En Uzun Saat Kulesi Adana Büyük Saat

En Uzun Saat Kulesi Adana Büyük Saat

Mimarı Ermeni Krikor Agha Bzdikian ve Kasbar Agha Bzdikian olan Adana Büyük Saat Kulesi, 1881 yılında Ziya Paşa’nın valiliği sırasında inşa edilmeye başlanır ve 1 yıl sonra, Abidin Paşa’nın valiliği esnasında tamamlanır. 32 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun saat kulesi olma özelliği bulunan saatin herbir kenarında saat kadranı bulunur.

Kare prizma şeklinde olan yapının kendi uzunluğundan fazla temeli olduğu söylenir. Örme işlemi oldukça zor olan küçük taş tuğlalardan yapılmasına rağmen 35 metre temeli olan saat kulesi oldukça sağlam temellidir.

Adana Buyuk Saat Gezi Yazisi
Tarihi Adana Büyük Saat Kulesi
Adana Buyuk Saat Gezisi
Büyük Saat Adana

Fransızların işgalinden sonra zarar verilen saat, restore edilmiş ve 1925 yılında Almanya’dan getirilen saat makinesi ile yeniden çalışmaya başlamıştır. Büyük Saat, Adana’nın en önemli yerinde, Ali Münif Yeğenağa Caddesi üzerinde ve caddenin birçok noktasında rahatlıkla görünmekte. Bir tarafında eskiden şehrin merkezi konumundaki Ulucami Külliyesi, diğer tarafında ise ticaretin merkezi Kapalı Çarşı, başka bir yanında Hükümet Konağı‘nın bulunması saatin konumunun ne denli önemli olduğunu ifade etmeye yetiyor.

Büyük Saat, 1925 yılında İş Bankası’nın Küçüksaat Meydanı‘na reklamlarda gördüğümüz kumbara şeklinde küçük bir saat yapmasıyla Büyük Saat adını almıştır.