Yurtdışında birçok teknolojik cihazı uygun fiyatta bulabiliyoruz. Ancak, yurtdışından alınan telefonu kaydettirmek gerekiyor, aksi hale kullanıma kapanıyor. Kaçak  olarak ülkeye sokulan telefonların önüne geçmek için böyle bir uygulama başlatılmış.

E-devlet pasaport kaydının şartları nedir?

Yurda döndüğünüzde yurtdışından aldığınız telefona taktığınız sim kartı 120 gün boyunca normal bir şekilde kullanabliyorsunuz. Ancak telefonununuzu 120 günden fazla kullanmak isterseniz IMEI numarasını kaydettirmelisiniz. Bu numarayı da pasaport üzerine kaydetme zorunluluğu vardır. Telefonu kayıt ettirmeniz için ihtiyacın olan şey, son 120 gün içerisinde yurtdışından giriş yapmış bir pasaporttur. Bu pasaport size de ait olabilir, bir arkadaşınıza da. Size ait olmayan bir pasaportla kayıt yaptığınızda, cihaz bir suça karışırsa yasal sorumluluk pasaport sahibine ait olduğundan böyle bir şey önerilmez. Başka bir önemli nokta da, bu pasaporta son iki yıl içerisinde telefon kaydı yapılmamış olması gerektiği. 2 yılda bir telefon kaydı yaptırabilirsiniz, iki yıldan önce yaptıramazsınız.

yurtdisindan alinan telekon kaydi ucreti

Telefonların vergisi 2017 yılında ne kadar?

Yurtdışından telefon getirdiniz, ama öylece kullanamıyorsunuz. Yurtdışından getilrlen cep telefonları için devlete vergi / harç ödemeniz gerekiyor. Önceleri bankalarda sıra beklemeniz gerekirken artık ödemenizi internet üzerinden kredi kartıyla yapabiliyorsunuz. 2017 yılında yurtdışından ülkeye getirilen telefonların harç bedeli 149,20TL‘dir. 2016 yılına göre %7,5 artmış.

Yurtdışından alınan telefon Türkiye’de nasıl kayıt ettirilir?

Yukarıda bahsettiğimiz pasaport şartlarını uyguladıktan sonra IMEI ödeme adresine girerek formu eksiksiz doldurun ve kredi kartıyla ödemenizi gerçekleştirin.

Cep telefonunuzun IMEI numarası nasıl öğrenilir?

Akıllı telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmek için *#06# tuşunu tuşlamalısınız. Ekrana gelen 15 haneli numara cihazınıza ait IMEI numarasıdır. Ürün kutusu yanınızdaysa ürün kutusundan da IMEI numarasını görebilirsiniz.

yurtdisindan alinan telekonu kaydettirme yazisi

Cep telefonunuzun IMEI kaydı nasıl yapılır?

Verginizi ödedikten sonra, bir de IMEI kaydı yaptırmanız gerekiyor.  turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresine giriş yaparak karşınıza çıkan formu doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor. E-devlet’e giriş için elinizde bir PTT şifresi olmalı.

PTT’den E-devlet şifresi nasıl alınır?

Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT’den 2TL karşılığında alabilirsiniz. Bu şekilde IMEI kaydınızı rahat bir şekilde yapabilir ve telefonunuzu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. PTT şifre başvurusu yaparken yanınızda kimlik olmalı yeterlidir.

Cep telefonunuzun IMEI kaydı olup olmadığı nasıl öğrenilir? 

Cep telefonunuzun IMEI kaydının olup olmadığını öğrenmek için IMEI numarasını kaydettikten sonra turkiye.gov.tr/imei-sorgulama IMEI kayıt sorgulama adresine girin ve telefonun IMEI numarasını sorgulatın. Telefon kaydı sorgulama yaptığınız işin sağlaması gibidir. Eğer telefonunuz yurtiçi kayıtlıysa, IMEI numarasına kayıtlı olduğuna dair bir mesaj geliyorsa işlemlerin üstesinden başarıyla gelmişsiniz demektir. Cep telefonunuzun kaçak olup olmadığını öğrenmek için de IMEI numara kaydı sorgulama yöntemine başvurmalısınız.

Yurtdışından geçici olarak Türkiye’ye geldiyseniz yurtdışı hatlarıyla telefonunuzu kullanabilirsiniz. Bir iki ay kalıp gidecekseniz böyle bir kayda ihtiyacınız yoktur. Ancak Vodafone, Turk Telekom ya da Turkcell gibi Türkiye hatlarını kullanmak isterseniz cep teleonunuzu bahsettiğimiz şekilde kayıt ettirmeniz gerekiyor. Aksi durumda cezalı durumuna düşebilirsiniz.

Ödemesini yapmadığınız verginin neticesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hattınız kapatılır. Açtırmak istemeniz durumunda gecikme cezası bedeli ile birlikte sizden bir şekilde bu ücret tahsil edilir. Yurtdışından alınan telefonların pasaporta kayıt süreci ve işlemleri bu şekilde. Aslında zor bir yöntemi yok, yurtdışından aldığınız telefonunuzun farkının cebinizde kalacağını düşünürsek, ödeme için ayıracağımız birkaç dakika sorun olmayacaktır.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilir, sorularınız varsa yorum kısmında sorabilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!