Zonguldak Cehennemağzı Mağarası

Zonguldak Cehennemağzı Mağarası

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan Cehennemağzı Mağaraları, mitolojide önemli bir yere sahip. Ziyaretçilere açık olan Cehennemağzı Mağaraları, tek bir mağara olmayıp Kilise Mağarası, Ayazma Mağarası ve Cehennem Ağzı Mağarası olmak üzere 3 farklı mağaradan oluşuyor. Batılı kaynaklarda ise buranın ismi Akheron (Acheron) Mağaraları olarak biliniyor.

Kilise Mağarası, 18 metre genişliğe ve 4 metre yüksekliğe sahip ağzı olan büyük bir salondan oluşmakta. Mağaranın tabanında geometrik desenli bir mozaik bulunuyor. Duvarında ise, önceleri Aziz Nikolas’ın lahitinin bulunduğu bir yuva olduğu söyleniyor. Kilise Mağarası’nın Hıristiyanlığın yasak olduğu dönemlerde, ilk hristiyanların gizlice ibadet yaptıkları bir kilise olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Kilise Magarasi
Ayazma Magarasi

Tavanı sonradan düzeltilmiş olan Ayazma Mağarası da, içerisinde gölet olan küçük ve doğal bir mağaradır. Roma ve Bizans Dönemi’nde kullanılan mağaranın suyu kutsal sayıldığı için Ayazma ismini almıştır. Ayazma ismi Hagia (Kutsal) ve ma (su) kelimelerinin Türkçe okunuşudur. Araya z kaynaştırma harfini almasıyla Ayazma olarak okunur ve Kutsal Su anlamını taşır.

Cehennemağzı Mağarası, Koca Yusuf Mağarası adıyla da bilinir. Dar merdivenleri geçerek ulaşılabilen mağara, Yunan mitolojisinde çok önemli bir yere sahiptir.

Cehennemagzi Magarasi Merdivenleri

Yunan mitolojisinde Herakles olarak geçen, fakat Roma mitolojisindeki ismini daha iyi bildiğimiz Herkül‘ün hikayesidir bu. Çapkın Zeus‘un Alkmene‘den hoşlanmasıyla, Zeus Alkmene’nin kocası kılığına girer ve birlikte olurlar. Bu birliktelikten doğan Herakles, tanrısal bir kuvvete sahiptir. Zeus’un karısı Hera’nın Herakles’i farketmesiyle gönderdiği iki zehirli yılanı Herakles, henüz bebekken öldürmeyi başarmıştır.

Cehennemagzi Magarasi
Cehennemagzi Magarasi Su

Üstün seviyede ok atabilen, at binebilen ve güreşebilen Herakles, 18 yaşına geldiğinde Kitharion ormanlarındaki canavarı öldürmüş ve ödül olarak Antik Yunanistan’daki bir devlet olan Thebai kralının kızı Megara’yı almış, 3 erkek çocuk sahibi olmuşlardır. Zeus’un karısı Hera intikam duygusuyla Herakles’i rahatsız etmiş, Herakles’in kendi karısını ve çocuklarını öldürmesine neden olmuştur. Kendisini suçlu hisseden Herakles, suçlarından arınmak için Kral Eurystheus’un her istediğini yapması gerekmektedir.

Herakles, Altın posta sahip olmak için Kral Eurystheus’un verdiği 12 görevin sonuncusunu burada tamamlamak durumunda kalmıştır. Ölülere hükmeden yeraltı tanrısı Hades’in ölüler ülkesini koruyan Kerberos adlı köpeğini yeryüzüne çıkarmak Herakles’in son görevidir. Kerberos, ölülerin bulunduğu yeraltı kapısında bekçilik yapan üç başlı bir köpektir. Derinlerdeki iblis anlamına gelen Kerberos’un yılan kuyruğu ve zehirli ısırıkları vardır. Yaşayanların içeri girmesini, ölülerin ise dışarı çıkmasını engellemek en temel görevidir.