Seyahat etmeye kadar verdiniz, havalimanına gittiniz. Pasaport sırasına girmeden önce küçük bir harcama daha yapmanız gerekiyor, yani yurt dışına çıkmak için yurt dışı harç bedeli ödemeniz gerekiyor. Yurt dışı harç bedeli nedir ödemek için neler yapılır, biraz inceleyelim.

Yurt dışı harç pulu nedir?

Yurt dışı harçları yurt dışına çıkmadan önce, kanuni bir zorunluluk olarak alınması gereken bir puldur. Çıkış harcı pullarının pasaport kontrolünden önce alınması gerekir, aksi durumda pasaport sıranızdan olabilirsiniz.

Pasaport kontrol noktasında polis memurları harç puluna damga vururlar. harç pulunuz yoksa sizi geri çevirirler. Harç puluna damga vurulduktan sonra geçerliliğini yitirir, ikinci defa kullanılmaz.

2019 yurt dışı çıkışı harç pulu ücreti nedir?

2019 yılı yurt dışı harç ücreti ise 50TL’dir ve Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip her birey bu ücreti ödemek zorunda.

Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır?

Yurt dışı çıkış harç pulu alımları için en çok tercih edilen yöntem havalimanlarındaki harç pulu satan veznelerdir. Yurt dışına giden uçakların bulunduğu havalimanlarında, sınır/gümrük kapılarında, yurt dışına deniz yolculuğu yapılan limanlarda harç pulu satan vezneleri bulmak mümkün. Ancak yoğun ve çok sıra olabileceğini düşündüğünüz dönemlerde bankalar aracılığıyla da harç pulunu alabilirsiniz. Bankadan aldığınız dekontu pasaportunuzla birlikte görevli memura göstererek, ona mühür vurmasını sağlayabilirsiniz.

Yurt dışı çıkış harcı hangi bankalara yatırılır?

Albaraka, Alternatif Bank, Akbank, Anadolu Bankası, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Şekerbank, Tekfenbank, Tekstilbank, Turkish Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası yurt dışı çıkış harcını ödeyebileceğiniz bankalardır.

Kimler yurt dışı çıkış harcından muaftır?

Yurt dışında oturma izni bulunanlar, yurt dışı çıkış harcından muaftırlar. Aynı şekilde 7 yaşını doldurmamış çocuklar, yurt dışına ticari amaçla sefer yapan araçların mürettebatı ve çifte vatandaşlığa sahip olanlar yurt dışı çıkış harcı ödemezler. Ülkelerin komşu ülkenin sınır bölgesi içinde oturan yurttaşlarına verilen paravan adlı belgeye sahip olanlar da bu bedelden muaftırlar.

Gezi Yorumları ve Kafanıza Takılan Sorular

 • Merhaba. Öncelikle çok iyi bir site. Teşekkürler.
  Ben Amerika vizesi ile ilgili birkaç şey sormak istiyorum. Vereceğiniz bilgiler önemli benim için, çok önemli. Bu konu ile ilgili tüm yazınızı okudum. İlk defa ailecek turist olarak yurt dışına çıkmak istiyoruz. Bunun da Aralik ayi gibi olmasını istiyoruz (Christmas) Pasaportlarımız için bile yeni başvuru yaptık. Bankacıyım, eşimde devlet memuru hemşire. 2 çocuğumuz var. Kendi evim, tapumu da yanıma alacağım. SGK dökümü, maaş bordrosu…
  1) İlk defa yurt dışına çıkacak olmam, önlerine yeni alınmış tertemiz bir pasaport koymam ve bunun da ABD olması vize onayı anlamında sıkıntı mıdır?
  2) Bu DS 160 formu hepimiz için ayrı ayrı dolmayacak, değil mi? Aile için tek bir form mu dolduracağız. Bununla bağlantılı tek bir 160 USD ödenecek, değil mi?
  3) Ne zaman döneceksiniz gibi bir soru geliyor mu? Dönüş tarihi bildirmemiz şart mı? Önemli mi?Sonradan bir kontrolü gibi bir şeyi var mı bunun?
  Cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba, Soruyu ABD konusu altına sormamışsınız. Umarım buraya bakarsınız. :) Sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
   1) Bir yerlere gitmiş olmanız onların gözünde sizi zaten sürekli geziyorlar, bizim ülkemize de gezmek için gidiyorlar algısı yaratması açısından önemli tabii.
   2) Her birey için formu yeniden doldurmanız gerekiyor ve bahsettiğiniz ücret kişi başı ücreti.
   3) Bize ABD seyahat planı ile ilgili bir soru gelmemişti. Öyle bir soru sorulmuş olsaydı ve o plana uymayıp başka bir tarihte gitmiş olsaydık, bizi bu sebeple içeri almayacaklarını zannetmiyorum :) İyi gezmeler.