Gezginler için Yurtdışında Yaşamanın Bedeli

Ülkelerin yaşam standartları, uluslararası seyahat eden gezginleri birebir etkiler. İster uzun süreli seyahate çıkıyor olun, isterseniz kısa seyahatlerde gideceğiniz ülkede yaklaşık olarak ne kadar harcama yapacağımızı önceden kesitmek isteriz ki, bütçemizi ona göre ayarlayabilelim.

Özellikle Türkiye’den Avrupa’ya yapılan seyahatlerde yapacağımız herhangi bir harcamayı dörtle veya dört buçukla çarparak, harcamanın aslında ne kadar olduğunu bilinçaltımız hesaplamadan edemez. 1 litrelik bir su bile bir anda 8TL’ye çıkabilir Avrupa’da. Gideceğimiz ülkelerde hayatı idame ettirmek için yapmamız gereken harcamaları ve ne kadar olabileceğini öğrenmek için Numbeo ve Expatistan adlı siteleri önereceğim. Bu siteler sayısal veriler üzerinden hareket ediyor. Gideceğiniz ülkedeki su, standart yemek, elma, muz, patates gibi sebze ve meyveler, taksi ücretleri, toplu taşıma ücreti, hatta aylık kira gibi günlük hayatta kullanabileceğimiz ihtiyaçların bir listesini çıkarıyor. Listedeki ürünlerin fiyatları ülkenin farklı yerlerindeki içerik sağlayıcılar tarafından belirleniyor. Her ne kadar insan yapımı olsa da, ürünlerin gerçek fiyatlarından çok da farklı değil.

cost of living yasam standartlari

Yaşam maliyetini isterseniz karşılaştırma yaparak da öğrenebiliyorsunuz. Viyana’daki yaşam standartlarının İstanbul’daki standartların yüzde kaç üzerinde olduğunu mesela. Bunları istediğiniz para cinsinden de görebiliyorsunuz. Konu sadece Cost of living denilen yaşam standartlarını kapsamıyor tabii, sayısal veri üzerine birçok ülkeler arası suç oranları, sağlık koşulları, trafik durumu benzin fiyatları gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

cost of living expatistan

Sunulan yaşam standartları haritalarına göre Avrupa’nın en pahalı ülkeleri İsviçre ve İzlanda. Bu iki ülke dünyada da zirvede. Avrupa’nın en ucuz ülkeleri arasında Ukrayna başı çekiyor. Asya’nın en pahalı ülkesi Hong Kong ve Singapur, en ucuz ülkesi Hindistan.