Yalova Arkeopark Açık Hava Müzesi

Yalova Arkeopark Açık Hava Müzesi

Yalova Arkeopark Açık Hava Müzesi, 2003 yılının sonuna doğru açılmış. Bu vesile ile Yalova’nın çeşitli yerlerinden çıkarılan tarihi eserler tek bir çatı altında toplanmış.

Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait lahitler, sütun başlıkları, mezar stelleri ve onur taşları Yalova Açık Hava Müzesi ziyaretinizde görebileceğiniz eserler arasında.

Yalova Arkeopark Acik Hava Muzesi Gezi Notlari
Yalova Arkeopark Acik Hava Muzesi Gezi Yazisi

Yalova Arkeopark Açık Hava Müzesi’ne giriş ücretsiz, ancak biz müzeyi öğleden sonra 14:00’te görmeye gittiğimizde ziyaret saatleri 09:00 – 18:00 arası olan müzenin kapıları kilitliydi ve içeride de herhangi bir güvenlik görevlisi yoktu. Dolayısıyla içeri giremedik, dışarıdan bakmak durumunda kaldık. Ayrıca buraya gelenler demir parmaklıkları çok rahat aşarak içeri girebilirler, bunun önüne geçebilen bir güvenlik görevlisinin olması gerekiyor.

Yalova Arkeopark Acik Hava Muzesi Gezilecek Yerler
Yalova Arkeopark Acik Hava Muzesi Gorulecek Yerler

Dışarıdan gördüğümüz kadarıyla, eserlerin hangi tarihe ait olduklarını gösteren bilgilendirme panolarının olmadığını farkediyoruz. Burayı ziyaret eden bir ziyaretçi, eserlere sadece bakarak vakit geçirecektir.

Yalova Arkeopark Açık Hava Müzesi, Yalova’nın merkezinde bulunuyor. Şht. Ömer Faydalı Caddesi üzerinde görülebilen müzenin giriş kapısı Sanat Sokak üzerinde yer alıyor. Müzeyi, Yalova Semt Polikliniği ve Yalova Uygulama Oteli’nin karşı tarafında görebilirsiniz.