Zaanse Schans Gezi Rehberi

Zaanse Schans Gezi Rehberi

Zaanse Schans, 18. ve 19. yüzyıllarda gelişime başlayan Zaan bölgesinin popüler bir turistik alanı ve kurulumu 1960’lı yıllara dayanır. Bu yıllarda evler inşa edildi, hatta farklı bölgelerdeki evler buraya römorklarla, botlarla, tekerlekli araçlarla taşındı. Yel değirmenleri, depolar inşa edildi, yollar yapıldı. Müzeleri, doğası ve kültürüyle Hollanda’nın en çok turist çeken yerlerinden biri ve Hollanda’daki sanayinin gelişimini görebileceğimiz bir yer haline geldi.

İyi korunmuş tarihi yel değirmeniyle nam salmış olan Zaanse Schans, Zaandam şehrine bağlı ve ismini yanındaki Zaan nehrinden alıyor. Her ne kadar Hollanda’danın genelindeki yel değirmenleri, su seviyesinin altında olan toprak örtüsündeki su fazlalığının dışarı atılmasını sağlayarak su baskınlarının önüne geçmesi için kullanılsa da Amsterdam’ın kuzeyinde yer alan Zaanse Schans kasabasındaki yel değirmenleri bu konunun biraz dışına çıkarak farklı amaçlar için kullanılıyor.

Zaanse Schans, rüzgarlı havalarda hala aktif olarak çalışabilen yel değirmenlerine sahip. Bu yapıların bir kısmı müze olarak, bir kısmı atölye, bir kısmı da ev olarak kullanılıyor. Günümüzde hardal, boya, yağ ve kereste yapımında kullanılan yel değirmenlerinin sayısı döneminde yaklaşık 600 adetmiş, ancak günümüzde bunlardan birkaçı görülebiliyor. Kimi yel değirmenleri de kanatları çıkarılarak depo olarak kullanılmaya başlanmış. Bu harika yapılar, Zaanse Schans’ı adeta bir açık hava müzesi olmasını sağlıyor.

Zaanse Schans Ciftlikleri Hayvanlari Dogasi
Zaanse Schans Yel Degirmenleri Gezisi

Zaanse Schans nerede ve nasıl gidilir?

Zaanse Schans’a ulaşım Amsterdam’dan bir hayli kolay, Zaanse Schans Amsterdam arası uzaklığı 18km. Amsterdam Centraal tren istasyonundaki otomatik bilet cihazlarından Koog Zaandijk istasyonundan alacağınız gidiş dönüş tren biletinizle 20 dakikada Zaanse Schans’da olabilirsiniz. Duruma ve saatlere göre çeşitli aktarmalar da yapmanız gerekebilir. Biz Amsterdam Centraal’den bir durak sonraki Amsterdam Sloterdijk durağından Koog Zaandijk trenine aktarma yapmak durumunda kalmıştık. Otobüs ile gitmek isterseniz Amsterdam Centraal’daki 391 ve 891 numaralı otobüslerin bulunduğu E platformu seçeneği olmasına karşın yaklaşık 40 dakika sürdüğü için pek tercih edilmiyor. Koog Zaandijk tren istasyonuna vardığınız zaman 1,5km yürümeniz de gerekiyor. Şahsi aracınız ile geliyorsanız ve Schansend 7 adresindeki park alanına ücretli olarak bırakabilirsiniz.

Tren istasyonundan iniyoruz ve Zaanse Schans’a doğru yürümeye başlıyoruz, birkaç dakika sonra köprüden hemen önce karşımıza De Bleeke Dood adında bir yel değirmeni çıkıyor. Tek başına bu yapı bile bizi heyecanlandırmaya yetiyor. De Bleeke Dood, Hollanda’nın günümüze kadar ulaşabilen en eski ahşap yel değirmenlerinden biri, 1656 yılında inşa edilmiş ve 1931 yılına kadar faaliyetini sürdürmüş.

Zaanse Schans De Bleeke Dood Yel Degirmeni
Zaanse Schans De Bleeke Dood Yel Degirmeni Gezisi

Devamında büyük tekneler için açılır kapanır bir köprü yer alıyor. Biz köprünün ortasına doğru ilerlerken köprü geçişi kapandı ve köprünün ortası ayrılmaya başladı. Araç trafiği, bisiklet trafiği ve yaya trafiği o esnada durmak zorunda. Bu esnada köprü üzerinden harika Zaanse Schans fotoğrafları çekebilirsiniz, gerçekten çok güzel bir manzarası var. Zaanse Schans’dan ayrıldıktan sonra orayı özlerseniz Zaanse Schans Canlı Yayın sayfasından bölgeyi canlı olarak izlemeniz de mümkün.

