Çeşme’nin En İyi Plajları ve Koyları: Ege’nin Büyülü Rotaları

Çeşme’nin En İyi Plajları ve Koyları: Ege’nin Büyülü Rotaları

Çeşme'nin en güzel plajları ve koylarıyla tanışın. İzmir'in eşsiz güzellikleri, Alaçatı ve Çeşme'de sizi bekliyor.
admin |

Ege’nin gözde turistik merkezi Çeşme, doğal güzellikleri, berrak denizi ve zengin plaj seçenekleri ile tatil severlerin vazgeçilmezi. Çeşme ve Alaçatı’nın en popüler ve tercih edilen koylarını ve plajlarını sizin için derledik. Ancak unutmayın, Çeşme’nin çeşitli beach işletmeleri, konfor ve lüks hizmetler karşılığında yüksek ücretler talep edebilir.

Çeşme’nin En Güzel Plajları ve Koyları

Gilikli Halk Plajı (Alaçatı Halk Plajı)

Gilikli Halk Plajı, Çeşme’nin Alaçatı bölgesinde, nefes kesen doğasıyla sizleri bekliyor. Bu plaj, girişi ücretsiz olan nadir plajlardan biri olup, kendinizi tamamen doğanın kucağında hissetmenizi sağlar.

Yolculuğunuzun sonunda, kendi aracınızla plajın hemen yanında bulunan park alanına aracınızı bırakabilirsiniz. Ancak unutmayın, bu plaj hizmetlerden yoksun olduğu için ihtiyaçlarınızı gidermek için yanınızda yiyecek, içecek ve diğer gerekli ekipmanları getirmeniz önemlidir.

Alacati Cesme Plajlari Gilitli Halk Plaji

Alaçatı Halk Plajı’nın kıyısı, hassas ayak tabanlarınızı yormayacak ince kum yapısına sahip. Ancak yüzme bölümleri bazen taşlık olabilir. Deniz ayakkabısı getirerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Çok temiz ve çekici bir denize sahip olan bu plaj, hem piknik yapma hem de kamp kurma olanağı sunuyor.

Denizi, yaz aylarında bile serin kalıyor. Bu, ferah bir tatil deneyimi arayanlar için mükemmel bir seçenek. Ancak denizin soğuk olması ve bazı bölgelerin taşlık olması nedeniyle, çocuklu aileler için en ideal seçenek olmayabilir.

Delikli Koy

Delikli Koy, Çeşme’nin en popüler ve ünlü plajlarından biri. Bu benzersiz koy, taşlı plajı ve kristal berraklığındaki deniziyle dikkat çekiyor. Adını, iki koy arasında uzanan bir kayalığın içindeki delikli bir taştan alıyor.

Alacati Cesme Plajlari Delikli Koy

Plajın hemen girişinde soyunma kabini, duş, WC ve restoran gibi imkanlar bulunuyor. Ancak plaja gelenlerin, yiyecek ve içeceklerini beraberinde getirmeleri tavsiye ediliyor.

Denize girer girmez 20 metre kadar ilerledikten sonra, zemin kum kaplı bir hale geliyor. Bu durum denizin keyfini çıkarırken eşsiz bir konfor sağlıyor.

Kleopatra Adası ve Plajı (Sedir Adası)

Kleopatra Adası ve Plajı, Marmaris’in 16 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Bu turistik bölge, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında anılıyor. Kleopatra Adası, Sedir Adası olarak da biliniyor ve adını altın rengi özel kumsalından alıyor.

Kleopatra Adası’nın kuzey batısında yer alan küçük bir plaj bulunuyor. Altın sarısı kumsalı ve berrak suları ile ün kazanan bu plaj, efsaneye göre, Antonius ve Kleopatra’nın yüzdüğü yer. Plajın altın kumlarının, Kuzey Afrika’dan gemilerle bu bölgeye getirildiği söyleniyor. Bu tür altın sarısı kumlar sadece Mısır’da bulunuyor.

Çark Plajı

Çark Plajı’nın denizi, temizliği ve sığ yapısıyla özellikle çocuklu aileler için son derece uygun. Plajın alanı tamamen kumdan oluşuyor, bu da ziyaretçilerin keyifli bir deniz ve güneş deneyimi yaşamasını sağlıyor.

Çark Plajı’nda yiyecek ve içecek satışı da mevcut, bu da plajı daha konforlu bir seçenek haline getiriyor. Ücretsiz otopark imkanı bulunmasına rağmen, tatil sezonunda park yeri bulmak zor olabiliyor.

Tuvalet, duş ve soyunma kabinleri ise ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yeterli bir şekilde cevap veriyor. Dolayısıyla, Çark Plajı, konforlu bir plaj deneyimi ve Alaçatı’nın mavi sularının keyfini çıkarmak isteyenler için ideal.

Çeşme Ilıca Halk Plajı

Çeşme plaj tavsiyeleri arasında mutlaka önerilen Ilıca Plajı, deniz altından sıcak su kaynaklarından dolayı ılık bir suya sahip. İsmi de bu nedenle Ilıca. Bölgenin en duru ve deniz suyu sıcaklığı en yüksek olan plajlarından biri. Ayrıca ılık da.

Çeşme’nin diğer yerlerine rüzgar varken sakinliği nedeniyle Ilıca Plajı tercih ediliyor. Denizi sığ olduğundan yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için iyi bir plaj. 1,7km uzunluğuyla oldukça geniş bir plaj.

