Şile Plajları ve Koyları: Tatilciler İçin Cennet Köşeler

Şile Plajları ve Koyları: Tatilciler İçin Cennet Köşeler

İstanbul'a yakın Şile plajları ve koyları keşfedin: Ücretli ve ücretsiz seçenekler, giriş ücretleri, halk plajları, sahiller, denize girilecek en güzel yerler.
admin |

Şile, İstanbul’a yaklaşık 70 km mesafede yer alıyor ve Karadeniz kıyısında güzel bir tatil beldesi olarak biliniyor. Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Şile, özellikle yaz aylarında İstanbulluların ve tatilcilerin uğrak noktalarından biri haline geliyor. Şile’nin doğası, denizi ve temiz havası, ziyaretçilere huzurlu bir tatil ortamı sunuyor.

Şile beach’lerinde ve plajlarında şezlong, şemsiye, tuvalet, yiyecek içecek noktaları, giyinme kabinleri olduğu için tek tek bunların olduğunu yazmayacağım ki kelime kalabalığı olmasın.

Şezlonglar tabii ki her yerde ücretli ve fiyatları da yerine göre ve hafta içi hafta sonu zamanına değişiyor. Kalabalıktan, insanlardan, betonlardan biraz uzaklaşmak ve plajların dinginliğinde vakit geçirmek için Şile plajları ve koyları listesine buyrun.

Şile’ye Nasıl Gidilir?

Şile’ye ulaşmanın en kolay ve hızlı yolu özel araçla seyahat etmektir. İstanbul’un merkezinden sadece 60 kilometre uzaklıkta bulunan Şile’ye, 2. köprü yolundan Ümraniye-Şile çıkışına giderek başlıyoruz. Buradan Ömerli istikametinde yeni Şile yolunu takip ediyoruz ve voila! Sadece 45 dakika sonra İstanbul’un kalabalığından uzak, doğayla iç içe, huzurlu bir tatil cennetine varmış oluyoruz.

Toplu taşıma araçlarını tercih ediyorsanız, Üsküdar’dan kalkan Şile otobüslerine binerek Şile’ye ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler sizi direkt olarak Şile’nin merkezine götürür, böylece Şile’nin doğal güzelliklerini keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz.

Şile Halk Plajları

Ayazma Plajı Şile Halk Plajı

Şile Halk Plajı, ya da diğer adıyla Ayazma, İstanbul’dan kaçmak isteyenler için mükemmel bir seçenek. Hafta sonu kaçamakları için ideal olan bu plaj, İstanbul’a yakınlığı ve doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor.

Ayazma, 1175 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde harika bir plaj sunuyor. Sapsarı kumları ve berrak suları ile ziyaretçilerine doğal bir cennet sunan Ayazma, doğal sit alanı olmasının yanı sıra mavi bayraklı bir plaj olarak da önem taşıyor.

Ayazma Plajı, sosyal imkânlar açısından da oldukça zengin. Plajda şezlong, şemsiye ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar bulunuyor, ayrıca tuvalet ve giyinme kabinleri de hizmetinize sunuluyor.

Sile Plajlari Ayazma Plaji
Ayazma PlajıVolkan Işılay

Plajın yakınlarında, dilediğiniz yiyecek ve içecekleri satın alabileceğiniz büfeler mevcut. Deniz ve dalgaların tadını çıkarabileceğiniz bu plaj, her yaştan ve her kesimden insanın keyifli zaman geçirebileceği bir yer.

Şile Halk Plajı, Şile’nin giriş tarafında yer alıyor ve limanın hemen yanında bulunuyor. Giriş ücretsiz olup, otopark, WC, duş ve soyunma kabini gibi hizmetler ücretli. Özellikle yaz aylarında hafta sonu deniz keyfinin en popüler adresi olan bu plaj, Karadeniz’in dalgalı suları nedeniyle biraz tehlikeli olabilir. Bu nedenle dikkatli olmakta yarar var. Can kurtaran hizmeti mevcut, ancak yine de tedbiri elden bırakmamak önemli.

Sofular Köyü Halk Plajı

İstanbul’a yakınlığıyla dikkat çeken ve Şile ilçe merkezine sadece 15 km uzaklıkta bulunan Sofular Köyü Halk Plajı, 2300 metre uzunluğa sahip geniş bir plaj olarak ziyaretçilerine ücretsiz giriş imkanı sunuyor. İnce kumla kaplı, sığ denizi ve masmavi sularıyla rahat ve keyifli bir deniz deneyimi yaşayabilirsiniz.

