rotasenin.com

İzmit Saray Müzesi

admin
|

Kocaeli’nin sembollerinden biri olan İzmit Saat Kulesi‘nin hemen yanında yer alan Kasr-ı Hümayun, Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilen bir yapıdır.

İlk olarak IV. Murad döneminde ahşap temeller üzerine inşa edilen yapı, çıkan bir yangın sonucu harabeye dönmüş. Bugünkü halini Abdülaziz döneminde alan yapı neo klasik üslupta, Avrupa barok stilinde inşa edilmiş.

Cephesi mermerden olan yapının mimarı, Osmanlı yapılarının birçoğunda parmağı olan Balyan ailesinin üyesi ve aynı zamanda Dolmabahçe Sarayı‘nın da mimarı olan Garabet Amira Balyan‘dır.

Kasr-ı Hümayun’un bilinen diğer adı Av Köşkü‘dür. Cumhuriyet dönemi ile birlikte Vilayet ve Ziraat odaları olarak kullanılan köşk, sanat değeri göz önünde bulundurularak 1967 yılından sonra İzmit Müzesi olarak hizmet vermeye başlamış.

1999 depremiyle ağır hasar alan yapı, 2004 – 2005 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmalarından sonra 2007 yılından itibaren Saray Müze olarak kullanılmak üzere düzenlenmiş.

Izmit Saray Muzesi Gezi Rehberi

İzmit Saat Kulesi ziyaretiniz esnasında göreceğiniz kenarları süslü, heybetli bir kapı vardır. İzmit Saray Müzesi‘ne ait bir bahçeye bakan bu kapıdan içeri giriş serbest değil. Müzenin ana girişi sol tarafta kalan yolun sonundan sağa döndüğünüzde karşınıza çıkıyor.

Izmit Saray Muzesi Bahcesi
Izmit Saray Muzesi Kapisi

Selanik’te bulunan Atatürk Müzesi‘nin onarımı sebebiyle Atatürk’e ait bazı eşyalarının İzmit’te sergilenmesine ve korunmasına karar verilir.

Müzeye giriş yaptığınızda sağ karşınıza çıkan vitrinlerde göreceğiniz eşyaların bazıları Atatürk’ün şahsi eşyaları, bazıları ise Atatürk’e gönderilen hediyelerden oluşuyor.

Izmit Saray Muzesi Ataturk Esyalari
Izmit Saray Muzesi Ataturk Esyalalari 2

Sol tarafta ise Osmanlı saraylarında kullanılan bazı eserler sergileniyor. Bu eserler 19. yüzyılda Avrupa ve Uzakdoğu’nun çeşitli ülkelerinde üretilmiş eserlerdir.

Izmit Saray Muzesi Uzakdogu Esyalalari
Izmit Saray Muzesi Uzakdogu Esyalalari 2

İzmit Sarayı’nın toplamda 5 odası bulunuyor. Atatürk Odası, Kabul Odası, Dinlenme Odası, Yatak Odası Giriş Salonu ve Hünkâr Hamamı’ndan oluşan odaların her birinde ince el işçiliğiyle üretilmiş birçok süs ve objeye rastlayabilirsiniz.

Izmit Kasri Humayun Av Kosku Odasi
Izmit Kasri Humayun Av Kosku Odasi 2

Yapının; Abdülaziz’in tuğrası, Osmanlı arması ve kılıç, balta gibi savaş ekipmanlarının motifleri ile meyve, çiçek bezemelerinin yer aldığı tavan süslemeleri ise Fransız ressam Sason‘un eseridir.

Atatürk’ün kaldığı ve sevdiği renklerle dekore edilen odada, Savarona gemisinden getirilen eşyalar bulunuyor.

Köşk, Atatürk’ün 1923 tarihinde İzmit basın toplantısını gerçekleştirdiği yerdir. Odada aynı zamanda toplantıya katılan basın mensuplarının isimlerinin yazılı olduğu belgeyi de, Atatürk’ün vefatı ile ilgili 1938 tarihli gazete küpürlerini de görmek mümkün.

Izmit Kasri Humayun Av Kosku Basin Toplantisi
Izmit Kasri Humayun Av Kosku Basin Toplantisi 2

İzmit Saray müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Pazartesi günü hariç her gün yaz sezonunda 09:00 – 19.00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 saatleri arasında açık olan İzmit Saray Müzesi’ne Müzekart ile ücretsiz giriş yapılabiliyorken, Müzekart’ı olmayan ziyaretçiler giriş bedeli ödemek durumundalar.