Michael Kapısı Orta Çağ ile Modern Çağın Kilit Noktası

Michael Kapısı Orta Çağ ile Modern Çağın Kilit Noktası

Bratislava’nın eski dönemlerinde şehri çevreleyen surları vardı. Bu surlardan içeri girebilmek için kontrolü ve güvenliği yüksek olan giriş kapıları kullanılıyordu. Toplamda dört adet olan bu giriş kapılarından biri Michalska üzerinde. 51 metre yüksekliğindeki kapı, ismini St. Micheal Kilisesi’ne yakınlığından almış.

Kulenin bazı odaları günümüzde müze olarak kullanılıyor. Ama altıncı katı en heyecan verici katı. Çünkü eski şehir merkezi ve çevresindeki alanları panoramik olarak izlememize olanak tanıyor. Bratislava Kalesi‘nden Tuna Nehri’ne 360 derece izleyebileceğimiz Bratislava manzarasına sahip en iyi yerlerden biri burası.

Bratislava Michael Kulesi Kale Manzarasi

St. Micheal Gate eski kent merkezinin sokaklarında yürürken istemeseniz bile mutlaka geçeceğiniz bir konumda yer alıyor. Tren yolunun olduğu ana caddeden geliyorsanız, kulenin ucunu da görebileceğiniz küçük, sevimli bir köprüden geçersiniz. Bu köprü ana cadde ile eski şehir merkezini birbirine bağlayan bir köprü olmasının yanısıra, köprü üzerinde satıcıları ve müzisyenleri de görmeniz mümkün. Köprünün ve geçidin bir tarafı şehrin eski ve sevimli merkezine yol alırken, diğer tarafı karmaşanın, modern dünyanın etkisi altında.

Bratislava Michael Gecidi Koprusu
Bratislava Michael Kulesi Sokagi

Tarihi kapı, bölgenin en turistik caddelerinden birinin üzerinde bulunuyor. Çevresinde çok sayıda alışveriş mağazası, restoran ve kafe bulabiliyorsunuz. Kulenin geçit alanında ise 29 farklı başkentin bu noktaya olan uzaklığını görebiliyorsunuz. İstanbul’a olan uzaklığı 1231km’ymiş.

Bratislava Michael Kulesi Gezilecek Yerler
Bratislava Michael Kulesi Istanbul Mesafesi