Yurt Dışı Çıkış Harcı Pulu

Seyahat etmeye kadar verdiniz, havalimanına gittiniz. Pasaport sırasına girmeden önce küçük bir harcama daha yapmanız gerekiyor, yani yurt dışına çıkmak için yurt dışı harç bedeli ödemeniz gerekiyor. Yurt dışı harç bedeli nedir ödemek için neler yapılır, biraz inceleyelim.

Yurt dışı harç pulu nedir?

Yurt dışı harçları yurt dışına çıkmadan önce, kanuni bir zorunluluk olarak alınması gereken bir puldur. Çıkış harcı pullarının pasaport kontrolünden önce alınması gerekir, aksi durumda pasaport sıranızdan olabilirsiniz.

Yaklaşık olarak bir kredi kartı boyutunda olan ve üzerlerinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bir resmi bulunan harç pulları tek kullanımlık. Pasaport kontrol noktasında polis memurları harç pullarının köşelerini yırtarak geçerliliklerini yitirilmesini sağlıyor. Dolayısıyla harç pulları ikinci defa kullanılamıyor.

2022 yurt dışı çıkışı harç pulu ücreti nedir?

2019 yılı yurt dışı harç ücreti ise 50TL’dir ve Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip her birey bu ücreti ödemek zorunda.

Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır?

Yurt dışı çıkış harç pulu alımları için en çok tercih edilen yöntem havalimanlarındaki harç pulu satan veznelerdir. Yurt dışına giden uçakların bulunduğu havalimanlarında, sınır/gümrük kapılarında, yurt dışına deniz yolculuğu yapılan limanlarda harç pulu satan vezneleri bulmak mümkün. Ancak yoğun ve çok sıra olabileceğini düşündüğünüz dönemlerde bankalar aracılığıyla da harç pulunu alabilirsiniz. Bankadan aldığınız dekontu pasaportunuzla birlikte görevli memura göstererek, ona mühür vurmasını sağlayabilirsiniz. Havalimanının çeşitli yerlerine yerleştirilen harç pulu otomatları/makineleriyle de hızlı bir şekilde alınabiliyor.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Yurt dışı çıkış harcı hangi bankalara yatırılır?

Albaraka, Alternatif Bank, Akbank, Anadolu Bankası, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Şekerbank, Tekfenbank, Tekstilbank, Turkish Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası yurt dışı çıkış harcını ödeyebileceğiniz bankalardır.

Kimler yurt dışı çıkış harcından muaftır?

Yurt dışında oturma izni bulunanlar, yurt dışı çıkış harcından muaftırlar. Aynı şekilde 7 yaşını doldurmamış çocuklar, yurt dışına ticari amaçla sefer yapan araçların mürettebatı ve çifte vatandaşlığa sahip olanlar yurt dışı çıkış harcı ödemezler. Ülkelerin komşu ülkenin sınır bölgesi içinde oturan yurttaşlarına verilen paravan adlı belgeye sahip olanlar da bu bedelden muaftırlar.