rotasenin.com

Kirazlı Manastırı: Erdek’in Saklı Dini Yapısı

19. yüzyılda inşa edilen Kirazlı Manastırı, Kyzikos Antik Kenti‘ndeki ana tanrıçaya adanan bir tapınağın üzerine inşa edilmiş. Sonrasında bölgedeki Rumlar tarafından dini merkez olarak kullanılmış en çok.

Mübadeleden sonra terkedilmiş. Günümüzde Kirazlı Manastırı‘ndan geriye sadece dış duvarları kalmış. Yeşillikler arasında, harabe şeklindeki bu tarihi duvarlar, gizemli bir hava yaratmıyor değil.

Manastırın sadece dış duvarlarının görülmesi gibi düşünmeyin. Manastıra ulaşana kadar iyi korunmuş, doğal bir ortamın içinden geçersiniz.

Yemyeşil ormanlar ve araziyi ikiye bölen akarsulardan gelen su sesi gezinize canlılık kadar. Dahası birazı keşfedilmiş şelaleler de vardır bu bölgede. Yürüyüş severler için iyi bir yürüyüş yolu ve dinlenme, huzur bulma, oksijen depolama yeridir.

Balikesir Erdek Gezilecek Yerler Kirazli Manastiri
Balikesir Erdek Kirazli Manastiri Duvarlari

Manastıra kadar gittiğinizde, yakınlarında bir de şelale olduğunu aklınızda bulundurun. Manastır Şelalesi ya da Kapıdağ Şelalesi olarak geçiyor ismi. Ancak şelaleyi yoldan göremiyorsunuz, çünkü şelalenin olduğu yer ile yol arasında bir yükseklik farkı var.

Otlar, ağaçlar, uçurum derken şelale yoldan görünmez oluyor. Şelaleyi görebilmek için, şelaleden birkaç viraj manastıra yakın bir yerde aracınızı bırakıp akarsu içinde yürümeniz gerekiyor. Biz özellikle oraya gidemedik, gidince daha net bilgileri ekleriz buraya.

Şelaleye giden akarsu
Şelaleye giden akarsu
Manastırın ve şelalenin yolu genel olarak bu şekilde.
Manastırın ve şelalenin yolu genel olarak bu şekilde.

Kirazlı Manastırı nerede ve nasıl gidilir?

Kirazlı Manastırı’nın konumunu harita üzerinde incelemek istediğinizde Kapıdağ Yarımadası‘nın kuzey kenarındaki Ballıpınar ile Belkıs Köyü’nün kuzeyindeki Yukarıyapıcı‘nın ortasında yer aldığını görebilirsiniz.

Bu bölgeyi bir piknik alanı kabul etmek, bölgede çadır kampı yapmak mümkün, ama lütfen çöplerinizi fazlasıyla birlikte Erdek merkeze götürün.

Erdek gezilecek yerler listesinde yer alan Kirazlı Manastırı yolu tamamen stabilize ve toprak bir yol. Yol güzergahının büyük bir bölümünde internet çekmediği için yolları önceden bilmeniz, haritayı indirmeniz veya GPS kullanmak için haritayı önceden yükletmeniz faydanıza.

Yollarda tabela çok az, farklı bir yola girme ihtimaliniz olabilir bu yüzden. Belli bir hızın üzerine çıkamayacağınız, virajlı ve sarsıntılı bir yolculuktan sonra manastırın bulunduğu bölgeye ulaşabiliyorsunuz.

Yolculuk sırasında tamamen ormanlık bir alandan geçiyorsunuz. Herhangi bir market yok, suyunuzu, yiyeceğinizi Düzler’den alıp çıkarsanız yola, sıcak havalarda kendinize zorluk çıkarmamış olursunuz.