Ancak büyük bir bölümü tesislerin şezlonglarıyla zaptedilmiş durumda. Şezlong ve şemsiye ücretli. Bunları kullanmak istemezseniz plajın belirli yerlerinde kuma yatarak denizin keyfini sürebilirsiniz.

Büfelerdeki fiyatlar da normal fiyatların 3-4 katı civarında. Duş almak için de birkaç lira ödemeniz gerekiyor. Aracınızla gelirseniz otoparkı kullanayıp derseniz o da ücretli. Ilıca Plajı Alaçatı arası 4km (10dk). Çeşme’ye olan uzaklığı ise 8,3 km (20dk).

Çeşme Altın Kum

İnce kumlu Çeşme plajlarından biri olan Altın Kum, gayet temiz bir plaja sahip. Bölgede işletmeler bulunuyor. Fun Beach Club ve batısında Fly-Inn Beach adında işletmeler bulunuyor.

Duyduğuma göre girişte çantaları arayıp yarım olan su şişelerini bile içeri almayan bir işletmeye sahipmiş. Ayrıca içeride yapılan harcamalara %10 ekliyorlar.

Alan küçük olması ve şezlongları da çok tutmaya çalışmaları nedeniyle içeride sıkışıklık oluyor.

Çeşme Pırlanta Plajı

Altın Kum’un tam kuzeyindeki plajdır Pırlanta Plajı. Çeşme’de denize girilecek yerler arasında ilk sıralarda olan plaj, aynı zamanda Kitesurf yapanların sıklıkla kullandığı bir plaj ve oldukça rüzgarlı olabiliyor.

700 metre uzunluğundaki plajda çadır konaklama alanı da bulunuyor. Burada Kalyoncu Kamp ve Piknik Alanı’nda çadır kuranlar var, biz henüz bu güzelliği yaşamadık. Bölge SIT alanı ilan edilmiş. Çevrede herhangi bir yapılaşmaya izin verilmiyor.

Çeşme Teke Plajı

Çeşme merkezinde denize girilecek en yakın plaj Teke Plajı’dır, Marina’ya yakınlığından dolayı dönemine göre pislik de barındırabiliyor. Çeşme plajları arasında en son tercih edilen Teke Plajı, küçük olduğundan özellikle hafta sonları birçok plaj gibi oldukça kalabalık olabiliyor.

Çeşme Ayayorgi Koyu

Çeşme’nin en meşhur koylarından biri Ayayorgi Koyu’dur. Çevresinde bulunan birkaç işletme de bulunuyor. Akşam vakitleri happy hour adında yüksek müzik ve eğlence başlıyor.

Çeşme Kocakarı Plajı

Çeşme’nin kuzeyinde kalan plajlardan biri de Kocakarı Plajı’dır. Kumdan sahili var ve işletme üzerinden girerseniz şezlong ve şemsiye için ücret ödemeniz gerekiyor. Kalabalık olmadığı dönemlerde keyifli bir havası ve denizi bulunuyor.

Çeşme Dalyan Plajı

Kocakarı Plajı’nın hemen kuzeyindeki koyda yer alan Dalyan Plajı, yol kenarında bulunan küçük bir plaj. İnce taş taneciklerinden oluşan plajın çok temiz ve berrak bir görüntüsü olabiliyor.

Çeşme Boyalık Plajı

Çeşme’nin doğusundaki koyda kalan Boyalık Plajı, Çeşme’ye en yakın koylardan biri. Genelde Ilıca Plajı’nın çok kalabalık olduğu dönemlerde yakın olması nedeniyle ikinci plaj olarak kullanılıyor. 2km uzunluğunda bir sahil şeridi bulunuyor.

Çeşme Çark Plajı

Tesislerden denize kadar hınca hınç şezlong ve şemsiyelerle dolu başka bir plaj daha. Plaj tesislerin işgali altında kalmış.

Buranın da denizi güzel ve sürekli rüzgarlı olduğu için yılın her günü kitesurf ve rüzgar sörfü için Türkiye’deki en ideal yerlerden biri. Sörf okulları, malzeme kiralama noktaları bu civarlarda bulunabiliyor.

Alaçatı ve Çeşme’nin Denizi Nasıl, Temiz mi?

Çeşme ve Alaçatı’nın denizlerinin duru ve temiz oluşu, bölgeye olan ilgiyi artırıyor. Plajların çoğu, kum zeminli olmasına rağmen, denizlerin berraklığı ve tazeliği kendine has bir keyif verir ve çamur hissi bırakmaz.

Ne yazık ki, bazı ziyaretçilerin çöplerini denizde bıraktığını görmek mümkün. Ancak, eğer doğayla dostça davranır ve çevremizi korursak, Çeşme’nin muhteşem koylarını keşfetmek için hala sayısız fırsat bulunmaktadır.

Önceden Bunları Bilin!

Çoğu beach işletmesi, giriş ücreti karşılığında şezlong ve şemsiye hizmeti sunar. Fakat ekstra hizmetler ve olanaklar için ek ücretler ödemeniz gerekebilir. Örneğin, plajdan çıktıktan sonra kumları arındırmak için duş kullanmak bile ücretli olabilir.

Girişlerde yapılabilen aramalar nedeniyle, kendi suyunuzu bile yanınızda getiremeyebilirsiniz. Aracınızla gelirseniz, park ücretleriyle karşılaşabilirsiniz.

Özellikle de keyifli bir gün geçirmek isteyen ancak bütçesini aşmak istemeyenler için, bu maliyetler bir hayli yüksek gelebilir. Çeşme’nin özel ve hareketli atmosferini sevdikleri için bu tarz hizmetlere para ödemeyi göze alabilenler de elbette mevcut.