Sofular Köyü Halk Plajı’nda güneşlenebilir, yüzebilir ve etrafındaki mesire alanında piknik yapabilirsiniz. Ayrıca, plajda tuvalet, soyunma kabini, duş, büfe, şemsiye ve şezlong kiralama imkanı, cankurtaran hizmeti, piknik ve kamp yapabilecek alanlar da bulunuyor. Mesire alanında ağaçların içinde masalar ve mangal semaver gibi imkanlar mevcut. Fakat saat 9’dan sonra gelenlerin masa bulma şansı azalıyor.

Sile Plajlari Sofular Koyu Halk Plaji
Şile'de denize girilecek yerlerBayram Atık

Deniz genellikle dalgalı olsa da, kıyıdan sadece 5-10 metre mesafede su belinize gelen yerlerde denize girebilirsiniz. Hafta sonları, özellikle pazar günleri, plaj oldukça kalabalık olabiliyor. Eğer daha sakin bir deneyim arıyorsanız, hafta içi ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

Sofular Köyü Halk Plajı’nda, ücret karşılığında çadır kurarak kamp yapma imkanı da sunuluyor. İstanbul’a yakın bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için Sofular Köyü Halk Plajı, hem doğal güzellikleri hem de sunduğu imkanlarla ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Kabakoz Köyü Plajı

Şile ilçe merkezine sadece 15 km uzaklıkta bulunan Kabakoz Köyü Plajı, sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor. İstanbul’un kalabalık ve gürültülü plajlarından uzaklaşmak isteyenler için saklı bir cennet olarak kabul edilebilir.

Kabakoz Köyü Plajı’nın en dikkat çekici özellikleri arasında tertemiz ve masmavi denizi, ince kumlarıyla kaplı geniş kumsalı bulunuyor. 350 metre uzunluğa sahip olan bu küçük plaj, ücretsiz giriş imkanı sunarak ziyaretçilerine sakin bir tatil deneyimi yaşatıyor.

Şuayipli Köyü Plajı

Şuayipli Köyü Plajı, özellikle hafta içi daha sakin ve huzurlu bir tatil deneyimi sunuyor. Bu 3 km uzunluğunda ve 50 metre genişliğindeki plaj, Ağva’ya yakın bir konumda yer alıyor. İncecik kumlara sahip olan plajın denizi sığ ve dalgalıdır.

Şuayipli Köyü Plajı’nın uzun kumsalında güneşlenebilir, yürüyüşler yapabilir ve denizle kumsalın keyfini çıkarabilirsiniz. Plajda tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye ve şezlong kiralama imkânı bulunuyor. Ayrıca, cankurtaran hizmeti ve kafeterya gibi olanaklar da mevcut. Eğer şezlonglara para vermek istemiyorsanız, kendi şemsiyenizi getirerek dilediğiniz yere kurabilirsiniz.

Şile Akçakese Halk Plajı

Akçakese köyünde bulunan Akçakese Halk Plajı, İstanbul’da bulunan gizli bir cennet gibidir. 1 km uzunluğundaki doğa harikası kumsalıyla ünlü olan plaj, ince kumlu tertemiz sahili ve sığ denizi sayesinde muhteşem bir tatil imkânı sunuyor.

Ücretsiz giriş yapabileceğiniz Akçakese Halk Plajı’nda birçok imkan bulunuyor. Ayrıca, plaj çevresi kamp yapmak isteyenler için de oldukça uygundur. Sayısız koy barındıran bu harika plaj, İstanbul’da sakin ve huzurlu bir tatil arayanlar için idealdir.

Sile Akcakese Plaji Havadan Cekim

Yaz aylarında oldukça kalabalık olan Akçakese Plajı, kış aylarında ise trekking ve fotoğrafçılık aktiviteleri için tercih ediliyor. İrili ufaklı koylarıyla çevrili olan plaj, her yaştan ziyaretçi için uygundur. Fakat unutmamanız gereken önemli bir nokta, plajın Karadeniz’e bağlı olması nedeniyle zaman zaman dalgalı ve hırçın olabileceğidir. Bu sebeple çocuklarınızı denize gönderirken dikkatli olmanızda fayda var.

Karacaköy Plajı

Karacaköy Plajı, Karadeniz’in en güzel koylarından biri olarak öne çıkıyor. Turkuaz rengi denizi ve tertemiz ince kumlu plajıyla hizmet veren bu plaj, doğal ve temiz bir deniz tatili için ideal. Ağva merkeze sadece 15 dakika uzaklıkta bulunan plaj, yaklaşık 200 metre uzunluğa sahip.

