rotasenin.com

Kemerburgaz Kent Ormanı: İstanbul’un Doğal Cenneti

İstanbul ormanları ve piknik yerleri arasında en büyüğü olan Kemerburgaz Kent Ormanı, Alibeyköy Baraj Gölü’nün hemen kıyısında. Her yerden rahatlıkla ulaşılabilen oldukça büyük bir piknik alanı.

Kemerburgaz Kent Ormanı, İstanbul’un önemli doğal alanlarından biri olarak öne çıkıyor. Bu şehir ormanı, doğayla iç içe olma imkanı sunarak hem İstanbul sakinlerine hem de şehri ziyaret edenlere huzurlu ve keyifli zaman geçirme fırsatı sağlıyor.

İnsanların çoğunun sportif faaliyetler için buraya gelmesi oldu. Alibeyköy Baraj Gölü manzaralı yürüyüş alanları boyunca uzun uzun yürüyebilir, şehrin betonarme havasından ziyade bol oksijeni içinize çekebilirsiniz. Buradaki piknik alanlarında kahvaltı yapmak da ayrı bir keyif. Alan geniş olduğundan, çok yakınınızda biri olmadan piknik yapabilmeniz mümkün.

Bisiklet kiralama ve akülü motor kiralama seçenekleri de var içeride. Ama en iyisi imkanı olanların kendi bisikletlerini getirmeleri. Böylece dilediğinizce sürebilir ve kalabalık yerlerden uzaklaşabilirsiniz.

Kemerburgaz Kent Ormani Yuruyus Alanlari
Kemerburgaz Kent Ormanı - Bisiklet Kiralama
Kemerburgaz Kent Ormanı - Bisiklet Kiralama

Kemerburgaz Kent Ormanı’nın girişine yakın bir yerde beyaz bir çadır içerisinde 400 metrekarelik bir buz pisti de bulunuyor. Buz pisti Mart sonuna kadar hizmet veriyor, kış sezonu bitince kullanılmıyor.

Belgrad Ormanı’ndan farklı olarak burada mangal yakılmasına izin verilmiyor. Böylece mangal dumanları arasında vakit geçirmek istemeyenler için harika bir konum haline geliyor. Yanınızda termos içerisinde sıcak içeceklerinizi ya da çayınızı getirmek bir öneri olabilir.

Mangal yakmanın yasak olduğunu duyan topluluğun da tekrar gelmek istememeleri çok isabetli bir karar. Lütfen gelmeyin. Buna rağmen çöpünü hala ortada bırakan, bıraktığı yerden almayanların sayısı gırla. Güvenliklerin bu türleri uyarması ve hatta ortamı pisletenlere ceza bile yazması gerekli ki daha güzel bir yer haline gelsin burası.

Kemerburgaz Kent Ormanı’nda ne yapılır?

Kemerburgaz Kent Ormanı, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan en büyük ormanı olup, şehrin yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenler için harika bir seçenek sunuyor. Bu doğal cennette pek çok aktivite ile keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

  • Yürüyüş Yolları: Kemerburgaz Kent Ormanı’ndaki 6.300 metre uzunluğundaki yürüyüş parkurunda temiz havanın tadını çıkararak sağlıklı bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş, her yaştan insan için erişilebilir ve sağlık açısından faydalı bir spor seçeneğidir.
  • Bisiklet Parkurları: Bisiklet tutkunları için Kemerburgaz Kent Ormanı, özenle inşa edilmiş bisiklet parkurlarıyla hizmet veriyor. Eğer bisikletiniz yoksa, ormanda bisiklet kiralama hizmeti de mevcut.
  • Baraj Gölü: Ormanın içinde bulunan Baraj Gölü, ziyaretçilere harika bir manzara sunuyor. Göl çevresinde yürüyüş yapabilir veya bisiklet sürebilirsiniz.
  • Piknik Alanları: Baraj Gölü’nün kenarında bulunan piknik alanlarında sevdiklerinizle keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Ateş ve mangal yakmanın yasak olduğunu unutmayın ve piknik alanlarını temiz bırakarak çevreye duyarlı olun.
  • Çocuk Parkları: Kemerburgaz Kent Ormanı’nda 20’ye yakın çocuk parkı bulunuyor. Çocuklarınız bu parklarda eğlenirken, siz de dinlenme fırsatı yakalayabilirsiniz. Trambolin, atlıkarınca ve dönme dolap gibi ekstra eğlence unsurları da mevcut.
  • Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Ahırları: Ormanda bulunan hayvan ahırlarını ziyaret ederek, özellikle şehirde büyüyen çocuklarınıza hayvanlar hakkında bilgi verebilir ve onlarla eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.
  • Seyir Kulesi: Kemerburgaz Kent Ormanı’ndaki seyir kulesi, ormanın yemyeşil manzarasına kuşbakışı bakabilmenizi sağlar. Buradan güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kemerburgaz Kent Ormanı giriş ücreti ne kadar?

Bir belediye tesisi olduğu için giriş ücretleri pahalı değil. Hatta uygulama aracılığıyla ödeme yaparsanız belirli miktarda indirim de alabiliyorsunuz.

Uygulama detaylarına bilgilendirme panolarından ulaşabilirsiniz. Otopark alanı yeterli düzeyde. Sıradan bir saatte gelirseniz girişte araç kuyruğu ile karşılaşabilirsiniz.

Kemerburgaz Kent Ormani Giris Kapisi
Kemerburgaz Kent Ormani Otopark Alanlari

Kemerburgaz Kent Ormanı nerede ve nasıl gidilir?

Kemerburgaz Kent Ormanı, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda, Eyüpsultan ilçesine bağlı Kemerburgaz Mahallesi’nde yer alıyor. İstanbul’un merkezine yaklaşık olarak 20 km mesafede bulunan bu şehir ormanı, hem şehrin sakinlerine hem de ziyaretçilere doğa ile iç içe vakit geçirme imkanı sunuyor.

Adres: Göktürk Merkez, Pirinççi Köyü Kemerburgaz Yolu, Pk: 34077 – Eyüpsultan / İstanbul

Özel aracınızla gidiyorsanız Hasdal Kemerburgaz yolu üzerinden devam etmelisiniz. Kemerburgaz ayrımından sonraki Habibler tabelasından girerek kent ormanına ulaşabilirsiniz.

  • 48G – Göktürk – Pirinççiköy – Mescid’i Selam
  • 48R Kent Ormanı – 4. Levent Metro

Otobüsle gitmek isteyenler de ormanın girişindeki otobüs durağı olan Kent Ormanı durağından geçen bu otobüsleri tercih edebilirler.