Zaanse Schans Gezilecek Yerler Kopru Manzarasi
Zaanse Schans Acilir Kapanir Kopru

Zaanse Schans’ı keşfetmenin birkaç yolu var. Kasabada rahat bir yürüyüş yapabilir ve manzaraya hayran kalabilir ya da daha aktif bir gezintiye çıkabilir ve bölgeyi keşfetmek için bir bisiklet kiralayabilirsiniz. Bu sırada Zaanse Schans’ta birkaç müze ve sergi de ziyaret edebilirsiniz.

Köprüyü geçip sola doğru dönüyoruz, önünde çiçekli bir bahçesi olan yapı Hollanda Saat Müzesi (Museum van het Nederlandse Uurwerk). Bir 17. yüzyıl evinde yer alan müzede kule saatleri, duvar saatleri, sarkaç saatler gibi saatin her türü yer alıyor. Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebiliyor.

Zaanse Schans Hollanda Zaman Saat Muzesi
Zaanse Schans Yaya Yolu Manzarasi

Zaanse Schans Card

Zaanse Schans’ın tüm müzelerine gireyim, girmedik yer bırakmayayım şeklinde bir talebiniz varsa 15€ değerinde olan Zaanse Schans Card alabilirsiniz. Seçtiğiniz bir ücretli değirmene ücretsiz giriş hakkı ve diğer değirmenlere %50 indirim hakkı kazanıyorsunuz. 10€ değerindeki Zaans Müzesi‘ne Zaanse Schans Card ile ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Bu kart ile Zaan Time Museum girişi de ücretsiz. Günlük park ücretinde de indirim sağlıyor. Turistler için olan bu indirim kartlarını Zaans Müzesi’nden temin edebilirsiniz.

Zaanse Schans’da Bisiklet Kiralamak

Zaanse Schans’ta yapabileceğiniz etkinliklerden biri de bisiklet kiralamak. Yel değirmenlerinin her biri birbirinden güzel ve tamamına yürüyerek gitmek bir hayli zaman kaybettirir. Yel değirmenlerinin yanından geçen yol da düz olduğu için bisiklet kiraladık ve Zaanse Schans’ın sonuna kadar keyifli bir bisiklet yolculuğu yaptık. Bisikletleri Mosterdmolen de Huisman adlı yel değirmeninden sonraki yeşil boyalı yerden, tuvaletlerin yanındaki yapıdan kiralıyoruz. (52.47361, 4.81748) Zaten önündeki bisikletlerden hemen fark edersiniz. 09:00 – 17:30 saatleri arasında bisiklet kiralanabiliyor. Bisiklet kiralamanın bedeli ise saati 5€.

Zaanse Schans Bisiklet Kiralama
Zaanse Schans Yel Degirmenleri Gezilecek Yerler

Bisiklet kiraladıktan sonra gitmek istediğimiz yerlere daha hızlı ilerliyoruz elbette. Sırasıyla yel değirmenlerini gezip fotoğraflıyoruz. Talaş üretiminde kullanılan De Gekroonde Poelenburg, boya üreten De Kat, önceleri boya üreten fakat sonra yağ üretimi gerçekleştiren De Zoeker, bıçkı için kullanılan Het Jonge Schaap, Zaan bölgesinin en eskilerinden olan, önceleri gücünü rüzgardan alan ancak günümüzde dizel ile çalışan yel değirmeni De Os, sonrasında Het Klaverblad, yine yağ üretiminde kullanılan De Bonte Hen sırayla elimizden geçiyor. Sürekli duraksadığımız için zaman geçiyor ve bir saat sonra bisikletimizi teslim ediyoruz. De Kat’ı ziyaret ederseniz ahşap çarkların nasıl göründüğünü inceleyebilir, teras bölümünden Zaanse Schans’ın muazzam manzarasını hafızasına kazıyabilirsiniz.