Sile Plajlari Karacakoy Plaji
İsmail Boyacıgil

Doğal liman özelliği sayesinde denizi dalgasız ve oldukça sakin. Berrak denizinde suyun tabanını rahatlıkla görebilirsiniz. Deniz kısmı biraz kayalık olduğu için, deniz ayakkabısı giymekte fayda var. Plaja yaya olarak yapılan girişler ücretsiz, ancak araçla girişler için ücret talep ediliyor.

Sahilköy Halk Plajı

İstanbul’un kalabalığından kaçmak isteyenler için Şile ilçesinde yer alan Sahilköy Halk Plajı, yumuşacık ince kumlu sahili ile sessiz ve sakin bir deniz tatili sunuyor.

Tertemiz, masmavi denizi ve sığ deniz yapısı, özellikle çocuklar ve Karadeniz’de yüzme deneyimi olmayanlar için oldukça uygun. Ancak, denizin içinde yer yer kayalıklar ve taşlar bulunuyor, bu nedenle insanlar rahat bir şekilde yüzmekte zorlanabiliyor. Ayaklarınızın taşlara çarpmaması için dikkatli olmanız gerekiyor.

Sile Plajlari Sahilkoy Halk Plaji
Zekeriya Güneş

Plaja ücretsiz giriş yapabilirsiniz, ancak soyunma kabini, duş, şemsiye ve şezlong kiralama olanakları sınırlıdır. Plajın yakınında market gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mekanlar bulunuyor, ancak yine de yeme-içme ihtiyaçlarınızı plaja gelmeden önce temin etmeniz tavsiye edilir.

Kurna Halk Plajı

İstanbul’a 60 km, Şile ilçesine ise 30 km uzaklıkta bulunan Kurna Halk Plajı, doğaseverler için harika bir seçenek sunuyor. Masmavi denizle ormanlık alanın buluştuğu bu noktada, sakin ve huzurlu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kurna Halk Plajı, Şile’nin diğer yerlerine göre daha sakin bir atmosfere sahip. Ücretsiz giriş yapabileceğiniz bu plajda, dalgalı denizin ve tertemiz uzun kumsalın keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak denizin dalgalı olması nedeniyle, yüzme bilmeyenlerin ve çocukların dikkatli olmaları önem taşıyor.

Sahilin kumu çok güzel ve plaj doğal bir güzelliğe sahip. Karadeniz’e doğrudan açılan bu kıyı, oldukça dalgalı ve bu sebeple pek fazla insan gelmediği için bakir kalmış. Burada denizin, kumsalın ve güneşin keyfini sakin ve sessiz bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Ormana sıfır konumuyla doğayla iç içe bir deneyim sunuyor. Fakat plajda tuvalet, soyunma kabini veya herhangi bir işletme bulunmamakta. Bu nedenle plaja gelmeden önce ihtiyaçlarınızı temin etmeniz önemli.

Doğancılı Halk Plajı

Doğancılı Halk Plajı, Şile ilçe merkezine sadece 20 km uzaklıkta bulunan ve 2100 metre uzunluğundaki sahili ile öne çıkan doğal ve bakir bir plajdır. Şile’nin bozulmamış güzelliklerinden biri olarak bilinen bu plaj, ulaşım kolaylığı sayesinde tatilciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Sile Plajlari Dogancili Halk Plaji
Cüneyt Yalınkılıç

Denizi sığ ve dalgalı olmasına rağmen, Doğancılı Halk Plajı’nın ince kumlu sahili, ziyaretçilere temiz ve sakin bir ortam sunuyor. Plaja giriş ücretsiz olsa da, araç giriş ve otopark için ücret talep ediliyor.

Bununla birlikte, plajın bakir ve doğal yapısı nedeniyle ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek herhangi bir işletme ya da olanak bulunmuyor. Bu sebeple plaja gelirken hazırlıklı olmanız ve ihtiyaçlarınızı önceden planlamanız önem taşıyor.

Kumbaba Plajı

İstanbul’a yaklaşık 70 km mesafede bulunan Şile ilçesine bağlı Kumbaba Plajı, sadece güzelliğiyle değil, tarihi ve sağlık açısından da önem taşıyan bir yerdir. Şile’ye girmeden sola dönüp yaklaşık 2 km kadar ilerlediğinizde karşınıza çıkan bu güzel plaj, turistik alanlardan biri olan Kumbaba Tepesi’nin hemen altında yer alır.

Kumbaba Plajı’nın özellikle kumları dikkat çeker. Bu kumların Bizans İmparatorluğu döneminden beri romatizmal hastalıklara iyi geldiği bilinir ve o dönemde kum banyosu yapılan yer olarak anılır.

Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği Kumbaba Plajı, sadece deniz ve kum keyfi için değil, aynı zamanda eğer kampçılıkla ilgileniyorsanız, hem karavan hem de çadır kampçılığı için harika bir seçenektir.

3 km uzunluğundaki plajın yumuşak kumsalı, tertemiz mavi denizi ve güzel ortamı, gündüz ve gece farklı keyifler sunar. Bölgede sosyal imkanlar da oldukça tatmin edicidir. Eğer konaklamak isterseniz, plajın yakınında oteller ve yemek için kafeteryalar da mevcuttur.

Ağlayan Kayalar Halk Plajı

Ağlayan Kayalar Halk Plajı, mavi bayrak sahibi, tertemiz denizi ve kumsalı ile dikkat çeken popüler bir halk plajıdır. Bölgedeki kayalıklardan akan suyun bir insan gözyaşına benzetilmesinden dolayı bu adı alan plaj, doğal güzellikleri ve huzurlu atmosferi ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Ağlayan Kayalar Halk Plajı’na yaya girişler ücretsiz olup, araç ile girişler ise ücretli bir şekilde sağlanıyor. Sığ ve dalgalı denizi sayesinde hem yüzmek hem de su sporları yapmak için ideal bir ortam sunuyor. Plajda tuvalet, soyunma kabini, duş, kafeterya ve cankurtaran hizmetleri bulunuyor, böylece rahat ve güvenli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Şile Ücretli Plaj Yerleri

Fusha Beach

İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan Fusha Beach, berrak ve tertemiz deniziyle ziyaretçilerini ağırlayan, geniş ve ince kumlu bir plaja sahip. Şile Ayazma Plajı sınırları içerisinde yer alan bu plaj, İstanbullular için eğlencenin diğer adı olarak biliniyor. Doğallığı ve temizliği ile ön plana çıkan Fusha Beach, İstanbul ve çevre illerden gelen tatil severler için adeta bir cennet niteliğinde.

Fusha Beach’te denizin, kumun ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Ücretli bir şekilde giriş yapılan plajda ziyaretçiler için tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye ve şezlong, büfe, kafeterya, restoran ve cankurtaran gibi hizmetler sunuluyor.

Sile Plajlari Fusha Beach
Fusha Beach

Ayrıca plajda bulunan localar da ayrı bir ücret ödeyerek yararlanabileceğiniz imkanlardan. Bu mekana giderken damsız girilmediğini unutmamak önemli. Şehirdeki karmaşadan uzaklaşmak ve sakinliğe kendini kaptırmak isteyenler için vazgeçilmez olan bu plajda konforu fazlasıyla hissedebilirsiniz.

Adres: Kordonboyu Cad., No:1 34980 Şile / İstanbul

Aqua Beach Club – Uzunkum Plajı

Şile’deki popüler ve mavi bayraklı plajlardan biri olan Uzunkum Plajı, doğanın cömertliğini gösteren harika bir yerdir. Burada deniz ve yeşilliğin iç içe geçtiği, incecik kumlarla kaplı tertemiz bir deniz bulunuyor. Plajın uzunluğu yaklaşık 1 kilometre olup, sığ ve dalgasız sularda yüzmek isteyenler için idealdir.

Uzunkum Plajı, hem ücretsiz girişi olan bir halk plajı olarak hizmet veriyor, hem de giriş ücreti ile lüks hizmetler sunan Aqua Beach Club’a ev sahipliği yapıyor. Aqua Beach Club, özel bir işletme olarak, ziyaretçilerine kaliteli ve nezih bir ortam sunuyor. Burada tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye, şezlong, loca, restoran, kafeterya ve bar gibi hizmetler mevcut.

Yaz aylarında sevdiklerinizle unutulmaz anılar biriktirebileceğiniz Aqua Beach Club, üst düzey hizmetleri ve eğlence imkanları ile dikkat çekiyor. Plajın içerisinde plaj voleybolu oynayabileceğiniz bir alan da bulunuyor, böylece tatilinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Giriş ücretine dahil olan avantajlarla, Aqua Beach Club’ta sevdikleriniz ve ailenizle huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Saklıköy Beach

Şile bölgesinde Kabakoz mevkiinde yer alan Saklıköy Beach, temiz ve ferah bir ortamıyla doğa harikası koylardan biri olarak öne çıkıyor. Aile işletmesi olarak hizmet veren bu nezih plaj, ücretli girişle ziyaretçilere kapılarını açıyor. Ücretli plajlarda sunduğu imkanlar ve rahat bir plaj deneyimi ile Saklıköy Beach, misafirlerinin beğenisini topluyor.

