Yayla Kampında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yayla yolları sapa yerler, doğru düzgün yolu olmayan, yolu olsa bile taşlı olabilen yerler olduğundan bir semte gider gibi davranmamak gerekli. Yaylaya çıkarken, yaylada kamp yapmak isteyenler için önereceğimiz birkaç nokta olacak. Bunlara dikkat ederseniz, kamp sırasında çok daha rahat edeceğinizi söyleyebilirim.

Neler Var?

Rotanızı bilin

Bir yayla belirlediyseniz yaylaya giden yolları ve çevresinde, yaylaya gidebilecek alternatif yolların varlığını iyi araştırın. Yayla yolu planını bir kağıda çizin ya da haritaların uydu görünümü özelliğini kullanarak çıktısını alın. Çünkü yaylalar genelde internetin çekmediği, GPS’in yol göstermede sıkıntı çıkardığı yerler oluyor. Hal böyle olunca kaybolmamanız için yollarını iyi araştırmanız gerekiyor. Yollar bir şekilde kapalı ya da kış dönemlerinde karla kaplı olabildiğinden, hedefe ulaşmak için alternatif yolları öğrenmek de faydalı olabiliyor.

basiskele menekse papaz cayiri yolu deresi

Depoyu doldurun

Spontane bir yolculuğa çıkıyorsanız ve nereye, ne kadar sürede gideceğinizi bilmiyorsanız aracınızda yeteri kadar benzin olduğuna dikkat edin. Çünkü yollar sizi yeni rotalara götürebilir. Bir yaylaya çıkarken kahverengi başka bir yayla ismini görüp onu merak ederek tabela yönünde de devam edebilirsiniz. Üstelik ne kadar gideceğinizi bilmediğiniz bu yayla yolları muhtemelen asfalt yollar olmadığından daha çok benzine ihtiyaç duyar. Riske girmeye gerek yok, hatta aracınızda birkaç litrelik yedek bir benzin şişesi de bulundurabilirsiniz.

Market alışverişi

Yaylalar, aktif noktalar olmadığı için yayla çevresine kurulmuş bir market de bulmak pek güçtür. Yaylaya çıkarken yiyecek ihtiyaçlarınızı en azından merkezdeki marketten karşılamanız gerekir. Ne kadar alışveriş yapmanız gerektiği, kamp tecrübenizle orantılı. Kısıtlı bir kamp süreniz varsa kamp bittikten sonra atılacak yiyeceğinizin olmadığı alışverişler en ideal alışverişlerdir. Dönüşünüzün belli olmadığı durumlarda fazla alışveriş yapmanız da tabii ki bir sakınca yok.

yedigoller cadir kampi konaklama gezisi 400x266
kartepe kuzuyayla tabiat parki gece atesi 400x266

Sineklere karşı koruma

Yayla kampını zehir etmemesi açısından sinek ve böceklere karşı da önlem almanız keyifli bir akşam geçirmeniz için önemlidir. Işığı terchi eden haşerelerin sizi ısırmasının önüne sinek kovucu spreylerle geçmeniz mümkün. Çadır içinde de herhangi bir böcek türü olmaması için çadırın girişini açık tutmamanız gerekiyor. Giriş ve çıkışlarda olabildiğince hızlı davranarak fermuarı çekmelisiniz. Fırsatçı sinekler tarafından gece boyu rahatsız edilebilirsiniz yoksa.

Sıkı giyinin

Çıktığınız yaylalar büyük oranda şehir merkezlerine göre soğuktur. Gündüz vakti gitseniz bile, soğukluğu bariz bir şekilde hissedersiniz. Varın, geceyi siz düşünün. Gece ile gündüz arasında yüksek değerlerdeki sıcaklık farklılıkları yeterli ekipmanınız olmadığı takdirde sıkıntılı bir gece geçireceğinizin göstergesidir. Yer altından gelen soğuğu engelleyebilen bir mat, düşük hava şartlarında sıcak tutabilen bir uyku tulumu ve kıyafet seçimleriniz gece rahatlığınıza birebir etki eder. Ateş yakar ısınırım diye düşünüyorsanız, ateş söndükten ve uyku moduna geçtikten sonraki zamanı da düşünün.

Şehirde yaşayanlar için yayla kampları doğa ile içiçe olduğunuzdan çok zevkli geçer. Ay ışığında yemek yer, kurt ve baykuş sesleri arasında uyursunuz. Bizce doğanın içinde olmak gibisi yok. Bahsettiğimiz hazırlıkları yaparak güzel bir kamp deneyimi kazanabilirsiniz. Bizim kamp yazılarımızı Erikli Yaylası, Yedigöller Milli Parkı, Kuzuyayla Tabiat Parkı, Menekşe Yaylası yazılarımzdan okuyabilir, çadır kampı aramasıyla tüm kamp yazılarımıza ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli kamplar.