Kıvrım kıvrım akan Manavgat Irmağı’nın oluşturduğu ünlü bir şelaledir Manavgat Şelalesi. Antalya’ya 80 km mesafede olan Manavgat Şelalesi güzelliğini, ırmak sularının 4 metrelik bir falezden düşmesiyle ziyaretçilerine yansıtıyor. Alışılmış şelalelerden biraz farklı olarak alçaktan aksa da, şelalenin enine genişliği ve güçlü suların çıkardığı ses insanı alıp götürmeye yetiyor.

Müzekart geçerli olmayan Manavgat Şelalesi’ne giriş ücreti 5 TL. Girdiğinizde sağlı sollu birçok hediyelik eşya satan dükkanlar, dondurmacılar ve çeşitli kafeler var. Oymapınar ve Manavgat adındaki iki görülmeye değer barajdan gelen Manavgat suları, Akdeniz ile buluşmak için Manavgat Irmağı’nın deniz ile buluştuğu ve her tarafında gizli bir tat barındıran Manavgat Boğazı‘ndan geçiyor.

manavgat kafeleri 400x266
manavgat selalesi gezi rehberi 400x266

Manavgat Şelalesi hakkında kısa bilgi verelim. Manavgat Şelalesi’nin adı, antik çağdaki ismi olan Melas‘tan günümüze türemiş. Manavgat Şelalesi’nin hemen yanıbaşında bir seyir terası hazırlanmış. O kadar yakın ki şelaleye, buraya çıktığınızda yüzünüze su taneciklerinin geldiğini hissediyor ve serinliyorsunuz.

Bazı günler su fazlalığından dolayı taşan şelale soldaki restoranın içine kadar gelebiliyor. Yazın sıcağında bu bölgede biriken sular ziyaretçilerin rağbet ettiği bir nokta oluyor. Bu durum da kendi içinde bir kaosun oluşmasına, zaten küçük olan Manavgat Şelalesi’nin seyir terasının fazla sayıda insan ağırlamasına sebep oluyor.

manavgat selalesi 400x266
manavgat gorunum 400x266

Turistler tarafından özellikle 7 km mesafedeki Side Antik Kenti gezilerinde tercih edilen Manavgat Şelalesi, 1968 – 1983 yılları arasında tedavülde olan 5 TL’nin arkayüzünde yer almış. Yeni jenerasyon bunu bilmese de bir önceki jenerasyon bunu mutlaka hatırlayacaktır.

5tl reverse

Manavgat Şelalesi nerede ve nasıl gidilir? Manavgat Şelalesi, Antalya merkeze 76km (72 dk), Side’ye 9km (23dk) mesafede yer alıyor. Manavgat ilçesindeyken D400 karayolu üzerindeki Manavgat Şelalesi tabelasını takip ettiğiniz takdirde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bu tip gezilerimizi anlık takip etmek için bizi @rotasenin Instagram hesabından takip edin. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin.