Rijksmuseum: En İyi Sanat Müzelerinden Biri

Rijksmuseum: En İyi Sanat Müzelerinden Biri

Amsterdam’daki Rijksmuseum her sanatsever için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Rijksmuseum, 8.000’den fazla eser ve sanat eserinden oluşan koleksiyonuyla dünyanın en büyük ve en kapsamlı müzelerinden biri.

Müze, tablolar, heykeller ve dekoratif sanatlar da dahil olmak üzere farklı dönemlere ait çok çeşitli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Rijksmuseum’da binlerce kitap ve belgeyi içeren bir kütüphane ve arşiv de bulunuyor. İster Hollanda Altın Çağı ile ilgileniyor olun, ister sadece güzel sanat eserleri görmek istiyor olun, Rijksmuseum kesinlikle görülmeye değer.

Rijksmuseum’un Tarihçesi

Amsterdam’daki Rijksmuseum dünyanın en ünlü müzelerinden biri. Rembrandt, Vermeer ve Hals’ın eserleri de dahil olmak üzere Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta. Rijksmuseum, Amsterdam’ın Van Gogh Müzesi ve Stedelijk Müzesi’ni de içeren Müzeler Bölgesi‘nde yer alıyor.

Amsterdam Rijks Museum Gezilecek Yerler

Rijksmuseum’da neler var?

Rijksmuseum, dünyanın en ikonik sanat eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Rembrandt’ın “Gece Nöbeti” tablosundan Vermeer’in “İnci Küpeli Kız” tablosuna kadar dünyaca ünlü bu müzede görülecek sayısız şaheser bulunuyor. Ziyaretçiler ayrıca müzenin Hollanda Altın Çağı tablolarından oluşan geniş koleksiyonunu ve kapsamlı Asya sanatı koleksiyonunu da inceleyebiliyorlar. Görülecek çok şey olan Rijksmuseum, Amsterdam’ı ziyaret eden tüm sanatseverler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Iamsterdam Yazisi Museumplein

Rijksmuseum’a gitmeden bilmeniz gerekenler

Amsterdam’a bir gezi planlıyorsanız, Rijksmuseum’u ziyaret etmeniz şart. Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Rijksmuseum, etkileyici bir Hollanda sanat ve tarih koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. İşte ziyaretinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

  • Biletlerinizi önceden satın alın. Biletleri internetten veya müzenin bilet gişesinden satın alabilirsiniz. Müze, özellikle yoğun turizm sezonunda çok yoğun olabileceğinden önceden satın almanız tavsiye edilir.
  • Ziyaretinizi önceden planlayın. Rijksmuseum web sitesini kullanarak müzedeki rotanızı planlayın ve koleksiyonun önemli noktalarını öğrenin. Bu, müzede geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır.
  • Ziyaretiniz için bolca zaman ayırın. Rijksmuseum Amsterdam’ın en işlek turistik noktalardan biridir, bu nedenle kalabalık olabilir ve sergilerin keyfini kendi hızınızda çıkarmak için kendinize bolca zaman tanıyın.
  • Sesli rehberi kullanın. Sesli rehber, sergiler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ziyaretinizden daha fazla yararlanmak için mükemmel bir yoldur. Bilet gişesinden bir sesli rehber satın alabilir veya müzenin danışma masalarından birinden kiralayabilirsiniz.
  • Kafelerden birinde mola verin. Rijksmuseum’da her ikisi de muhteşem avlu bahçesinin manzarasını sunan iki kafe bulunuyor. Müzeyi keşfettikten sonra dinlenmek ve yakıt ikmali yapmak için ihtiyacınız olacaktır.

Rijksmuseum çevresindeki popüler müzeler

Amsterdam Rijksmuseum çevresinde kesinlikle görülmesi gereken çok sayıda popüler müze var. Bunlardan biri, mükemmel modern ve çağdaş sanat koleksiyonuyla bilinen Stedelijk Müzesi. Bir diğer harika seçenek ise Hollandalı post-empresyonist ressamın eserlerinden oluşan dünyanın en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapan Van Gogh Müzesi‘dir. Rembrandt’ın en ünlü tablolarından bazılarını görmek istiyorsanız, Rembrandthuis Müzesi de çok yakınlarda.

Rijksmuseum’a nasıl gidilir?

Rijksmuseum’a toplu taşıma ile ulaşmak için, Rijksmuseum durağına giden otobüs veya tramvaya binin. Müze, Merkez İstasyon’a 10 dakikalık yürüme mesafesinde. I Amsterdam şehir kartı, Amsterdam’daki diğer birçok müze ve turistik yer gibi Rijksmuseum’a da ücretsiz giriş hakkı tanır.

Amsterdam’daki Rijksmuseum, bölgeye yolunuz düşerse kesinlikle görülmeye değer. Sergilenen çok sayıda sanat eseri sayesinde ilginizi çekecek bir şeyler bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Sanatla özellikle ilgilenmiyor olsanız bile, Rijksmuseum yine de görülmeye değer güzel bir binada yer alıyor.