Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yurtdışına çıkış yapabilmemiz için yanımızda bulundurmamız gereken en önemli şey pasaportlarımızdır. Kimlik belgesi ile yurtdışına gidebileceğimiz birkaç ülke dışında pasaport olmadan yurtdışına çıkmamız mümkün değil. Pasaportların da kendi içinde çeşitleri bulunuyor. Yeşil pasaport da bunlardan biri. Şimdi daha detaylı olarak yeşil pasaport nasıl alınır, harç ücretleri ne kadardır, gerekli belgeleri ve şartları nelerdir, inceleyelim.

Yeşil pasaport nedir, avantajları nelerdir?

Bu tür pasaportların diğer adı hususi pasaporttur. Yeşil pasaport sahipleri schengen vizesine ihtiyaç duymadan birçok Avrupa ülkesine hatta, Avrupa dışındaki birçok ülkeye kolayca girebilme ayrıcalığına sahip. Vizelerle uğraşmadan sağlanan bu kolaylıkla kafanızın estiği anda yeşil pasaport ile giriş yapabileceğiniz ülkelere istediğiniz tarihte, istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Bordo pasaport sahipleri gibi vize derdinden muaf oluyor yeşil pasaport sahipleri.

[postlink id=”2823″ title=”Bordo Pasaport Nasıl Alınır?”]

Yeşil pasaportun avantajları özellikle devlet memuru olanları ilgilendiriyor. Eğer bir devlet memuruysanız sizin yeşil pasaport alma hakkınız var. Birkaç küçük istisna dışında devlet memuru olmayanlar yeşil pasaport sahibi olamazlar. Bu nedenle devlet memurları vize almadan yurtdışına çıkmakta özgürdürler ve izinlidirler. Peki yeşil pasaport ne kadar süreliğine verilir? Yeşil pasaport süresi en fazla 5 yıl geçerli olabiliyor.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler hangileridir?

Yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz gidebileceği birçok ülke var. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Polonya, İtalya gibi schengen vizesi isteyen ülkelere girebiliyorsunuz. Dünyanın dört bir yanında, her kıtada ziyaret edebileceğiniz ülkeler bulunuyor. Tüm ülkeleri burada saymak gereksiz olur, ama siz gitmeden önce gideceğiniz ülkenin konsolosluk sitesinden yeşil pasaportlulara tanınan hakları mutlaka inceleyin. En güncel bilgiyi oradan bulursunuz. Bu tip durumlarda 3 aylık veya ülkesine göre en az 6 aylık geçerlilik isteyebiliyorlar. Yeşil pasaportlulara vize istemeyen ülkeler listesinin tam ve güncel haline Dışişleri Bakanlığı‘nın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yeşil pasaport kimlere verilir?

Yeşil pasaport şartları nelerdir? Hususi pasaport, devlet çalışanlarına ve eski bürokratlara verilen pasaport türüdür. Devlet memurlarının tamamı yeşil pasaport hakkına sahip olacak diye bir durum da yok. Devlet memurlarının kadro dereceleri vardır. Kadro derecesi 1, 2 ve 3 olan memurlar yeşil pasaport için başvuru hakkına sahiptir. Kadro derecelerinin yüksek olması için başvuru yapacak kişinin 15 yıl kadar devlet memurluğu statüsünde çalışmış olması gerekiyor.

Eğer sizin yeşil pasaport alma hakkınız varsa, bu haktan ve avantajdan eşiniz ile çocuklarınız da faydalanabiliyor. Aile sebebiyle yeşil pasaporttan eşiniz dilediğiniz süre boyunca bu haktan faydalanır, ancak çocuklarınız 18 yaşına kadar sizin sayenizde yeşil pasaport sahibi olabilir. Anne baba üzerinden yeşil pasaport sahibi olma yaşı aslında 25’tir, fakat bu birkaç şarta bağlı. Çocuk, SGK ya da bağkurlu değilse, bekarsa ve öğrenci ise 25 yaşına kadar yeşil pasaport alabilir.

Peki öğretmenler ne zaman yeşil pasaport alabilir? Öğretmenlerin yeşil pasaport alması için de diğer memurlar gibi 3., 2. veya 1. derece kadrolu olması gerekiyor. 9 derecede eğitim hayatlarına başlayan öğretmenler 9/1 derecesinde olurlar. Zaman, istikrar ve temiz sicil ile her sene kademe 1 artar. En iyi ihtimalle bir öğretmenin yeşil pasaport sahibi olmaya hak kazanabilecek 3. dereceye gelmesi için 15 sene çalışması gerekiyor.

