I Amsterdam City Card Satın Alma Rehberi

I Amsterdam City Card Satın Alma Rehberi

Her büyük şehirde turistler için çıkarılmış bir kart olduğu gibi Amsterdam‘da da I Amsterdam City Card adlı bir kartı mevcut. Amsterdam’a turistik bir ziyaret için geldiyseniz ve her yerini gezmek istiyorsanız hiç düşünmeden almanız gereken bir kart.

I Amsterdam City Card nedir?

I Amsterdam City Card, müzelere ve turistik yerlere ücretsiz girişin yanı sıra ücretsiz toplu taşıma sağlayan bir gezi kartıdır. Kart birkaç günlük seçeneklerle, internetten, müze ve turistik yerlerden satın alınabilir. Bu kart, paradan tasarruf etmenin ve Hollanda’nın başkentinde geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirmenin en iyi yolu.

I Amsterdam City Card’ın avantajları nelerdir?

I Amsterdam City Card, şehrin en gözde turistik mekanlarına, müzelere ve toplu taşıma araçlarına ücretsiz veya indirimli erişim sağlayan bir karttır. Kart sahipleri ayrıca restoranlarda, mağazalarda ve eğlence mekanlarında özel fırsatlardan yararlanır.

Amsterdam City Card Sehir Karti

I Amsterdam City Card alarak şehir içindeki toplu taşıma imkanlarından faydalanabilirsiniz. Otobüs, tramvay gibi şehir içi ulaşımın her alanında, bilet alma, para verme gibi dertler olmadan sınırsız bir şekilde kullanabiliyorsunuz kartınızı. Zaten ulaşım oldukça dakik çalışıyor, her yere kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Kısa sürede çok yer gezmek isterseniz ulaşımın güzelliklerinden faydalanmanız gerekiyor. Ulaşım konusunda Amsterdam’da ilk defa karşılaştığım bir husus var. Normalde kartınızı ya da biletinizi binerken okutmanız gerekiyor. Amsterdam’da biniş kartınızı inerken de okutmanız gerekiyor. Buna check-in ve check-out yapmak deniyor.

I Amsterdam City Card gerçekten gerekli mi?

Amsterdam Card satın alırken öncelikle kaç günlük almak istediğinizi bilin. 24 saatlik 55€, 48 saatlik 65€, 72 saatlik 75€ ve 96 saatlik 85€ kart seçenekleriniz mevcut. Şehirde ne kadar kalmayı planladığınıza bağlı olarak ihtiyaçlarınıza en uygun kartı seçin. Masrafını fazlasıyla çıkarıyor. Artis Hayvanat Bahçesi, Van Gogh Müzesi, Tropenmuseum ve Micropia‘nın toplam giriş ücretinin 66€ olduğunu düşünürseniz ve bunun yanı sıra onlarca müzeye ücretsiz giriş hakkınızın olduğunu, üstelik ulaşımın bedava olduğunu da eklerseniz kartın kolaylığını rahatça anlarsınız.

Amsterdam City Card Sehir Gezisi

I Amsterdam City Card nereden alınır?

Eğer bir I Amsterdam Şehir Kartı almak istiyorsanız, gidebileceğiniz birkaç farklı yer var. Amsterdam Card’ı Schiphol Havalimanı, Centraal Station, Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum başta olmak üzere, satın alabileceğiniz birçok satış noktası bulunuyor. Biz, konakladığımız Zeeburg Camping kamp alanından satın almıştık.

[postlink id=”6894″ title=”Zeeburg Camping”]

Kartı satın almanız demek kartın süresinin başlaması demek değil. Kartın süresi, bir müzeye girdiğinizde ya da ulaşım araçlarında okuttuğunuzda başlar ve saat üzerinden hesap yapılır.

Şehir kartı kullanım ipuçları

Eğer çok vaktiniz varsa Amsterdam Card’ın geçmediği yerleri önce gezmek, karttan daha uzun süre faydalanmanızı sağlar. Örneğin Anne Frank Evi Müzesi, Madame Tussauds Balmumu Müzesi, Seks Müzesi ve Amsterdam Body Worlds önceden ziyaret edebileceğiniz ücretli müzeler arasında.

Satın aldığınızda güzel bir kitapçık ve ücretsiz bir turistik şehir haritasına da verilen Amsterdam Card ile yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Müzeler Meydanı’ndaki Rijksmuseum‘da 2,50€’luk indirimin de sahibi olursunuz. Amsterdam’daki Houseboat Müzesi‘ne giriş yapabilir ve Hollanda’nın takımlarından Ajax takımının Amsterdam Arena stadına düzenlenen 16€ değerindeki turuna da ücretsiz katılabilirsiniz.

İndirimlerden yararlanın. Birçok turistik yere ücretsiz girişin yanı sıra, I Amsterdam City Card bazı restoran ve mağazalarda indirimler de sunmaktadır. Kartı kullanırken mevcut indirimleri sorduğunuzdan emin olun.

Amsterdam’da ücretsiz kanal turu

Amsterdam’ı Amsterdam yapan ve doğal güzellik katan kanallarda gezmek de Amsterdam Card ile ücretsiz. 16€ değerindeki Amsterdam Kanal Turları‘na katılmak için önerim Amsterdam Centraal tren istasyonunun yakınındaki bot turlarını kullanmanız. Girişlerinde Amsterdam Card yazısını görürsünüz mutlaka, ücretsiz olarak biniş yapabilirsiniz.

[postlink id=”6965″ title=”Amsterdam Kanal Turları”]

I Amsterdam City Card, ister turist ister yerli olun, şehri görmek için harika bir yoldur. Şehrin birçok turistik noktasına ve toplu taşıma araçlarına ücretsiz erişim sağlar ve kullanımı kolaydır. Bu kartı Amsterdam’ı ziyaret eden herkese tavsiye ederim.