’den Magic Kingdom’un girişine feribotla ya da trenle ulaşabiliyorsunuz. Feribot daha yavaş, tren daha hızlı bir seçenek. Biz Seven Seas Lagoon’un çevresini dolaşan treni tercih ettik. Sonrasında güvenlik kontrolünden geçip, online bilet çıktınızı geçiş kartına çevirdikten sonra giriş yapabilirsiniz. Bu bahsettiğim Magic Kingdom’a ulaşımdı. Diğer tema parklarda da benzer yönlendirmelerle girişe kadar sistematik bir şekilde ulaşabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

walt disney magic kingdom tren shuttle 400x266Magic Kingdom'a ulaşmak için önce tren shuttle'a biniliyor.
walt disney magic kingdom girise tren ulasimi 400x266Sonra da bu trenlere binerek Magic Kingdom'ın girişine ulaşıyoruz.

Walt Disney World’e ne zaman gidilir?

Genellikle Disney gezileri, okulların olmadığı zamana göre belirlenir, dolayısıyla Disney World’ün en yoğun olduğu zamanlar yine tatil günleridir. Seyahatinizi belirlerken düşünmeniz gereken faktörler hava durumu, maliyeti ve insan yoğunluğudur. Yaz tatilleri, Noel ve yeni yıl ile ilgili tatiller tema parkların yoğun olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde hem kalabalık olur hem de tesislerin fiyatları daha yüksek olur. Disney’i ziyaret edebileceğiniz en uygun gün Pazartesi ve Salı günleridir. Bu günlerde haftanın en az kalabalığını görebilirsiniz. Ay olarak Ekim, Kasım ve Aralık ayının ilk iki haftası ile Ocak, Şubat ve Mart ayları yılın en az kalabalık ayları.

Orlando, yaz döneminde oldukça sıcak olan bir yer. Biz Ekim ayının sonunda gitmiştik ve hem yaz kalabalığından hem yaz sıcağında uzun kuyruklar beklemekten kurtulmuş olduk. Sabah ayaz soğuğu olsa bile 10:00’dan sonra tişört ile gezilebilecek kıvama gelmişti. Orlando, genel olarak sıcak bir bölge.

Walt Disney’de nerede kalınır?

Walt Disney World çevresinde çok sayıda Disney temalı otel bulunuyor. Disney temalı olmayan oteller de var tabii. Otellerin Disney World’e gelenler için avantajları da var . Disney World’e otellerden shuttle servislerle tema parka gitmek ya da gitmek istediğiniz tema parka yakın bir otelde konaklıyorsanız deniz taksisi ile ulaşmak, araç kiralamadan ulaşım sağlandığı için araç park noktalarına park ücreti vermemek gibi avantajları vardır. Bu otelde kalanlar tema parklara normal giriş saatinden daha erken bir saatte girme hakkında sahip olduklarından bir süre sırasız, kalabalıksız bir ortamda takılırlar.

walt disney magic kingdom otelleri konaklamaWalt Disney'e bağlı otellerde konaklama imkanı bulunuyor.

Walt Disnay World otelleri çeşit çeşit olduğundan ve otel fiyatları farklı bütçelere göre ayarlandığından araştırmayla kendinize uygun bir otel bulabilirsiniz. Eğer daha ekonomik bir konaklama seçeneği arıyorsanız bizim gibi 27 km mesafedeki Bill Frederich Park at Turkey Lake adlı çadır kamp alanında çadır kurarak da halledebilirsiniz.