Yeşil pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Yeşil pasaport randevusu nasıl alınır? Yeşil pasaport randevuları internet üzerinden alınıyor. randevu.nvi.gov.tr adresine girin önce. Randevu Al ve Pasaport’a tıklayın, pasaport türü olarak Hususi (Yeşil) pasaport türünü seçin. Sonra karşınıza bir form gelecek, bu formu doldurun ve randevu takvimine ulaşın.

Nufus Mudurlugu Kimlik Basvuru Formu
Nüfus Müdürlüğü Yeşil Pasaport Randevu ve Başvuru Formu

Başvuru yapmanız için önce evraklarınızı toplamanız gerekmiyor. Evraklarınızı, başvuru yaptıktan sonra da toplamaya başlayabilirsiniz. Önemli olan başvuru tarihinde, gerekli tüm evraklarınızın elinizde hazır olması gerekiyor.

Yeşil pasaport için gerekli evraklar nelerdir?

Yeşil pasaport almaya karar verdiyseniz bazı belgeleri tamamlamanız gerekir. Yeşil pasaport için gerekli belgeleri aşağıda bulabilirsiniz.

  1. Hususi pasaport sahibi olmak için öncelikle İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış bir talep yazısı gerekiyor. Bir firmada çalışan biriyseniz öncelikle patronunuza bu yazıyı onaylatmanız gerekiyor. Emeklilik sözkonusuysa önceki çalıştığınız kurumda yetkili kişiye onaylatmanız gerekiyor. Diğer pasaport başvurularından ayrılan tek özelliği budur yeşil pasaportun. Yeşil Pasaport Talep Formu’na Adalet Bakanlığı’nın Personel Genel Müdürlüğü sayfasından indirebilirsiniz.
  2. Yeşil pasaport için gerekli diğer evraklar ise daha önce pasaport aldıysanız bu pasaportların aslı, nüfus cüzdanınız ve 2 adet biyometrik fotoğraf.
  3. Yeşil pasaport alacaklar bankalara sadece pasaport defter bedeli ödemeleri gerekiyor. Pasaport harç ücreti yeşil pasaport sahiplerinin ödeyeceği bir kalem olmadığından bordo pasaport sahiplerinden daha uygun fiyata pasaport sahibi olabiliyor.
  4. Ek olarak, engelli veya henüz reşit olmayan vatandaşların yeşil pasaport başvurularını yapması için de kanuni temsilcilerinden muvafakatname almaları gerekiyor.

Yeşil pasaport ücreti ne kadardır?

Yeşil pasaport ücreti için ilgili bankalara sadece defter bedeli ödeniyor. Harç bedeli ödenmiyor. 2018 yılı güncel yeşil pasaport defter bedeli (cüzdan bedeli) ise 108TL.

Yeşil pasaport parası nereye yatırılır?

Pasaport harcını banka aracılığı ile yatırmanız mümkün. Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatifbank, Anadolubank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, Burgan Bank, Fibabanka, Finansbank, HSBC Bank, ICBC Turkey Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odea Bank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Turkishbank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası, Finans Katılım Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Katılım Bankası’na yatırabileceğiniz harcın dekontunda TC kimlik numaranızın, adınızın ve soyadınızın bulunmasına dikkat edin.

Yeşil pasaport teslimat süresi kaç gündür?

Başvurunuz yaptınız, peki yeşil pasaport kaç günde çıkar? Yaklaşık 10 gün içinde, başvuruda belirttiğiniz adrese pasaportlarınız teslim edilir.

Yeşil pasaport sahipleri seyahat konusunda bordo pasaportlular tarafından haklı olarak çok kıskanılıyor. Günlerce uğraşıp vize alma derdine girmek yerine sadece uçak bileti alıp örneğin Avrupa’nın herhangi bir şehrine istediği vakit giriş çıkış yapıp seyahat edebiliyorlar. Yeşil pasaportun seyahat gücü nedir, kaç ülke gezilir, hiç düşündünüz mü? Bu şekilde 150’nin üzerinde ülkeye giriş yapabiliyorlar. Yeşil pasaport alma hakkınız varsa hiç düşünmeden alın.