rotasenin.com

Kristal Cam Teras Safranbolu ve Karabük Tokatlı Kanyonu

Türkiye’de yapılan ilk cam teras uygulaması Safranbolu‘da. İncekaya Su Kemeri‘nin yanı başında bulunan cam teras, Tokatlı Kanyonu‘nu tepeden izleme olanağı sağlıyor.

Bir benzeri de Arizona eyaletinde olan cam terasın 8 metrelik kısmı boşlukta. Cam olmasından dolayı alt taraftaki yüksekliği görünen camın üzerine çıkmak yükseklik korkusu olanları biraz heyecanlandırsa da, terasın metrekare başına 750 kilo taşıyabildiğini düşündüğümüzde, kanyonun harika manzarasını izlememizi engelleyecek bir durum olmadığını görüyoruz.

Safranbolu Tokatli Kanyonu Kristal Cam Teras
Safranbolu Tokatli Kanyonu Kristal Cam Teras Yazisi

Bazı yerlerde kristal teras, bazı yerlerde de kristal cam teras olarak geçen terasa çıkmak ücretli. Giriş için küçük jetonlardan satın almalısınız.

Tokatlı Kanyon

Araçla gidenler için yeterli park alanı bulunuyor. Kristal teras yolunun devamında, terastan izlediğiniz büyüleyici kanyona girmeniz için Tokatlı Kanyonu girişi var.

Tokatli Kanyonu Gezi Rehberi
Tokatli Kanyonu Gezi Yazisi

Kanyonun bir ucundan diğer ucuna gitmek için eğimsiz ve bol yeşillikli bir patikada 3 kilometre boyunca yürümeniz gerekiyor.

Sakin bir şekilde yürüyerek yaklaşık 2 saatte bitirebileceğiniz patika boyunca çay içme ve dinlenme imkânları da var. Bu arada kanyona giriş ücretli. Ancak kanyonun diğer ucundan, Eski Çarşı’nın Gümüş mahallesinden giriş ücretsiz.

İncekaya Su Kemeri

Tokatlı Kanyonu’nun girişine yakın bir konumda bulunan 6 kemerli İncekaya Su Kemeri, Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Incekaya Su Kemeri
Incekaya Su Kemeri Kapatildi

Safranbolu’yu besleyen suya ulaşımı sağlayan su kemerinin genişliği 1 ila 2 metre arasında değişiyor. 116 metre uzunluğundaki su kemerinin bir tarafından diğer tarafına yürümek mümkünken, şimdi tel örgülerle kapatılmış durumda.