rotasenin.com

Erdek Gezilecek Yerler

Balıkesir’in ilçelerinden Erdek, deniz manzaraları, tarihi yerleri, yürüyüş parkurları, yemyeşil tepeleri ve tepeler arasında kuğu gibi akan şelaleleri ile doğa severlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor. Bu popülerliğinin, İstanbul’a yakın tatil beldeleri arasında olmasının ve ulaşımın kolay olmasının da etkisi büyük.

Erdek’te gezilecek yerleri, tarih severler için tarihi mekanları ve doğa ile iç içe olan yaşamını içeren Erdek gezi rehberi yazımız gezi rotanızda umarım faydalı olur.

Gezimizin başlangıç noktası Erdek’in merkezi, yani Kapıdağ Yarımadası‘nın batı tarafı. Merkezden ayrılınca da tarihi kentin günümüze ulaşabilen kadarını görüp tertemiz havasıyla doğa içinde pek kısa sayılmayan bir yolculuğa çıkıyoruz.

Zeytinli Ada

Erdek’te gezilecek, görülecek yerlerden biri olan Zeytinli Ada, 180 metre uzunluğa sahip bir ada.

Erdek Zeytinli Ada Gezi Yazisi
Erdek Zeytinli Ada Tekneleri

Erdek Limanı’ndan en fazla 20 metre yakınlaşılabilen, aksi durumda yüzerek ya da kayık vasıtasıyla geçilmesi mümkün olan Zeytinli Ada, kilise, manastır, hamam, vaftizhane gibi yapıların bulunduğu tarihi bir yer aslında. B

urada kazılar devam ettiğinden giriş izni yok, fakat bir gün burasının da müze olarak kullanılacağı söyleniyor.

Anıt Ağaç

Anıt ağaç sevenler için Neyyire Sıtkı Caddesi üzerinde bu türde, 1860 yılında dikilen, yaklaşık 170 yaşında olan bir ağaç bulunuyor. Ama ağacın yakınına bina yaptıkları ve bahçesini duvarla çevreledikleri için çevresinde dolaşmak pek rahat hissettirmiyor.

Erdek'te denize yakın anıtsal bir ağaç
Erdek'te denize yakın anıtsal bir ağaç

Ancak birkaç metre uzaktan izleyebilirsiniz. Zaten anıt ağacı rahatlıkla görebilmek için biraz uzaklaşmanız gerekecektir. Ağacın bulunduğu cadde ki buna cadde demek için bin şahit lazım, yürüyüş, bisiklet gibi etkinliklerin rahatlıkla yapılabileceği bir alan.

Erdek’in birçok noktası yazları serinleten gölgeleriyle yüksek ağaçlarla, mis kokulu çiçeklerle donatılmış.

Erdek Açık Hava Arkeoloji Müzesi

Erdek’te sahil boyunda yürürken Kaymakamlık Binası’nın yakınlarında antik eserlerin sergilendiği küçük bir alan bulunuyor. Girişi ücretsiz olan ve herhangi bir koruması, güvenliği olmayan açık hava müzesi niteliğinde bir yer.

Muhtemelen Kyzikos Antik Kenti ve çevresinde yer alan antik yapılardan kalan eserlerin sergilendiği bir yer. Ama keşke biraz korunsa da üzerlerine isimler yazılmasa. İçeride bir büyük lahit, sütun başları gibi yapı parçaları bulunuyor.

Erdek Acik Hava Arkeoloji Eserleri
Erdek Acik Hava Arkeoloji Eserleri Lahit

Seyit Gazi Tepesi

Seyit Gazi Tepesi ise ağaçlarla dolu yemyeşil bir tepe. Buraya çıkıp Erdek’i bir de buradan görmek istedik, lakin iki farklı yerden giriş denemiş olsak da, sınırları askeriye sınırları olduğu için tepeye çıkmamız mümkün olamadı. Belki devam etsek çıkacaktık, devam etmeyi de düşünmedik açıkçası.

Erdek Körfezi Seyit Gazi Tepesi
Erdek Körfezi Seyit Gazi Tepesi
Erdek Sokaklari Gezi Notlari

Erdek ilçesinin merkezinde gezilecek yerler bu saydığımız yerler. Tarih seviyorsanız, bundan fazlası da var tabii. Erdek’in bugünkü Erdek Körfezi ile Bandırma Körfezi arasında kalan bölgesi, eskiden Kyzikos Antik Kenti‘nin bulunduğu yerdi.

Kapıdağ Yarımadası’nın antik dönemde ada olması ve adanın antik limanları olması bölgeyi ticari olarak zirvede tutmuş.

Ancak adanın zamanla ana kara ile birleşmesi sonucu antik kent de zamanla terkedilmiş ve kaybolmuş. Erdek’in Belkıs Mahallesi’nde bulunan Hadrian Tapınağı kalıntıları Kyzikos’a ait eserlerden.

Hala dönem dönem kazıları devam eden tapınak, fazlasıyla harabe halinde olsa da tarih ile ilgileniyorsanız ilginizi çekebilir.

Erdek Kyzikos Antik Kenti
Erdek Kyzikos Antik Kenti
Erdek Kirazlı Manastırı
Erdek Kirazlı Manastırı

Şimdi uzun bir yolculuğa çıkma vakti. Uzun dediysek yolu asfalt olmadığı için dedik, ama iyi ki yolu asfalt değil. Yoksa daha negatif şeyler söyleyebilirdik orasıyla ilgili. İstikamet Kirazlı Manastırı.

Stabilize bir yoldan tangır tangır gidilen, yolunda çok az tabela olman, bulmanızın şans eseri olabileceğini düşünebileceğiniz bir manastır burası. Ama günümüze sadece duvarları gelebilmiş.

Manastıra doğru giderken geçtiğiniz ormanlar, manzaralar yolu güzel kılan etmenler. Manastır civarında da bir şelale var, macera arıyorsanız akarsu üzerinden yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Derin değil, çoğu kısmı taşlık, ama suya girmek de gerekebilir bazen küçük küçük.

Erdek’te denize girilecek yerler

Erdek, deniz kenarında yer alan bir ilçe olmasından dolayı çok sayıda yüzülecek koyu bulunuyor. Erdek merkezde bulunan denize girmek mümkün öncelikle, ancak yaz mevsiminde buralar bir hayli kalabalık oluyor.

Alternatif plajlar ve koylar için merkez dışındaki Kurbağalı Plajı, Çuğra Plajı, Karayol Koyu, Doğanlar Plajı, Ormanlı Sahili, İlhanlar Köyü gibi kimi popüler, kimi keşfe açık yerlere bakabilirsiniz.

Konaklama yapacaksanız, konakladığınız otel, pansiyon gibi yerlerin de plajları olabiliyor. Erdek’te çadır kurulabilecek kamp alanları da var.

İşletme olarak biz Ant Kamping’de kalmıştık, oranın da iki adım sonrası kumsal plajdı mesela. Tabii Erdek denizinden bir Akdeniz Ege sıcaklığı beklememek lazım.

Erdek nerede ve nasıl gidilir?

Erdek, Marmara Bölgesi’nde ulaşımı zor olmayan bir noktada. Özellikle İstanbul’dan gelmek isteyenler, Yenikapı’dan İDO feribotlarını kullanarak 2,5 saatte Bandırma’ya, Bandırma’dan otobüslerle Erdek’e kadar 20 dakikada ulaşabilir.

Tekirdağ’dan Marmara RoRo adlı deniz taşıtları da var ulaşım için. Bursa merkez Erdek arası 130km (1sa 50dk), İzmir Erdek arası 330km (4sa 30dk).