Sile Plajlari Saklikoy Beach
Melike Çeyisakar

Saklıköy Beach’te tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye, şezlong gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz imkanlar bulunuyor. Ayrıca kafeterya ve restoran sayesinde yeme-içme ihtiyaçlarınızı da giderebilirsiniz. Plajın incecik kumları, berrak ve temiz denizi ile tatilcilerin gözdesi oluyor.

Ancak deniz, dalgalı olduğu için yüzme bilmeyenlerin ve çocukların dikkatli olması önem taşıyor. Saklıköy Beach, sunduğu olanaklar ve güzelliklerle Şile’nin en gözde plajlarından biri olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Palm Beach

Şile’de tatil yapmayı düşünenler için mavi bayraklı denizi, güzel plajı ve kaliteli hizmetleriyle öne çıkan Palm Beach, ziyaretçilerin beğenisini kazanmış popüler bir mekan. Hem denizin hem de doğanın büyüleyici güzellikleriyle iç içe olan bu plajda, konaklama imkanı da bulunuyor.

Palm Beach, incecik kumlu plajı ve sığ, dalgalı deniziyle keyifli bir deniz ve güneş tatili sunuyor. Tesisin kendisine ait olan bu harika plajda, ziyaretçilere çeşitli olanaklar sağlanıyor.

Sile Plajlari Palm Beach

Tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye ve şezlong gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz imkanların yanı sıra, lezzetli yemeklerin ve içeceklerin tadını çıkarabileceğiniz restoran, kafeterya ve bar da mevcut.

Hafta içi ve hafta sonu ziyaretlerinde farklı ücretlendirme politikası uygulanan Palm Beach, konforlu ve eğlenceli bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği şık bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Şile Ala Kadınlar Plajı

Şile Ala Kadınlar Plajı, Şile’de yer alan ve sadece kadınlara özel bir plaj olarak biliniyor. Etrafı ağaçlarla çevrili bu plaj, altın sarısı kumlarla kaplı ve turkuaz renkte berrak deniziyle göz dolduruyor. Geniş bir alan üzerine kurulan bu plaj, sakin ve konforlu ortamıyla çocuklar için de uygun bir seçenek sunuyor. Şile Belediyesi’nin kadın cankurtaranlarıyla güvende hissedebilirsiniz.

Sile Plajlari Ala Kadinlar Plaji

Plajda, ziyaretçilere tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye, şezlong, kafeterya, restoran, botanik bahçe ve bar gibi birçok olanak sunuluyor. Ayrıca bungalov konaklama imkânı da mevcut.

Baia Beach

Şile’nin popüler ve özel plajlarından biri olan Baia Beach, eski adıyla Life Beach, ziyaretçilere konforlu ve rahat bir tatil imkânı sunuyor. Plaja giriş ücretli olup, bu ücret şemsiye, şezlong, tuvalet, soyunma kabini ve duş hizmetlerini kapsıyor. Özellikle 0-6 yaş arası çocuklar için ücretsiz giriş imkânı sunan plaj, denizin sığ olması nedeniyle çocuklar için de oldukça uygun.

Sile Plajlari Baia Beach
Katie Milano

Baia Beach’in ince ve yumuşak kumları, berrak ve tertemiz deniziyle göz dolduruyor. Ayrıca plajda restoran, bar ve kafeterya gibi olanaklar da mevcut. Hizmet ve lezzet açısından beğeni toplayan plaj, güzel manzarası ve Karadeniz’in etkileyici sesiyle zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceğiniz bir ortam sunuyor. Ancak bazen hizmetlerin yavaş olduğu ve temizlik konusunda eksikler yaşandığı da belirtiliyor.

Pazar günleri halk plajlarına göre daha az kalabalık olan Baia Beach, küçük ve sakin bir yapıya sahip. Bazen yoğunluk yaşansa da, güzel manzarası ve temiz, berrak suyuyla tatilcilerin ilgisini çekiyor.

Şile’de Gezilecek Diğer Yerler

Şile’de sadece plajlar ve koylarla sınırlı kalmayıp, tarihi Şile Kalesi, Hüseyin Keçici Kültür Parkı, doğayla iç içe olan Ağva ve Yeşilçay bölgesi, balıkçı köyleri ve limanlar gibi daha pek çok güzel mekânı da keşfedebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak, Baia Beach ve Şile’nin diğer plajları, denizin ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla güzel anılar biriktirebileceğiniz harika mekanlar sunuyor.