Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı: Hacıllı Köyü’nde Doğa Harikası Yerler

admin
|

İstanbul’un oksijen deposu bölgelerinden biri Şile’de yer alan Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı, özellikle dere kenarında kamp yapma imkanı olduğundan tercih edilen çadır kamp alanlarından biri. Dere üzerinde birkaç şelale ve bölgede mağara olduğundan dolayı da trekking turları da yapılabiliyor.

İstanbul’daki ücretsiz kamp alanları arasında olan Hacıllı Şelalesi Çadır Kamp Alanı, önceden çok bilinmeyen, fakat sonradan çok ünlü olan kamp yerlerinden biri. Çadır kurulacak yerler daha çok dere kenarındaki boş araziler. Burada birçok bölgeyi kamp alanı olarak düşünebilirsiniz.

Çevrede herhangi bir işletme yok. Duş, tuvalet yok, elektrik su hizmeti yok. Alışverişi de Şile merkez taraflarında yaparak buraya gelmenizi tavsiye ederim. Bir işletme olmamasından dolayı ilk defa kamp yapacaklar için pek önerilmez.

Hacilli Selalesi Cadir Piknik Alani
Hacilli Selalesi Dere Yolu

Bölgeye vardığınızda köprüden sonra karşınıza çıkan ilk düzlükte daha çok çadır görebilirsiniz. Biraz ilerleyip soldaki yola girdiğinizde nispeten daha tenha yerler çıkar karşınıza. Altı yüksek aracınız varsa biraz daha ilerleyerek herkesin giremediği yerlere girme imkanınız da var.

Hacıllı Şelaleleri’ne giden yollar genellikle ıslak ve kaygan olduğundan, zaman zaman su içine girmek zorunda da kalabileceğinizden ekipmanlarınızı ona göre ayarlamanız gerekir. Sıcak havalarda serinlemek için uygun ve güvenli alanlarda yüzmek de mümkün. Bu süre zarfında dere ve ağaçlardan oluşan harika fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Hacilli Selalesi Piknik Alani Sile Gezilecek Yerler

Pikniğe gelen, kamp kültüründen uzak olan, çöpünü almayan insansıların da varlığından burada da rahatlıkla söz edebiliriz. Hacıllı Köyü sakinleri tabii ki bundan çok rahatsız. Tarlaları talan edenler, çöplerini geri götürmeyenler, ateşini söndürmeyenler yüzünden buralar da nasibini alıyor.

Hacıllı Köyü Kamp Alanı’nda Neler Yapılır?

Özellikle doğa yürüyüşü ve kamp yapmayı sevenler için adeta bir cennet olan Hacıllı Köyü Kamp Alanı, ziyaretçilerini büyülü bir atmosferle karşılıyor. Bu özel mekan, yemyeşil doğası, kıpır kıpır akan nehri ve tabii ki büyüleyici şelaleleriyle bir kez ziyaret edildiğinde unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Hacıllı Kamp Alanı’ndan başlayan ve yaklaşık 1.5 km uzunluğundaki bir parkur, doğaseverleri muhteşem bir yürüyüş deneyimine davet ediyor. Bu parkur boyunca, kamp alanından şelaleye giden yol boyunca rehberiniz nehrin kendisi olacak. Nehri takip ederek doğru yolu bulmak hem kolay hem de keyifli. Bu hoş yürüyüşün sonunda sizi bekleyen muhteşem şelaleye varmak yaklaşık yalnızca 20 dakika sürecek.

Hacilli Selalesi Nasil Gidilir Kamp Alani

Şelaleye ulaştıktan sonra maceranın asıl kısmı başlıyor. Karşınıza çıkan bir diğer şelaleye tırmanarak Gürlek Mağarası‘na ulaşabilirsiniz. Bu eşsiz mağaraya ulaşmak için halatları kullanarak tırmanmanız gerekiyor. Tırmanış sırasında size yardımcı olacak kafa lambası veya fenerinizi unutmayın!

Eğer suyun soğukluğunu gözünüzde büyütmüyorsanız, bu harika şelalede yüzme fırsatı da bulabilirsiniz. Bölgede ziyaret edebileceğiniz diğer yerler arasında, biraz daha derinde bulunan İnkese Mağarası ve Suçıkan Mağarası yer alıyor.

Sile Hacilli Selalesi Yolu

Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi: Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul sınırları içinde yer alan Hacıllı, Şile Ağva yolu üzerinde. Boğaziçi Köprüsü’nden 90km (1sa 30dk) uzaklıkta. Özellikle Şile taraflarında yollar köy yolları, dar ve hızlı gidemediğiniz için bu şekilde uzun sürüyor.

Hacıllı Şelalesi’ne doğru giderken çok sayıda odun kömürü üretimi yapılan alan göreceksiniz. Üst üste özenle dizilen odunlar yakılarak kömür haline getiriliyor. Köyde odun kömürü üretimi yapılıyor. Hacıllı ve civar köylerinde bunun kokusunu alabilirsiniz.

Sile Hacilli Selalesi Kamp Alani

Kocaeli Hacıllı Kamp Alanı arası 60km (1sa 30dk), Şile merkezden de 30km (45dk), Ağva’ya da 20km (30dk) uzaklıkta. Şile’den Ağva’ya doğru giderken Osmanköy ve Sortulu Köyü tabelalarına girmek ve Hacıllı Şelalesi tabelasını takip etmek yeterli.

SSS

Hacıllı Köyü’nde kamp yapmak ücretli mi? Hacıllı Köyü, doğaseverler için cömert bir mekân sunuyor; burada kamp yapmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Bu eşsiz doğa harikasını keşfetmek, cebinizden ekstra bir ücret çıkmadan mümkün. Ayrıca, aracınızı park edebileceğiniz alanlar da mevcut ve otopark da tamamen ücretsiz.

Hacıllı Köyü kamp alanında ateş yakılıyor mu? Bu bakir doğada, etrafınızdaki ağaçlardan düşen odunları toplayarak ateş yakma şansınız bulunuyor. Ancak doğayı ve çevreyi koruma bilinciyle hareket etmek önem arz ediyor. Bu nedenle, daha önce ateş yakılmış alanları tercih etmeniz, doğanın dengesini korumak adına faydalı olacaktır.

Kamp alanında telefon çekiyor mu? Kamp alanı, bazı bölgelerde telefon sinyali almanıza olanak tanıyor, fakat internet erişimi oldukça sınırlı. Belirli yerlerde Türk Telekom’a ait sinyalleri yakalayabilir ve bağlantı kurabilirsiniz, ama genel olarak internet erişiminin zayıf olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Yakınlarda market var mı? Kamp alanına ulaşmadan önce, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir market bulunuyor. Burada, kamp süresince ihtiyacınız olabilecek malzemeleri temin edebilir ve kamp alanına hazırlıklı bir şekilde varabilirsiniz.

Hacıllı Köyü kamp alanında çeşme var mı? Kamp alanında doğal bir su kaynağı veya çeşme bulunmuyor. Bu yüzden, kamp yapmaya giderken yanınıza yeterli miktarda su götürmeye özen göstermelisiniz.

Kamp alanında WC var mı? Hacıllı Köyü kamp alanında, temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir WC tesis bulunmuyor. Bu nedenle, kamp süresince bu durumu göz önünde bulundurarak hazırlıklı olmalısınız.

Araç ile kamp alanına kadar gidiliyor mu? Kamp alanı, aracınızla kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda yer alıyor. Bu, ekipmanlarınızı ve ihtiyaçlarınızı rahatça taşımanıza olanak sağlayarak, kamp deneyiminizi daha konforlu bir hale getiriyor.