Seyahat etmeye kadar verdiniz, havalimanına gittiniz. Pasaport sırasına girmeden önce küçük bir harcama daha yapmanız gerekiyor, yani yurtdışına çıkmak için yurt dışı harç bedeli ödemeniz gerekiyor. Yurt dışı harç bedeli nedir ödemek için neler yapılır, biraz inceleyelim.

Yurt dışı harç pulu nedir?

Yurt dışı harçları yurt dışına çıkmadan önce, kanuni bir zorunluluk olarak alınması gereken bir puldur. Çıkış harcı pullarının pasaport kontrolünden önce alınması gerekir, aksi durumda pasaport sıranızdan olabilirsiniz.

Pasaport kontrol noktasında polis memurları harç puluna damga vururlar. harç pulunuz yoksa sizi geri çevirirler. Harç puluna damga vurulduktan sonra geçerliliğini yitirir, ikinci defa kullanılmaz.

Yurt dışı çıkışı harç pulu ücreti nedir?

2018 yılı yurt dışı harç ücreti ise 15TL’dir ve Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip her birey bu ücreti ödemek zorunda.

Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır?

Yurt dışı çıkış harç pulu alımları için en çok tercih edilen yöntem havalimanlarındaki harç pulu satan veznelerdir. Yurt dışına giden uçakların bulunduğu havalimanlarında, sınır/gümrük kapılarında, yurt dışına deniz yolculuğu yapılan limanlarda harç pulu satan vezneleri bulmak mümkün. Ancak yoğun ve çok sıra olabileceğini düşündüğünüz dönemlerde bankalar aracılığıyla da harç pulunu alabilirsiniz. Bankadan aldığınız dekontu pasaportunuzla birlikte görevli memura göstererek, ona mühür vurmasını sağlayabilirsiniz.

Yurt dışı çıkış harcı hangi bankalara yatırılır?

Albaraka, Alternatif Bank, Akbank, Anadolu Bankası, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Şekerbank, Tekfenbank, Tekstilbank, Turkish Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası yurt dışı çıkış harcını ödeyebileceğiniz bankalardır.

Kimler yurt dışı çıkış harcından muaftır?

Yurt dışında oturma izni bulunanlar, yurt dışı çıkış harcından muaftırlar. Aynı şekilde 7 yaşını doldurmamış çocuklar, yurt dışına ticari amaçla sefer yapan araçların mürettebatı ve çifte vatandaşlığa sahip olanlar yurt dışı çıkış harcı ödemezler. Ülkelerin komşu ülkenin sınır bölgesi içinde oturan yurttaşlarına verilen paravan adlı belgeye sahip olanlar da bu bedelden muaftırlar.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!