İstanbul‘a yakınlığı ile özellikle hafta sonları birçok ziyaretçi tarafından tercih edilen Belgrad Ormanı, piknik ve spor için en ideal kaçış noktalarından biri.

Belgrad Ormanı adı nereden geliyor?

Kanuni Sultan Süleyman, Sırbistan’a düzenlediği bir sefer sonunda Sırp esirleri İstanbul’a getirir ve Bizans Dönemi’nden kalan köylerin canlandırılması adına esirlerin, bu bölgelere yerleştirilmeleri sağlanır. Esirlerin bulunduğu bu bölgeler Sırbistan’ın başkentinin adı olan Belgrad Köyü ve çevresindeki orman ise Belgrad Ormanı olarak anılmaya başlanır.

Orman içerisindeki suların önemi anlaşılınca koruma altına alınmaya başlanmış ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan‘a; su kemeri, bent ve havuzlar yaptırılarak suyun etkin kullanımı sağlanmaya çalışılmıştır.

belgrat ormani su kanallari 400x266
belgrat ormani su bendi 400x266

Belgrad Ormanı’ndaki mesire ve piknik alanları:

1953 yılında, küçülen orman hektarlarının önüne geçmek adına, Bakanlar Kurulu kararıyla koruma altına alınan Belgrad Ormanı içinde birkaç piknik ve mangal alanı bulunuyor.

Valide Bendi ve II. Mahmud Bendi’nin bulunduğu Bentler Mesire Alanı, Ayvad Bendi Mesire Yeri, Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı, ünlü edebiyatçının adını alan Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı, Fatih Sultan Mehmet’in adını aldığı Fatih Çeşmesi Mesire Alanı, Irmak Mesire Yeri, Kirazlıbent Mesire Alanı, Kömürcübent Mesire Alanı, Kurt Kemeri Mesire Alanı, Mehmet Akif Ersoy Mesire Alanı ve Müderris Neşet Bey’in adının verildiği, koşu parkuruyla bilinen Neşet Suyu Mesire Alanı, Belgrad Ormanı’ndaki piknik alanları.

belgrat ormani su bendi 2 400x266
belgrad ormani gezi rehberi 400x266

Belgrad Ormanı istikametindeki yola girdiğiniz anda İstanbul’dan soyutlayabiliyorsunuz kendinizi. Yemyeşil ağaçların ve temiz bir yolun eşlik ettiği yolculuk içinizi ısıtmaya başlıyor.

belgrad ormani haritasiBelgrad Ormanı haritası

Ormanda birçok piknik alanı mevcut. Dilerseniz mangalınızı ve yiyeceklerinizi getirerek harika bir ziyafet çekebilirsiniz. Fakat biz keşif amaçlı bir seyahat içinde olduğumuzdan, çevreyi gezmeyi tercih ettik.

belgrad ormani mangal alanlari 400x266
belgrad ormani piknik alani 400x266

Ücreti ödeyip giriş yaptıktan sonra yol ikiye ayrılıyor. Arabayı girişe yakın bir yere park edin ve kısa bir yol olan sağdaki istikametten yaya olarak ilerlemeye başlayın. 800 metre sonra karşınıza iki bent çıkacaktır. Sağdaki yoldan devam ettiğinizde karşınıza çıkan bu estetik ve heybetli yapı Valide Bendi’dir.

Belgrad Ormanları Bentleri

Valide Bendi:

Bentler suyun akışını engellemek ve düzenli akışını sağlamak için inşa edilmiş yapılardır. III. Selim’in annesi Minrişah Valide Sultan adına 1796 yılında yaptırılan Valide Bendi‘nin bir kenardan diğerine uzunluğu 104 metredir.

belgrad ormani valide sultan bendi 400x266
belgrad ormani valide sultan bendi 2 400x266

Trekking yapmayı ve toprak yollarda yürümeyi seviyorsanız, bendin sağ tarafındaki yolu takip ederek Valide Sultan Göleti’nin etrafını dolaşmanızı öneriririm. Toplamda yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki yol, az insan olması nedeniyle gayet sakin ve huzurlu. Turu tamamladıktan sonraki yolun sonunda, açık havada namaz kılmak için düzenlenen bir namazgâha ve ardından, Valide Bendi’ne gitmeden karşımıza çıkan Sultan Mahmud Bendi‘ne geliyoruz.

Sultan Mahmud Bendi:

15 metre yüksekliğindeki Sultan Mahmud Bendi, Sultan II. Mahmud tarafından 1839 yılında inşa ettirilmiş. İki sahil arası uzunluğu 101 metre olan bendin diğer adı da Yeni Bent.

belgrad ormani sultan mahmut bendi 400x266
belgrad ormani sultan mahmut bendi 2 400x266

Taksim Suyu Bentleri:

Osmanlı Dönemi’nde şehrin su ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak için inşa edilmiştir bentler. İstanbul’un bazı kesimlerine, özellikle Taksim ve Beyoğlu’na su desteği sağlayan, her biri birbirinden önemli 7 bent bulunur. Bunlardan Valide Bendi, Sultan Mahmud Bendi ve Topuzlu Bendi, Taksim meydanına kadar temiz içme suyu sağlayan bentlerdir.