Zaanse Schans Yel Degirmenleri Gorulecek Mekanlar
Zaanse Schans Hollanda Inekleri Yel Degirmenleri

Çiftçilik de burada hat safhada. Zaanse Schans’dan ne alınır derseniz bunun tek yanıtı peynirdir. Peynir üretim merkezlerinde çok çeşitli peynirler bulabilir, tadabilirsiniz. Bu üretim merkezlerinden biri, bisiklet kiraladığımız dükkanın yakınındaki Catharina Hoeve‘dir. Arkasında ise çiftliklerini ve çiftlikteki hayvanları görebilirsiniz.

Zaanse Schans Peynir Uretim Merkezi Binasi
Zaanse Schans Peynir Uretim Merkezi Ciftligi

Zaanse Schans’da Alışveriş

Alışveriş söz konusu olduğunda, Zaanse Schans Hollanda temalı hediyelik eşyalar ve hediyeler bulmak için güzel bir yer. Bölgede ahşap takunyalar, peynir ve yel değirmeni şeklindeki eşyalar gibi geleneksel Hollanda ürünleri satan birkaç dükkan mevcut.

Zaans Müzesi

Zaans Müzesi (Zaans Museum), 1998 yılında açılmış ve Zaan bölgesinin tanıtımı ile tarihi hakkında bilgi vermeyi amaçlamıştır. Kültürel, bölgesel ve tarihi koleksiyonlara sahip olan müze, Zaan bölgesinin resimlerini çizen ressam Claude Monet‘in resimlerini de sergilemekte. Müzenin yanındaki seyir noktasına çıkıp Zaanse Schans manzarasını, bölgedeki toprakların kullanımını, yel değirmenlerini ve köprüleri bu açıdan da mutlaka izleyin.

Bakkerijmuseum

Zaanse Schans, Hollanda’da fırıncılığın tarihine adanmış bir müze olan Bakkerijmuseum’a ev sahipliği yapıyor. Orijinal adı Bakkerijmuseum In de Gecroonde Duyvekater olan Fırın Müzesi‘nin adında yer alan Duivekater kelimesi, Zaanse’nin ünlü ekmeği. Müze 18. yüzyıldan kalma bir yel değirmeninde yer alıyor ve ziyaretçiler değirmencilik süreci hakkında bilgi edinebiliyor ve ekmeğin geleneksel olarak nasıl yapıldığını görebiliyor. Müzede, Hollanda’nın diğer ünlü tatlarıyla birlikte Duivekater’ı da tatmanıza olanak tanıyorlar. Müze bünyesinde taze ekmek ve hamur işleri satın alabileceğiniz bir fırın da bulunuyor.

Klompenmakerij

Arka tarafa doğru ilerlediğimizde ahşap ayakkabıların yapım merkezine ulaşıyoruz. Görebileceğiniz en renkli ayakkabı dükkanlarından biri olan Klompenmakerij, aynı zamanda yapım atölyelerinde ahşap ustalarının ürettiği takunya (clog) adı verilen ve Hollanda’nın yapısı gereği ıslak zeminde kaymayı önleyen ahşap ayakkabıların nasıl yapıldığını gözlemleme şansına da sahip oluyorsunuz.

Zaanse Schans gezisi bize kaça mal oldu?

Amsterdam Centraal’den Koog Zaandijk tren istasyonuna gidiş dönüş bir bilet kişi başı 6,20€ x 2 = 12,40€ tutuyor. Zaanse Schans’ta bisiklet kiralama ücreti ise saati kişi başı 5€. 10€’da bisiklet kiralama ücreti oluyor ve toplamda 22,40€ Zaanse Schans’ın bize maliyeti oluyor. Zaanse Schans’a kadar gitmişken peynir dükkanlarından alacağınız peynirlerle bu masrafı artırabilirsiniz.

Klompenmakerij

Geleneksel bir Hollanda deneyimi yaşamak istiyorsanız, Zaanse Schans’taki klompenmakerij’i ziyaret etmeniz şart. Burada, zanaatkârların uzun zamandır Hollanda kültürünün bir parçası olan ahşap ayakkabıları elleriyle işlemelerini izleyebilirsiniz.

Zaanse Schans, Hollanda kültürünü ve tarihini tatmak istiyorsanız ziyaret etmek için harika bir yer. Yel değirmenleri, peynir fabrikaları ve şirin dükkanlarıyla Zaanse Schans, keşfetmek için bir dopdolu bir gün geçirebilirsiniz.