rotasenin.com

Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi

Osmanlı’nın temellerini atan iki isim; kurucusu Osman Gazi ve hedefini devam ettiren oğlu Orhan Gazi’nin türbeleri, Osmanlı döneminde surlarla çevrili, eski Osmanlı’nın yer aldığı tepede bulunuyor.

Osman Gazi kimdir?

Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve ilk padişahı, Ertuğrul Gazi’nin oğlu, Süleyman Şah’ın da torunu Osman Gazi, 14. yüzyılın başında kendi bağımsızlığını ilan etmiş ve kendi adını verdiği devleti kurma yolunda harekete geçmiş.

Osman Gazi Türbesi
Osman Gazi Türbesi
Bursa türbeleri arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden.
Bursa türbeleri arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Osman Gazi’nin hayatı hakkında çok bilgi yok. Ölümünden önce oğluna vasiyet ettiği üzere, bugünkü mezarına, Bursa’daki Gümüşlü Kubbe‘ye defnedilmiş. Gümüşlü Kubbe, Bursa kuşatması sırasında kurşun kaplı kubbesi parlayan bir Bizans şapeliymiş.

Orhan Gazi kimdir?

Orhan Gazi Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Gazi’nin oğlu. Orhan Gazi’nin, Osmanlı’nın gelişmesinde büyük payı var. Orhan Gazi, babasından aldığı toprakları 4-5 katı daha büyüterek yaşadığı süre zarfında başarılı bir padişahlık geçirmiş.

Orhan Bey, Osmanlı Beyliği’ni geliştirme çabalarında en önemli başarısı yıllardır abluka altında tutulan Bursa’yı almakla olmuş. Orhan Gazi Bursa’yı alınca da, Bursa Osmanlı’nın başkenti ilan edilmiş.

Bursa’nın alınmasıyla toprakları geliştirme isteğinin peşinden giden Orhan Gazi, toprakları fethederken ilk defa Bizans ile Maltepe Savaşı adı verilen bir savaşa girmiş ve bu savaştan galip ayrılmış.

Bizanslılar ve hatta Hıristiyanlar için günümüzde bile hala önemini koruyan İznik, direnişle karşılaşılmadan fethedilmiş.

Fetih sonrası Osmanlı, şehri İslam şehrine dönüştürülmüş, camiler inşa edilmiş, hatta kiliselere minareler ile diğer cami unsurları eklenerek camiye dönüştürülmüş. Peşisıra çevre kaleleri ele geçiren Osmanlı, İç Anadolu’nun merkezine, Ankara Kalesi‘ne kadar ulaşmayı başarmış.

Osman Bey ve Orhan Bey döneminde Osmanlı'nın sahip olduğu toprağı gösteren harita.
Osman Bey ve Orhan Bey döneminde Osmanlı'nın sahip olduğu toprağı gösteren harita.

Osmanlı’nın ikinci padişahı olan Orhan Bey ile birlikte Osmanlı’da ilk düzenli ordu kurulmuş ve yapılan yasal düzenlemelerle birlikte Osmanlı, beylikten devlete geçiş sağlamış.

Çocukları padişah olacak seviyeye gelince, yaş da kemale erince bu kadar yaşanmışlıktan sonra Orhan Bey, çok sevdiği Bursa’da hayatına devam etmiş.

Osmanlı’nın en uzun yaşayan padişahları arasında olan Orhan Bey, hak vuku bulunca babasının türbesine, Gümüşlü Kümbet’e gömülmüş.

Osman Gazi Türbesi ve Orhan Gazi Türbesi tarihi

Orhan Gazi ve Osman Gazi’nin defnedildiği türbenin bulunduğu bina 11. yüzyılda burada bulunduğu bilinen Saint Elias Manastırı‘na ait yapılardan biriymiş. Şapel, Osmanlılar tarafından türbeye dönüştürülmüş.

19. yüzyılın başında çıkan yangın ve 1855 yılındaki büyük Bursa depreminde hasar gören yapı, 1860’lı yıllarda Sultan Abdülaziz tarafından aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilmiş. Her iki türbe de birbiriyle karşılıklı yer alıyor.

