Bratislava Kalesi

Bratislava Kalesi

Karpatlar ve Alpler arasındaki geçişte Tuna Nehri’nden geçmek isteneceği için Bratislava Kalesi‘nin stratejik önemi büyük. Binlerce yıl burası önemli bir ticaret yoluydu. Uzun bir dönem sürekli olarak kullanılmış burası. 19. yüzyılın başlarında Napolyon’un saldırması sonucunda kale harabeye dönmüş, kale içindeki mühimmatın patlaması da kalenin bir yıkıntı halin gelmesine sebep olmuş.

1950’li yıllarda kalenin restore edilmesi kararı çıkmış ve günümüzde yeni yeni biten o restorasyonun sonucunu görebiliyoruz. Önceden yanmış görünümü olan kale, şimdi ışık gibi parlıyor.

Bratislava Kalesi Gezi Notlari
Bratislava Kalesi Gezi Yazisi

Bratislava’nın sembolü Bratislava Kalesi, Tuna Nehri kıyısındaki bir kaya üzerine inşa edilmiş. Dört köşeli bu büyük kalenin bulunduğu mevki Bratislava’yı ve Tuna Nehri manzarasını panoramik olarak izleyebileceğiniz bir nokta. Kalenin asimetrik mimarisi insanın canını sıkmıyor değil. Kalenin bahçesi halka açık, ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Dolayısıyla manzarayı da izlemek için herhangi bir ücret ödemenize gerek olmuyor.

Bratislava Kalesi Suslu Bahceleri
Bratislava Kalesi Mimari Yapisi

Manzara terasının ortasında at üzerinde Moravya İmparatorluğu‘nun büyük kralı Svatopluk heykeli bulunuyor. I. Svatopluk, 10. yüzyılda topraklarını genişleterek takdir kazanmış.

Bratislava Kalesi Moravya Svatopluk Heykeli
Bratislava Kalesi Moravya Svatopluk At Heykeli

Kalenin dört kapısı bulunuyor. Viyana Kapısı, Zigmund Kapısı, Nicholas Kapısı ve Leopold Kapısı. Her birinin farklı manzaraları var, ama çok da bir şey beklemeyin. Kale yapısının arka tarafındaki barok bahçe süslemeleri kaleye çıkarsanız mutlaka görün.

Bratislava Kalesi Giris Kapilari Gecitleri
Bratislava Kalesi Giris Kapilari

Kalenin genel olarak göze hitap eden bir kale olduğunu söyleyemem. Manzaranın da muhteşem olduğunu da söyleyemem. Ama tarihi yönden kuvvetli. Tarih meraklıları için kalenin alt tarafında, yol kenarında eski kale kalıntıları bulunuyor.

Bratislava Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Bratislava Kalesi’ne gitmek için 203 ve 207 numaralı troleybüsleri kullanmanız ve Hrad (Kale) durağında inmeniz gerekiyor. Bu araçlar şehir merkezine ulaşım sağlayan araçlardır. Ardından iki dakikalık bir yürüyüşle kaleye ulaşabiliyorsunuz.