rotasenin.com

Kaş Kalkan Gezilecek Yerler

Kalkan, Antalya‘nın Kaş ilçesine bağlı bir belde. Kaş merkezin batısında kalan Kalkan çok eski bir yerleşim yeri değil. Tarihinin de olduğu pek söylenemez. Yaklaşık 200 sene önce Meis adasından gelen Rum tüccarlar tarafından kurulmuş Kalkan.

Ulaşım sorunu olduğu yıllarda İngiliz turistler tarafından keşfedilen Kalkan bugün bile hala İngilizlerin başı çektiği yoğun bir yabancı turist nüfusuna sahip.

Eski ismi Kalamaki. Kaş’tan daha dik bir yamaca inşa edildiği için yolları yokuş. Kalkan’da gezilecek yerler arasında yat limanı ve eski Rum evlerinin, Rum sokaklarının bulunduğu yerler haricinde pek bir yer yok.

Bu mahallenin kilisesi ise camiye çevrilmiş, günümüzde cami olarak kullanılıyor. Kalkan restoranlarının fiyatları normalin üzerinde. Kalkan’da yemek yemek zorundaysanız süpermarketlere de yönelebilirsiniz.

Kalkan Marinasi
Kalkan Camiye Cevrilen Kilise

Pek bir şey yoksa peki Kalkan’da ne yapılır? Denize girilir. Kalkan’da denize girilebilecek yerler arasında en çok rağbet gören yer Kalkan Halk Plajı. Belediye Halk Plajı olarak bilinen plajın denizi kum değil, ince ve küçük çakıl taşlı. Türkiye’deki mavi bayraklı plajlardan biridir. Marinanın denize açık tarafında kalan Indigo Beach Club & Restaurant‘ta ücret karşılığı denize girebiliyorsunuz.

Kalkan Halk Plajı
Kalkan Halk Plajı
Kalkan Plaj İşletmesi
Kalkan Plaj İşletmesi

Kalkan’da otel ve pansiyon fiyatları oldukça yüksek. Kalkan’da villa kiralamak da tercih edilen bir konaklama ve tatil şekli. Kalkan’da çadırlar için bir kamp alanı bulunmuyor. Dolayısıyla burada kalacaksanız bir miktar harcamanız gerekli  ya da çevre ilçelere uğramalısınız.

Kalkan çevresinde yapılacak şeyler nerelerdir?

Kalkan’a gittiyseniz denize girmekten başka yapacak pek bir etkinlik bulamayabilirsiniz. Bu nedenle Kalkan sınırlarını aşıp çevresindeki gezilecek yerleri gezebilirsiniz.

Kaş’a gidip Kaş etkinliklerini değerlendirebilirsiniz. Meis Adası’na gitmek olsun, sualtına dalmak olsun ya da Kaş’ın koylarına girmek olsun, bu tip önerileri Kaş Gezi Rehberi yazımızda bulabilirsiniz.

Kalkan nerede ve nasıl gidilir?

Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olan Kaputaş Plajı’na 9km, Kaş merkeze 50km uzaklıkta. Kendinizi Kaş’tan batıya doğru verdiğinizde Kaputaş Plajı’nı geçtikten sonra solda kalır. Tabelaları rahatça görür, kavşağı kaçırmazsınız.

Kalkan’a gidecekseniz en mantıklı ulaşım seçeneği Dalaman Havalimanı’ndan gelmek. Dalaman Havalimanı’ndan Kalkan’a ulaşım için, servislerle önce Fethiye’ye, sonra da Fethiye Kaş otobüslerini kullanarak Kalkan’a gelmek gerekiyor veya havalimanından araç kiralamak da diğer seçenek.