Kırklareli il merkezine 113 km, Demirköy‘e 39 km mesafedeki Beğendik Köyü, yaklaşık 50 haneli, 200 nüfuslu bir köy. İğneada seyahatine çıkan seyahatseverlerin 12 kilometre uzaklıktaki Beğendik Köyü’ne uğramalarını tavsiye ederim.

Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki en batı noktası olan Beğendik Köyü’nün 3 kilometre uzunluğundaki sahili muhteşem. Karadeniz’in tipik anlık derinleşen denizi burada da var. Fakat su temiz ve berrak, bu nedenle suda yüzmek gayet keyifli. Kumsalı ise merkeze uzak olması sebebiyle oldukça tenha. Sahile ulaşmak için köyün içinden geçtikten sonra karşınıza ansızın çıkacak olan Sahil tabelasını takip edebilirsiniz.

begendik koyu sahil tabelasi 400x266
begendik koyu bulgaristan 400x266

Kumsalın bir ucunda Dupnisa Mağarası‘ndan hatırladığımız Rezve Deresi var. Rezve Deresi, Türkiye – Bulgaristan arasında bir sınır görevi görüyor. Dere ismini, hemen yanındaki Bulgaristan sınırında bulunan ve Mutlu anlamına gelen Rezovo Köyü‘nden alıyor.

Plajda yiyecek içecek satan bir dükkan yok, arabanız varsa Beğendik Köyü’nde bulunan, sahile 1,5 kilometre uzaklıktaki küçük bakkaldan alışveriş yapmanız mümkün. Önce bakkala uğrayıp sonra sahile inerseniz, tekrar bakkala gitmek zorunda kalmazsınız.

begendik koyu merkez 400x266
begendik koyu merkez 2 400x266

Yöre halkının temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Dolayısıyla çevrede fazla sayıda büyükbaş görebilirsiniz. Hatta tenha dediğimiz sahilde bile. Sıcaktan bunalan hayvanlar serinlemeye ve su içmeye sahile gelebiliyor, güneşin tadını sizinle birlikte çıkarabiliyorlar. Ne de olsa onlar ev sahibi. Sahilin diğer tarafında deniz feneri şantiyesi bulunuyor. Şantiyenin en ucundaki dalgakıranı takip ederek Beğendik Köyü’nün deniz fenerini ziyaret edebilirsiniz.

begendik koyu buyukbas 1 400x266
begendik koyu buyukbas 2 400x266

Beğendik Köyü nerede, nasıl gidilir?

Beğendik Köyü, İstanbul’dan 236km (3s 30dk), Tekirdağ’dan 150km (2s 30dk), Edirne üzerinden ise 190km (2s 30dk) mesafede. Haftasonu farklı bir şeyler yapmak ve Türkiye‘nin bir ucundaki bu yerleşim yerinde biraz doğa havası almak isterseniz tavsiye ederiz.

begendik koyu deniz feneri 400x266
begendik koyu trakya gezilecek yerler 400x266

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bu tip gezilerimizi anlık takip etmek için bizi @rotasenin Instagram hesabından takip edin. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin.

Gezi Yorumları ve Kafanıza Takılan Sorular

  • Google haritalarında Rezovo içinde bir bolum Türk toprağı olarak gösteriliyor. bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

  • Harika tanıtımınız için sizi tebrik ediyorum. 21 yıldır ailece Beğendik Köyü’ne gidiyoruz, havası, denizi, kumu, manzarası, kısacası anlatılmaz fakat yaşanması gereken eşsiz bir doğa. Beğendik Köyü’nde geçireceğiniz 24 saat size 10 günlük moral ve enerji depolar! Ben öyle hissediyorum. Rezovo Beğendik sakinlerine selamlar.