rotasenin.com

Riva Plajı ve Denize Girilecek Sahiller

İstanbul’un Beykoz ilçesinde, Anadolu Yakası’nda bulunan Riva, şehirde yaşamın tüm yoğunluğundan uzaklaşarak denizin ve doğanın keyfini sürmek isteyenlerin vazgeçilmez adreslerinden biri.

Bir tarafta Marmara’nın kalabalığı, diğer yanda Karadeniz’in huzuru; Riva, bu iki atmosferi mükemmel bir şekilde harmanlıyor. Özellikle yaz aylarında, tatile çıkma fırsatı yakalayamamış İstanbul sakinleri ve çevre illerden gelenler Riva’yı tercih ediyor.

Riva’nın denizi ve doğası, bu ziyaretçileri adeta kucaklıyor. Hafta sonları ayrı bir canlılık kazanan Riva, hem günübirlik hem de uzun süreli konaklamalar için ideal bir seçenek.

Riva Plajı nerede?

Riva Plajı, Beykoz’un Karadeniz’e bakan Riva semtinde, diğer adıyla Çayağzı Plajı olarak biliniyor. Arka tarafı geniş olsa da koy içinde yer aldığı için uzun bir plajı yok.

Beykoz Riva Plajı
Beykoz Riva PlajıEkin Yalgin

Ancak bu durum, özellikle hafta sonları, plajın adeta bir festival alanına dönüşmesine sebep oluyor. Tıpkı tüm Karadeniz sahilleri gibi, deniz dalgalı günlerde bulanık olsa da durgun günlerdeki manzarasıyla Ege ve Akdeniz’i aratmıyor.

Riva Plajı, özellikle tatile çıkamayan ve İstanbul’da yaşayanların, ayrıca çevre illerden gelenlerin yoğun ilgisini çeken bir yer. Her hafta sonu ziyaretçilerle dolup taşan Riva Plajı, tatile zaman bulamayanların kısa süreli kaçış noktalarından biri oluyor.

Riva Plajı’nın özellikleri

Riva kelimesi, su kenarında yer alan bir bölge anlamına gelen Rum kökenli bir kelime ve ismini de bu durumdan alan Riva plajı, İstanbul ve civarında yaşayan kişilerin, yaz aylarının sıcak dokunuşlarıyla birlikte, bir nebze soluklanmak, dinlenmek için tercih ettikleri bir bölge.

Deniz keyfinin yanı sıra kamp alanları, plajlar ve mesire yerleri de bu eşsiz bölgede mevcut. Her bütçeye hitap eden bu seçeneklerle Riva, adeta tatil cenneti haline geliyor.

Günübirlik tatil planları için ideal bir yer olan Riva plajı, konaklamayı tercih edenler için de çeşitli alternatifler sunuyor. Bölgedeki lüks oteller ve her bütçeye uygun pansiyonlar, konaklama ihtiyacınıza çözüm oluyor.

Riva Kadınlar Plajı
Riva Kadınlar PlajıEkin Yalgin

Riva plajı, aynı zamanda İstanbul’un en temiz denizlerine ev sahipliği yapıyor. Deniz keyfinin yanı sıra tekne kiralama olanağı da sunan plajda, Riva Deresi’nde unutulmaz bir tekne turu yapabilirsiniz.

Giriş tarafında yer alan Riva Plajı ve Elmasburnu Plajı, ziyaretçilerin en sık tercih ettiği plajlar arasında yer alıyor. Ayrıca, Riva Kalesi’ne çıkmak da seçenekler arasında.

Sonuç

Riva Plajı, İstanbul’da denize girilebilecek nadir yerlerden biri olmanın yanı sıra, huzurlu ve sakin atmosferiyle de büyülüyor. Hafta sonu kaçamakları için ideal olan bu plajda güneşin tadını çıkarırken İstanbul’un tüm stresini unutacaksınız.