Florya Menekşe ve Güneş Plajı: Florya’nın İncileri

Florya Menekşe ve Güneş Plajı: Florya’nın İncileri

İstanbul plajları arasında yer alan ve Florya sahilinde bulunan Menekşe ve Güneş Plajları nerede, giriş ücretleri ve plaj özellikleri neler?
admin |

İstanbul’da şehir içi kaçış noktası arıyorsanız, Florya’da önerebileceğimiz iki plaj bulunuyor. İBB tarafından işletilen Florya Menekşe Plajı ve Güneş Plajı’nı ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

İstanbul’un en eski plajlarından olan bu plajlar, İstanbul’un merkezinde olması nedeniyle ve ulaşım kolaylığı ile oldukça popüler yerler. Ancak hem tarihi önemi hem de sunduğu olanaklar ile bu plajlar, yaz aylarında serinlemek ve eğlenmek isteyen herkes için ideal bir seçenek.

Her iki plaj birbirinden farklı plajlar olsa da benzer hizmetleri olmasından dolayı tek bir yazıda ele aldık. Sunduğu avantajlar, plaj özellikleri, giriş ücretleri ve ulaşım seçenekleri ile buyrun İstanbul’un en iyi iki plajına.

Florya Menekşe Plajı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği Florya Menekşe Plajı, Küçükçekmece Gölü ile Florya Güneş Plajı arasında, 600 metrelik bir sahil şeridi boyunca uzanıyor. Üzerinde bulunan şezlonglar, şemsiyeler, duşa kabinler ve tuvaletlerle konuklarına keyifli bir deniz tatili imkanı sunuyor.

Ziyaretçiler, burada istedikleri gibi kumlara uzanıyor, güneşleniyor ve denizin tadını çıkarıyorlar. Hatta piknik ve mangal yapma imkanı da bulunuyor. Ancak bu güzellikler, özellikle hafta sonları ve bayram tatillerinde ciddi bir kalabalığı beraberinde getiriyor.

Istanbul Plajlari Florya Menekse Ve Gunesli Plaji
Ekin Yalgin

Plajın öne çıkan özellikleri arasından olası olumsuz durumlar için plajda hazır bekleyen kurtarma botu ve ambulans ise ziyaretçilerin huzuru için önemli bir detay. Ayrıca plajın, geniş sayılabilecek 120 araçlık otoparkı da bulunuyor. Dışarıdan yiyecek ve içecek kabul edilmediğini hatırlatalım.

Güneş Plajı

İstanbul’un kalbindeki tatil destinasyonlarından biri olan Florya Güneş Plajı, hem yerel hem de yabancı turistler arasında popüler bir seçenek. Bu plaj, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen, İstanbulluların yaz aylarında kavurucu sıcaklardan kaçabileceği bir sığınak.

Florya Güneş Plajı’nın tarihini Atatürk’ün burada denize girerken çekilen fotoğraflarına kadar izleyebiliriz, böylece plajın tarihi ve kültürel önemini de gösteriyor.

800 metrelik bir sahil şeridi olan bu plaj, geniş bir halka denizle buluşma fırsatı sunuyor. Görkemli iki cankurtaran kulesi, sizi denizdeyken gözlerini üzerinizde tutan cankurtaranlarla, sizin güvenliğiniz her zaman öncelikli. Plajda ayrıca 1500 adet şezlong ve şemsiye, 234 adet soyunma kabini, 48 adet duş ve 42 adet WC bulunuyor.

Eğlenmek isteyenler için, plaj voleybolu sahası ve müzik yayını mevcut. Böylece, denize girme, güneşlenme ve spor yapma gibi aktiviteleri aynı yerde bulabilirsiniz. Ayrıca, yemek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılamak için iki de büfe bulunuyor.

Denizin genellikle sığ ve bazen yosmalı olduğu bu plajın hafta sonları yoğunlukta olduğu biliniyor. Bu yüzden, daha sakin bir deneyim için hafta içi veya hafta sonları erken saatlerde gelmenizi öneririz.

Florya Güneş Plajı ve Menekşe Plajı Giriş Ücretleri

Florya Menekşe Plajı’nın 2023 yılında belirlediği giriş ücretleri, tatilcilerin keyifli bir deniz deneyimi yaşayabilmeleri için birçok imkanı içeriyor.

Belirtilen giriş ücretleri ile duş, WC ve soyunma kabinlerinin kullanımı mümkün olurken, şezlong ve şemsiye için ekstra ücretler ödenmesi gerekiyor. Ayrıca, plaj içerisinde yer alan emanet dolaplarının kullanımı da ayrı bir ücret karşılığında sağlanıyor. Florya Menekşe Plajı’na giriş yapabilmek için belirlenen 2023 giriş ücretleri şu şekilde:

  • Yetişkin bireyler için giriş ücreti: 40 Türk Lirası
  • Öğrenciler için giriş ücreti: 18 Türk Lirası
  • 0-7 yaş arası çocuklar için giriş ücreti: Ücretsiz
  • Engelli vatandaşlar ve bir refakatçi için giriş ücreti: Ücretsiz
  • Şezlong kiralama ücreti: 18 Türk Lirası
  • Şemsiye kiralama ücreti: 18 Türk Lirası
  • Emanet dolabı kiralama ücreti: 5 Türk Lirası

Kalabalık plajlarda emanet dolapları kullanmanın pek çok avantajı bulunuyor. Öncelikle, kişisel eşyalarınızın güvenliği açısından önemli bir rol oynuyorlar.

Cüzdan, telefon, anahtarlar ve diğer değerli eşyalarınızı emanet dolabına koyarak, denize girdiğinizde veya plajda dolaştığınızda aklınızın bu eşyalarda kalmasını engelliyor. Bu sayede, güneşlenmenin, yüzmenin ve arkadaşlarınızla vakit geçirmenin tadını daha çok çıkarabiliyorsunuz.

Ödemeleri İstanbul Kart ile yapabilirsiniz.

Florya Güneş Plajı’na Ulaşım

Florya Güneş Plajı’na ulaşmak, Florya tren istasyonunun karşısında bulunduğu için oldukça kolaydır. Metrobüsle en hızlı şekilde ulaşabileceğiniz plaja, Cennet Mahallesi durağında indikten sonra yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Adres: Şenlikköy, Florya Sahil Parkı, Pk: 34153 – Bakırköy / İstanbul