Brugge Belfry Belfort

Brugge Belfry Belfort

Brugge’ün tarihi sokakları arasında dolaşırken Brugge‘den sadece en uzun binası ile değil, en önemli simgelerinden biri olan Brugge Belfry ya da Belfort ile karşılaşırsınız. Brugge’ün tarihi meydanının yanı başında yer alan ve 13. yüzyılda inşa edilen şehrin sembolü mutlaka görülmeli.

Yapının kulesine çıkmak mümkün. Belirli sayıda ziyaretçi alındığı için ve kuleye tırmanmak Brugge’de popüler bir aktivite olduğu için bir miktar kuyrukla karşılaşmanız olası. Biz giriş için 15 dakika kadar sıramızın gelmesini beklemiştik. Merdivenlerin bazı bölümleri çok dar ve dik, bazı yerlerde bir halatla kendinizi yukarı çekme imkanınız olmasına rağmen, bazı bölümlerde halat da yok. Yukarıdan inan birine denk gelirseniz, biraz biraz sıkışıklık oluyor haliyle. Ancak bu kulede mola verip dinlenebileceğiniz odalar var.

Brugge Belfry Belfort Saat Kulesi
Brugge Belfry Belfort Saat Kulesi Yapisi

Kuleye tırmanırken, önceleri ticari amaçlar için kullanılmış salonları görürsünüz. Pazar mallarının stoklanmasını sağlayan bir depo görevi gören bu salonlar günümüzde sergi alanları olarak kullanılıyor ve kuleye çıkarken kule yapısı ve tarihi hakkında çeşitli bilgiler edinmenizi sağlıyor.

Bazen de saat ile ilgili mekanizmalara denk geliyorsunuz. Dışarıdan gördüğünüz saatin mekanizmasını içeriden de görebilirsiniz. Ayrıca bu kule bir müzik kutusu görevi de görüyor. Carillon adı verilen bu mekanik aletlerin çalışma saatlerine denk gelirseniz güzel bir müzik dinletisi içinde bulursunuz kendinizi.

Brugge Belfry Belfort Saat Mekanizmasi
Brugge Belfry Belfort Saat Kulesi Mekanizmasi

Kulelerde bulunan çanlar, şehir sakinlerinin zamanlarını belirlemek, yangın çıkması durumunda yangın haberinin verilmesini sağlamak, çalışma saatlerini düzenlemek ve sosyal, dini ve politik olayları bildirmek için kullanılırdı. Çan kuleleri bu tip şehirlerde önemli dosyaları, evrakları saklamak için bir saklama deposu olarak da kullanılıyordu.

Brugge Belfry Belfort Saat Kulesi Hazine Odasi
Brugge Belfry Belfort Saat Kulesi Can

Tırmanmanız gereken toplam basamak sayısı 366. Bu kadar yorulmanın en önemli sebebi Brugge’ün panoramik manzarası. Şehrin tamamını kulenin tepesinden görebiliyorsunuz. Kulenin zirvesine ulaşmak adeta bir savaşı kazanmış gibi hissettiriyor. Zirveye ulaşıp manzarayı izlemek keyifli elbette. Ama bunu tel korunaklar arkasından yapıyorsunuz. Tel korumaları düzgün fotoğraf almamı engellediği için sevemiyorum. Yine de 83 metre uzunluğundaki kuleye tırmanmak Brugge’de yapılması gereken bir aktivite.

Brugge Belfry Belfort Saat Kulesi Panoramik Manzara
Brugge Belfry Belfort Saat Kulesi Kilise Manzarasi

Brugge Belfry giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Brugge Belfort girişi ücretli, haftanın her günü 09:30 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.