Erikli Şelalesi Kamp Alanı: Çifte Şelaleler ve Dipsiz Göl

admin
|

Erikli kamp alanı, Yalova’nın Çınarcık ilçesinde yer alan, doğaseverler için adeta bir cennet. Şelalelerin sesi, temiz hava ve huzurlu ortamı ile Erikli Yaylası harika bir yer. Erikli Yaylası’ndan sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Erikli Çifte Şelale, doğanın sunduğu harikalar arasında yer alıyor. Peki ya Dipsiz Göl? Burası, kristal berraklığındaki suyu ve çevresindeki doğal güzelliklerle sizi kendine hayran bırakacak.

Erikli Yaylası

Erikli Yaylası’na giriş biraz maceralı olabilir çünkü yol toprak ve özellikle yağmurlu havalarda araba ile ilerlemek riskli. Ancak biz bu riski göze aldık ve anayoldan yaylanın içine kadar gittik. Arabamızı çadırı kuracağımız yerin hemen yanına çekmeyi başardık. Sanırım sezonu olmadığından veya doğru yerde olmadığımızdan, yaylaya giriş için kimse ücret talep etmedi. Etrafta kamp alanı olduğuna dair bir tabela yoktu, sadece Erikli Yaylası olduğunu belirten bir tabela vardı.

Bizim için önemli olan çadır kurmaktı ve bunu sessiz, sakin, kimsesiz bir ortamda başardık. Geceyi kurt ve baykuş sesleri eşliğinde, ayın aydınlattığı yeryüzü ve milyonlarca yıldızla geçirdik. Bu doğal güzellikler bize unutulmaz bir gece yaşattı.

Erikli Yaylası, deniz seviyesinden yaklaşık 450 metre yükseklikte yer alıyor. Sonbahar mevsiminde gündüz ve gece arasında 18 dereceyi bulan sıcaklık farkları olabiliyor. Gündüz hava güneşliyken, gece soğuktan uyuyamayabilirsiniz. Sabah ise kırağılardan dolayı buzlu bir çadırda, neredeyse bembeyaz bir yaylada uyanabilirsiniz. Yaylada elektrik ve ışıklandırma olmadığından yanınıza iyi bir aydınlatıcı almanız önemli. Kafa lambaları bu tip durumlarda çok iş görüyor.

Yaylada tuvalet yok, en azından bizim bulunduğumuz yerde yoktu. İhtiyaçlarınızı tamamen doğal yollarla halletmek zorundasınız. Yaylanın yanından akan bir dere var ve bu derede elinizi, yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Dere temiz ve akışkan bir suya sahip.

Erikli Yaylasi Cadir Kampi Uzun Pozlama
Erikli Kamp Alanı
Erikli Yaylasi Cadir Kampi Kiragi
Erikli Şelalesi Çadır Kurulacak Yerler

Sonbaharda mangal yapacaksanız, kömür veya çıra gibi malzemeleri yanınıza almayı unutmayın çünkü çevredeki dalları yakmak nemli olduklarından zor olabiliyor. Ateşinizi daha önce kullanılan ateş alanlarını kullanarak yakmanız önemli. Ayrıca yemeği yedikten sonra çöplerinizi çevrede bırakmamalı, mümkünse çevrenizdeki çöpleri de toplayarak doğaya saygı göstermelisiniz.

Telefon çekmesi Erikli Yaylası’nda çok zor. Şansımıza bazı yerlerde Turkcell çekebiliyordu. Yaylada çadır civarında Turkcell hattı ile birkaç kişiyi arayabildik ama internete giremedik. Bu nedenle, Teşvikiye Köyü’nde yakınlarınıza haber vermeniz yerinde olur çünkü yaylada ulaşım sağlayamayabilirsiniz.

Erikli Yaylasi Cadir Kampi Mangal
Erikli Yaylasi Cadir Kampi Mangal Nasil Yapilir

