Yurt Dışından Alınan Telefon Nasıl Kayıt Ettirilir?

Yurt Dışından Alınan Telefon Nasıl Kayıt Ettirilir?

Yurt dışında birçok teknolojik cihazı uygun fiyatta bulabiliyoruz. Ancak, yurt dışından alınan telefonu kaydettirmek gerekiyor, aksi hale kullanıma kapanıyor. Kaçak olarak ülkeye sokulan telefonların önüne geçmek için böyle bir uygulama başlatılmış.

E-devlet pasaport kaydının şartları nedir?

Yurda döndüğünüzde yurt dışından aldığınız telefona taktığınız sim kartı 120 gün boyunca normal bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Ancak telefonunuzu 120 günden fazla kullanmak isterseniz IMEI numarasını kaydettirmelisiniz. Bu numarayı da pasaport üzerine kaydetme zorunluluğu vardır. Telefonu kayıt ettirmeniz için ihtiyacınız olan şey, son 120 gün içerisinde yurt dışından giriş yapmış bir pasaporttur. Bu pasaport size de ait olabilir, bir arkadaşınıza da. Size ait olmayan bir pasaportla kayıt yaptığınızda, cihaz bir suça karışırsa yasal sorumluluk pasaport sahibine ait olduğundan böyle bir şey önerilmez. Başka bir önemli nokta da, bu pasaporta 2019 yılı itibariyle son üç yıl içerisinde telefon kaydı yapılmamış olması gerektiği. 3 yılda bir telefon kaydı yaptırabilirsiniz, üç yıldan önce yaptıramazsınız.

Yurtdisindan Alinan Telekon Kaydi Ucreti

Telefonların vergisi 2019 yılında ne kadar?

Yurt dışından telefon getirdiniz, ama öylece kullanamıyorsunuz. Yurt dışından getirilen cep telefonları için devlete vergi / harç ödemeniz gerekiyor. Önceleri bankalarda sıra beklemeniz gerekirken artık ödemenizi internet üzerinden kredi kartıyla yapabiliyorsunuz. 2017 yılında yurt dışından ülkeye getirilen telefonların harç bedeli 149,20TL’ydi. 2016 yılına göre %7,5 artmıştı. Ancak 2018 yılında bu ücret bir anda fırladı ve IMEI kayıt ücreti olarak geçen telefon vergisine büyük bir zam yapıldı, 500TL oldu. 2019 yılında ise yeni bir vergi artırımıyla bu fiyat 618,65TL oldu. 2019’un Temmuz ayında ise bu ücret 1500TL oldu. Artık takip etmekte zorlanıyoruz.

Resmi Gazetede Yayinlanan Imei Kayit Karari
Resmi gazetede yayımlanan IMEI kayıt kararı ve Türkiye'de hattınızı açtığınızda cep telefonunuza gelen mesaj

Yurtdışından alınan telefon Türkiye’de nasıl kayıt ettirilir?

Yukarıda bahsettiğimiz pasaport şartlarından sonra, IMEI kaydı yaptırmak için turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresine giriş yaparak karşınıza çıkan formu doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor. E-devlet’e giriş için elinizde bir PTT şifresi olmalı. Form doldurma sırasında kredi kartı ile vergi borcunuzu ödeyebileceğiniz başka bir form sayfasına yönlendirileceksiniz. Formu doldururken tüm notları dikkatle okuyun.

Cep telefonunuzun IMEI numarası nasıl öğrenilir?

Akıllı telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmek için *#06# tuşunu tuşlamalısınız. Ekrana gelen 15 haneli numara cihazınıza ait IMEI numarasıdır. Ürün kutusu yanınızdaysa ürün kutusundan da IMEI numarasını görebilirsiniz.

Yurtdisindan Alinan Telekonu Kaydettirme Yazisi
Yurt dışından alınan cep telefonunuzun IMEI kaydı nasıl yapılır?

PTT’den E-devlet şifresi nasıl alınır?

Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT’den 2TL karşılığında alabilirsiniz. Bu şekilde IMEI kaydınızı rahat bir şekilde yapabilir ve telefonunuzu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. PTT şifre başvurusu yaparken yanınızda kimlik olmalı yeterlidir.

Cep telefonunuzun IMEI kaydı olup olmadığı nasıl öğrenilir?

Cep telefonunuzun IMEI kaydının olup olmadığını öğrenmek için IMEI numarasını kaydettikten sonra turkiye.gov.tr/imei-sorgulama IMEI kayıt sorgulama adresine girin ve telefonun IMEI numarasını sorgulatın. Telefon kaydı sorgulama yaptığınız işin sağlaması gibidir. Eğer telefonunuz yurt içi kayıtlıysa, IMEI numarasına kayıtlı olduğuna dair bir mesaj geliyorsa işlemlerin üstesinden başarıyla gelmişsiniz demektir. Cep telefonunuzun kaçak olup olmadığını öğrenmek için de IMEI numara kaydı sorgulama yöntemine başvurmalısınız.

Yurt dışından geçici olarak Türkiye’ye geldiyseniz yurt dışı hatlarıyla telefonunuzu kullanabilirsiniz. Bir iki ay kalıp gidecekseniz böyle bir kayda ihtiyacınız yoktur. Ancak Vodafone, Turk Telekom ya da Turkcell gibi Türkiye hatlarını kullanmak isterseniz cep telefonunuzu bahsettiğimiz şekilde kayıt ettirmeniz gerekiyor. Aksi durumda cezalı durumuna düşebilirsiniz.

Ödemesini yapmadığınız verginin neticesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hattınız kapatılır. Açtırmak istemeniz durumunda gecikme cezası bedeli ile birlikte sizden bir şekilde bu ücret tahsil edilir. Yurt dışından alınan telefonların pasaporta kayıt süreci ve işlemleri bu şekilde. Aslında zor bir yöntemi yok, yurt dışından aldığınız telefonunuzun farkının cebinizde kalacağını düşünürsek, ödeme için ayıracağımız birkaç dakika sorun olmayacaktır.