İstanbul’a en yakın kaçış noktalarından biri, Kocaeli’nin Tavşanlı Köyü yakınlarındaki Ballıkayalar Tabiat Parkı‘dır. Türkiye’de kaya tırmanışı sporunun ilk olarak gerçekleştiği nokta olan Ballıkayalar, günübirlik gidilebilecek ender mekanlardandır.

Tırmanışçılar kadar trekkingseverler için de harika bir platformdur Ballıkayalar. Kolaydan zora parkur seçimi bile yapılabilen parkta parkurlarınızın ortasından geçen su, insanı huzura doğru sürüklüyor adeta.

ballikayalar harita

Trekking yapacak misafirlerin altları kaymayan ayakkabıları tercih etmelerinde büyük fayda var. Aynı zamanda suya dayanıklı bir ayakkabınız da varsa tadından yenmez. Çünkü parkurlarda zaman zaman sudan geçmek zorunda da kalabilirsiniz. Ama ayakkabı altlarının kaymıyor olması her şeyden önemli.

1.5 kilometre uzunluğa sahip olan ve 40 ila 80 metre arası genişliğine varan bu kanyon görünümlü vadi, Ballıkaya Dere adındaki bir akarsu tarafından açılmıştır.

ballikayalar tirmanis parkuru 400x266
ballikayalar gezi rehberi 400x266

1994 yılında milli park olarak ilan edilen doğa harikası Ballıkayalar‘da çadırseverler için kamp alanı da bulunuyor. İsteyen misafirler çadır da kurarak geceyi Ballıkayalar’da geçirebiliyorlar.

ballikayalar gezi yazisi 400x266
ballikayalar gezi blogu 400x266

Göletleri ve şelaleleri göz dolduran bu yemyeşil tabiat parkına piknik yapmak için gelenler de var. Piknik masalarında yanınızda getirdiğiniz kahvaltınızı ya da akşam yemeğinizi yiyebilir ya da orada bulunan tesisten yiyecek siparişi verebilirsiniz. Ballıkayalar’da aracınızı park edebilmeniz için 5TL istiyorlar. Bu aynı zamanda Ballıkayalar2da gezi ücreti. Eğer piknik yapmak istiyorsanız bunun için 20TL vermeniz gerekiyor. Piknik yapmak için giderseniz fiyatı duyunca şaşırmayın, bilerek gidin. Ballıkayalar gezinizin ardından karnınız acıkırsa araçları park ettiğiniz yerin karşısındaki küçük kafede gözleme ayran atıştırabilirsiniz. Gözleme ve açık ayran 5-7TL civarında.

ballikayalar ne yenir 400x266
ballikayalar gezilecek noktalar 400x266

Ballıkayalar’a Nasıl Gidilir?

Ballıkayalar, İstanbul’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta. İstanbul’dan İzmit yönüne doğru hareket ettiğinizde Gebze’yi geçip, Tavşanlı Köyü istimaketinde ilerlemeniz gerekli. Sonrasında Ballıkayalar tabelasını takip etmeniz yeterli.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bu tip gezilerimizi anlık takip etmek için bizi @rotasenin Instagram hesabından takip edin. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin.