Amerika'da Benzin Nasıl Doldurulur?

İlk defa Avrupa’ya ya da Amerika’ya gidiyorsanız benzin doldururken yardım almanız gerekebilir, çünkü Türkiye’de bu işi yapan çalışanlar var. Yurt dışında ise benzin istasyonlarında kendi işinizi kendiniz hallediyorsunuz.

Üç çeşit benzin var. Her birinin kalitesi farklı. Dizel, benzinden daha pahalı. Bazı istasyonlarda dizeli bile göremeyebilirsiniz. Arabaların çoğu da benzinli arabalar. Amerika’da litre hesabı yok, galon hesabı yapılıyor. 1 galon da 3,79 litreye tekabül ediyor. Standart bir binek araba 30-35 dolar arasında doldurulabiliyor.

Amerika’da benzin nasıl doldurulur?

Benzin istasyonlarından ilk defa benzin dolduracaklar için faydalı bir içerik olabilir. Aracı pompaların birinin yanına yanaştırın ve aracı durdurun.

amerika benzin istasyonu dizel 400x266
amerika benzin doldurma islemi 400x266

Benzin istasyonlarından benzin almak için iki yolunuz var. Kredi kartı veya banka kartı kullanarak, markete girmeden kendiniz benzin doldurabilirsiniz. Önce kredi kartı ile ödeyeceğinizi seçiyorsunuz ve kartı takıyorsunuz. Kartı takıp tanımladıktan sonra çıkarabilirsiniz. Bazı istasyonlar bir ZIP kod girmenizi istiyor. Amerika’ya gitmeden önce çevredeki birkaç ZIP kodunu not alın.

Pompayı araca yerleştirin. Pompanın altında pompayı kilitleyeceğiniz bir düzenek var. Pompayı kilitlerseniz, depo dolduğunda otomatik olarak atacaktır. Sonra da ekranda yazılı miktar kadarını kredi kartınızdan çekecektir. Eğer benzin doldurmadan önce fiş almak istediğinizi belirttiyseniz (receipt), doldurma işleminden sonra fişi de verir.

amerika benzin secenekleri fiyati 400x266Amerika'da Benzin Nasıl Doldurulur?
amerika benzin istasyonu pompa 400x266

Diğer bir benzin alma seçeneği ise markete girmek. Markete girerek pompa numarasını ve ne kadarlık benzin doldurmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Marketteki çalışan da pompa numarasına göre istediğiniz miktardaki benzini ayarlıyor. Siz de pompaya gidip marketten ödediğinize dair seçeneği işaretlediğinizde ve pompayı arabaya yerleştirdiğinizde dolum işlemi miktarınca başlıyor.

Marketteki amcalar veya hanımlar kesinlikle pompaya kadar gelip yardımcı olmuyor. Bu konuda canınız çok sıkılabilir. Bazıları ben nasıl olduğunu bilmiyorum bile diyebiliyor. Hiç yapamazsanız benzin dolduran başka birinden yardım alabilirsiniz. Amerika’da benzin fiyatları da çok ucuz olduğundan dilediğinizce kullanabilirsiniz.