Erikli Yaylası’nda Çadır Kuracaklara Öneriler

 • Elektrik Yok: Erikli Yaylası’nda elektrik olmadığı için iyi bir kafa lambası mutlaka yanınızda olsun.
 • Kendi Ekipmanlarınızı Getirin: Sandalye ve masa getirirseniz çok rahat edersiniz.
 • Yemek ve Çöp: Yemeğinizi ve çöplerinizi dışarıda bırakmayın, bu yerli hayvanların ilgisini çekebilir.
 • Aktiviteler: Yürüyüş yapmayacaksanız kitap, okey, kağıt oyunları gibi grup oyunları getirebilirsiniz.
 • Yemek Malzemeleri: Yalova’ya gelirken Migros’lardan, özellikle Kocaeli üzerinden geliyorsanız Atatürk Bulvarı üzerindeki 3M Migros’tan (40.718489, 29.795807) yemek malzemelerinizi temin edebilirsiniz.
 • Anayola Yakınlık: Anayolun hemen yanında olduğu için vakit kaybetmezsiniz ve geniş bir park alanı var.
 • Osman Gazi Köprüsü: Osman Gazi Köprüsü üzerinden gelirseniz daha küçük Migros’ları ya da marketleri tercih etmeniz gerekiyor.
 • Malzeme Temini: Son alışveriş yerleşim yeri Çınarcık’tır, yayla çevresinde alışveriş olanağınız yok.
 • Yürüyüş Parkurları: Erikli Yaylası’ndan şelalelere ve Dipsiz Göl’e kadar iyi bir yürüyüş parkuru var.
 • Ayakkabı Seçimi: Kaymayan ve ağrıtmayan yürüyüş ayakkabıları alın.
 • Hava Durumu: Hava durumuna göre yağmurluklarınızı yanınıza alın.
 • İçme Suyu: Yürüyüş yolunda bulamayacağınız içme suyunuzu mutlaka yanınıza alın.

Erikli Yaylasi Cadir Kampi Mangal Yakmak
Erikli Yaylasi Cadir Kampi Aksam Yemegi

Kamp Kurulacak Yerler

 • Dipsiz Göl Bölgesi: Erikli Yaylası’na yakın olan bu bölge, kamp kurmak ve doğanın tadını çıkarmak için mükemmel.
 • Delmece Yaylası: Dipsiz Göl’ün biraz ilerisinde yer alan bu yayla, doğa severler için ideal bir kaçamak noktası.
 • Karlık Yaylası: Erikli Yaylası’na yakın diğer bir doğa harikası olan Karlık Yaylası, keşfedilmeyi bekliyor.

Erikli Kamp Alanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Erikli Yaylası, Yalova’nın Çınarcık ilçesinde yer alıyor ve İstanbul’dan ulaşım oldukça kolay. Erikli Yaylası’na gitmek için önce Çınarcık’a ulaşmalısınız. Çınarcık’a ulaştıktan sonra yaylaya olan mesafe yaklaşık 15 km ve yollar asfalt olduğu için rahat bir sürüş sağlıyor. Ancak, yollar virajlı olduğu için bu mesafe yaklaşık 30 dakika sürebilir. Çınarcık’tan sonra sürekli olarak Erikli Yaylası tabelalarını takip ederek kolayca yolunuzu bulabilirsiniz.

 • Osman Gazi Köprüsü Üzerinden: İstanbul’dan Osman Gazi Köprüsü’nü kullanarak yaklaşık 120 km mesafe kat ediyorsunuz.
 • Kocaeli Üzerinden: Köprüyü kullanmadan Kocaeli üzerinden gelmeyi tercih ederseniz, mesafe yaklaşık 200 km olacaktır.

Çınarcık’a ulaştıktan sonra yaylaya doğru ilerleyin. Çınarcık’tan sonra yaklaşık 15 km’lik bir yolculuk sizi Erikli Yaylası’na götürecek. Yolda İsmail’in Yeri Et Mangal tabelasını göreceksiniz. Bu noktadan aşağı doğru inip, sol ve sağ yaparak yaylaya ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Erikli Yaylası çevresinde kamp kurulabilecek alanlar nereler?

Yayla civarı olduğu gibi müsait, Dipsiz Göl bölgesinde, çok olmasa da düzlük alanlar mevcut. Burada çadır kurulup, ateş yakıldığını gözlemledik, ancak şelalelerin olduğu yerlerde kamp alanı bulmak güç.

Erikli Yaylası’na hangi mevsimde gidilir?

Aslında her mevsim için ideal bir yer, yaz sezonunda ziyaretçi sayısı daha fazla olabiliyor. Artı olarak sıcak havalarda şelalelerin oluşturduğu küçük göletlere girme ve yüzme şansınız var. Kış sezonunda ise daha sakin bir tatil geçirebilirsiniz.