Orhan Gazi Türbesi içinde Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun’un, oğlu Kasım Çelebi ve kızı Fatma Hatun’un, Cem Sultan’ın oğulları, Yıldırım Bayezid’in oğlunun sandukaları yer alıyor.

Osman Gazi Türbesi‘nde ise, aralarında Osman Gazi’nin oğlu Alaaddin Bey, Orhan Bey’in eşi Asporça Hatun ile oğlu İbrahim Bey, I. Murad’ın oğlu Savcı Bey olmak üzere 17 sanduka bulunuyor.  Bu iki türbe Tophane Parkı’nın içinde bulunuyor.

Othan Gazi Türbesi
Othan Gazi Türbesi
Orhan Gazi Türbesi de, Osman Gazi'nin hemen karşısında yer alıyor.
Orhan Gazi Türbesi de, Osman Gazi'nin hemen karşısında yer alıyor.

Tophane Parkı, Bursa’yı gezmeye gelen turistler ve yerliler için hoş manzaralı yerlerden biri. Çevrede kafe ve restoranların olması da buraya ilginin artmasını sağlıyor. Bursa’nın panoramik manzarasını seyrederek bile bir şeyler yiyip içebileceğiniz yerler var.

Sağ taraftan baktığınızda Uludağ’ı tüm güzelliğiyle görebiliyorsunuz. Manzaraları izlerken camekan içindeki tarihi duvarlar da Osmanlı’nın zamanında bu bölgenin kale ile korunduğu dönemlere ait.

Bursa Kalesi Surları - Saltanat Kapısı
Bursa Kalesi Surları - Saltanat Kapısı

Şehrin üst sınıfı bu kale duvarlarının içindeki yapılarda kalıyormuş. Kalenin bir uzantısını, 2. Osman Gazi Caddesi üzerindeki Bursa Kalesi Saltanat Kapısı‘nda görebilirsiniz. Burası Bursa surlarının ana kapısı olan bu kapı, Kale Kapı ya da Hisar Kapısı olarak da biliniyormuş.

Bu kale duvarları Osmanlı’dan önce inşa edilmiş olmasına rağmen konumunun iyi olması, Osmanlılar tarafından çeşitli onarımlardan geçirilerek kullanılmasını asğlamış.

Bursa Tophane Saat Kulesi

Bursa’nın toplanma ve buluşma noktalarından biri olan Tophane Parkı‘nın merkezindeki Tophane Saat Kulesi, bölgenin birçok yerinden görülebiliyordu. Her ne kadar şehir dikine bir gelişim gösterse de, şehrin yüksek binalardan uzak eski halini düşündüğümüzde her yerden görülebilir olduğunu daha rahat anlayabiliyoruz.

25 metre yüksekliğindeki saat kulesi 1905 yılında Sultan Abdülaziz tarafından, tahta çıkışının 29. yılı sebebiyle inşa edilmiş. Saat kulelerinin yapılış amacı saatleri göstermenin yanında, padişahın tahta çıkışının da sembolü.

Bursa'nın ünlü ve tarihi parklarından biri Tophane Parkı
Bursa'nın ünlü ve tarihi parklarından biri Tophane Parkı
Tophane'de bulunan tarihi saat kulesi
Tophane'de bulunan tarihi saat kulesi

O nedenle her yerden görülen, kenti en iyi gören yerlere inşa edilir ve kendisini, dolayısıyla padişahı sürekli olarak hatırlatır. Günümüzde elektronik ve basit bir saat olsa da tarihi ve mimarisi için görülmesi gereken yerlerden.

Türbeler de olunca ziyaretçisi hiç eksilmiyor buranın. Bu nedenle her zaman hareketli. Ramazan ayında, Bursa’nın birçok yerinden duyulan top atışları da saat kulesinin hemen önünde gerçekleşiyor.

Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri nerede?

Bu iki türbe de Bursa’nın Tophane denilen semtinde yer alıyor. Semtin önemli parklarından biri olan ve kendi yüksekten izlemenize olanak tanıyan Tophane Parkı‘na girerek bu iki türbeyi ziyaret edebilirsiniz.

Yiğitler Caddesi üzerindeki Tophane Parkı kentin işlek parklarından biri. Bursa’da gezilecek yerler listesinde ilk sıraları zorlayan bu tarihi yeri her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.