Aziz Peter Kilisesi

Şehrin merkezinde yer alan kilise, gotik mimarinin net olarak gözlemlenebildiği bir yapıdır. Harika manzarasıyla tüm turistlerin mutlaka uğradığı bir kulesi vardır.

İlk olarak 1209 yılında inşa edilen yapı günümüze gelene kadar çok defa harap olmuş, yakılmış, yıkılmış ve çok defa onarılmış, değiştirilmiştir. İlk dönemdeki bazı kalıntıları iç tarafta görmek mümkündür.

Yapıya 15. yüzyılda bir Altar eklenmiş ve 17. yüzyılda ise bir de kule inşa edilmiş. 1975 yılında sadece akrep çubuğu olan bir saat yerleştirilmiştir kulenin ön cephesine.

riga st peter church clock 400x266
riga st peter church kulesi 400x266

Kiliseden içeri girdiğinizde, yapının ve kulenin restorasyon aşamalarını gösteren görseller ve kulenin küçük bir maketi ilginizi çekebilir.

riga st peter kilisesi restorasyon gorselleri
riga st peter kilisesi maketi

Kilisenin içinde 30’a yakın arma kitabeleri bulunuyor. Üst tarafında arma, alt tarafında ise kitabe bulunan bu arma kitabeleri, İkinci Dünya Savaşı sırasında çalınsa da bir kısmı Riga’ya, ait oldukları yere getirilmişlerdir.

riga st peter kilisesi arma kitabeleri 400x266
riga st peter kilisesi gezi rehberi 400x266

Kulenin tepesine çıkmak mümkün. Tarihi kuleye çıkmak için de bir asansör yapılmış. Riga’yı, tarihi şehri ve Stone Bridge’in çekimini, 72 metre yükseklikten uygun bir ücret karşılığı çıktığınız tepeden panoramik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

riga st peter kilisesi kule manzarasi

Dini amacının dışında konserler ve sergileri de ağırlayan kiliseden çıkıp sağ tarafa döndüğünüzde karşınızda Bremen Mızıkacıları’nın heykelini görürsünüz. 12. yüzyılda ticaret için Bremen’den Riga’ya gelen tüccar ve denizciler, Riga’yı kardeş şehir olarak görmüşler ve bu heykeli hediye etmişler.

riga st peter kilisesi gez yazisi 400x266
riga st peter kilisesi bremen mizikacilari 400x266