Erikli Çifte Şelaleler

Erikli Yaylası’ndan ayrıldıktan sonra, yaylayı solunuza alarak devam edin. Bu yol sizi Erikli Yaylası Kent Orman Girişi Mesire Alanı’na götürecektir. Yol boyunca “Kent Ormanı” ve “Çifte Şelale” yazan kahverengi tabelaları takip edebilirsiniz. Erikli Yaylası’na sadece 1 km mesafededir burası. Aracınızı uygun bir yere park edin. İçeride tuvalet de bulunuyor, ihtiyacınız varsa kullanın çünkü 20 dakikalık bir yürüyüşe çıkacağız.

Yalova Erikli Cifte Selaleler Asma Kopru
Yalova Erikli Cifte Selaleler Trekking Yolu

Erikli Şelaleleri olarak da bilinen Erikli Çifte Şelaleler’e, tuvaletin önündeki yolu takip ederek ulaşabilirsiniz. Asma köprüyü geçip sağa dönün ve yeşil ok ile belirtilmiş yönlendirmeleri takip edin.

Yalova Erikli Cifte Selaleler Yuruyus Yolu
Yalova Erikli Cifte Selaleler Gezisi

Bu yönlendirmeler sizi çifte şelalelere götürecek. Erikli Çifte Şelale, bir alt şelale ve onun kaynağı olan üst şelaleden oluşuyor. Seyir teraslarından akan suyu daha iyi izleyebilirsiniz. Biz kahvaltımızı şelalenin yanındaki kayalarda, ekmek arası bir şeyler yiyerek yapmıştık. Bu doğal ortamda kahvaltı yapmak gerçekten harika bir deneyimdi.

Yalova Erikli Cifte Selaleler Gezi Yazisi
Yalova Erikli Cifte Selaleler Gezi Notlari

Dipsiz Göl

Erikli Çifte Şelaleler’den aynı yolu kullanarak aracınıza geri dönün ve Dipsiz Göl’e doğru yola çıkın. Dipsiz Göller Piknik Alanı, Şelale Çay Bahçesi’nden 2,5 km uzaklıkta. Bu mesafeyi araçla 5 dakikada katedebilirsiniz, trekking yapmayı tercih ederseniz yaklaşık 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Yalova Erikli Yaylasi Dipsiz Goller Kamp Alani
Yalova Erikli Yaylasi Dipsiz Goller Kamp Bolgesi

Dipsiz Göller bölgesine doğru ilerlerken, asfalt yolun yanında “Dipsiz Göl” yazan büyük bir tabela göreceksiniz. Aracınızı bu civarda bırakın ve gölü keşfe çıkın. İyi bir güneşli günde, gölün yansımaları ile harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Küçük Dipsiz Göl ise 2 km daha ötede yer alıyor. Eğer vaktiniz varsa bu gölü de ziyaret ederek doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Erikli Yaylası Yakınlarında Görülmesi Gereken Yerler

Erikli Yaylası çevresinde keşfedebileceğiniz pek çok güzel yer var. İşte görmeniz gereken bazı yerler:

 • Delmece Yaylası: Erikli Yaylası’ndan biraz daha ileride bulunan Delmece Yaylası, yürüyüş ve doğa keşfi için harika bir yer. Yaylanın geniş çimenlik alanlarında rahatlayabilir ve doğanın sessizliğini dinleyebilirsiniz.
 • Karlık Yaylası: Erikli Yaylası’na yakın olan bir diğer güzel yer ise Karlık Yaylası. Burada doğa yürüyüşleri yapabilir ve temiz hava alabilirsiniz. Yaylanın doğal güzellikleri arasında keyifli zaman geçirebilirsiniz.
 • Teşvikiye Köyü: Erikli Yaylası’na gitmeden önce uğrayabileceğiniz son yerleşim yeri olan Teşvikiye Köyü, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir noktadır. Burada yakınlarınıza haber verebilir ve gerekli alışverişleri yapabilirsiniz.
 • Yalova Termal Kaplıcaları: Erikli Yaylası’na gitmişken Yalova’daki termal kaplıcalara da uğrayabilirsiniz. Burada hem dinlenebilir hem de kaplıca sularının keyfini çıkarabilirsiniz.

Karlik Yaylasi Yolu
Karlık Yaylası
Yalova Delmece Yaylasi Tabiat Parki Yolu

Sonuç

Erikli kamp alanı, Yalova’nın doğa harikalarıyla dolu bir bölgesi ve Erikli Yaylası’nda geçireceğiniz zamanın her anı unutulmaz olacak. Şelalelerin huzur verici sesi, Dipsiz Göl’ün büyüleyici güzelliği ve Erikli Çifte Şelale’nin etkileyici manzarası, unutamayacağınız anlar biriktirmenizi sağlayacak.