Taksim’in bir köşesinde sekizgen bir mimarisi olan Taksim su maksemi adındaki türbeye benzer yapı, bentlerden gelen suyun Tophane, Fındıklı, Beyoğlu, Galata ve Kasımpaşa’daki çeşmelere dağıtımını sağlaması nedeniyle önemli bir yapıdır. Kelime anlamı bölüştürmek olan Taksim’den kentin diğer noktalarına su sevkiyatı, Taksim Meydanı ile İstiklal Caddesi’nin birleşim noktasında yer alan bu yapı sayesinde sağlanırmış. Taksim Meydanı’nın ismi tesadüfi bir şekilde Taksim Meydanı olmamıştır. Depolanan Galata – Beyoğlu suyunun taksim edildiği Taksim Maksemi sayesinde bu ismi almıştır.

Topuzlu Bent:

Taksim Maksemi’ne su sağlayan diğer yapı da Topuzlu Bent, diğer adıyla I. Mahmud Bendi‘dir. 1750 yılında yaptırılan bendin yüksekliği 14 metre, iki yakası arasındaki uzunluğu ise 77 metredir.

Valide Bendi ve Sultan Mahmud Bendi gezisi sonunda aracımıza atlayıp girişte soldaki istikametten devam ediyoruz. Yaklaşık 2.300 metre ileride birçok aracın park ettiği genişçe otopark gibi bir alana geliyoruz. Buraya park etmeden önce 2 kilometre ilerideki Kömürcü Bendi’ni de görüp tekrar bu noktaya döneceğiz.

Kömürcü Bendi:

II. Osman tarafından 1620 tarihinde yaptırılan Kömürcü Bendi (Karanlık Bent), Kırkçeşme Suyu Bentleri olarak anılan dört bentten biridir. Diğerlerine göre bir hayli kısa olan bendin yüksekliği 8 metre, iki sahil arasındaki uzaklık ise 64 metre.

belgrad ormani komurcu bendi

Neşet Suyu Tabiat Parkı

Belgrad Ormanları’nın en çok tercih edilen parkı olan Neşet Suyu Tabiat Parkı, adını ormanın düzenlenmesinde büyük çaba harcayan Müderris Neşet Bey’den alıyor. Parkın girişinde Müderris Neşet Bey‘in bir anıtı bulunuyor. 1881 – 1929 yılları arasında yaşamış olan Neşet Bey’in ağaca ve ormana büyük bir aşk ile bağlı olduğunu ve üstün çalışmaları sebebiyle parka adının verildiğini anıt üzerindeki yazılardan öğreniyoruz.

belgrad ormani neset suyu 400x266
belgrad ormani yuruyusu 400x266

Belgrad Ormanı Fıratpen Koşu Parkuru:

İstanbul’un en iyi yürüyüş parkurlarından biri Belgrad Ormanı’nda bulunuyor. 6200 metre uzunluğundaki Neşet Suyu Koşu ve Yürüyüş Parkuru, yürüyüşseverler ve koşuseverler için sağlıklı bir çözüm sunuyor. Ayvalıbend’in biriktirdiği suların çevresinde, darbeleri yumuşatan geotekstil keçe malzemesi ile kaplanan yolun üzerine, esneme yapabilen kiremit tozu dökülerek sporcular için kasları yormayan, sağlığı koruyan bir zemin oluşturulması sağlanmış.

belgrad ormani yuruyus parkuru 400x266İstanbul'daki yürüyüş ve koşu parkurlarından biri
belgrad ormani neset suyu tabiat parki 400x266Neşet Suyu Koşu ve Yürüyüş Parkuru

Yaz kış, genç yaşlı birçok insanın yürüyüş yapabildiği Belgrad Ormanı, Orta Avrupa ve Akdeniz iklimleri arasında geçiş özelliği olması nedeniyle birçok farklı bitki türünü de bünyesinde yetiştirebilmekte.

belgrad ormani neset suyu cesmeleri 400x266
belgrad ormani yuruyus yolu 400x266

Belgrad Ormanı’nda neler yapılır,  yapılacak şeyler nelerdir?

Yazımızın büyük bir bölümünde neler yapıldığından bahsettik, fakat ayrı bir başlık altında özet geçmek istiyorum. Belgrad Ormanı, İstanbul’dan soyutlanmış bambaşka bir dünya. İstanbul’da böyle yerler parmakla sayılacak kadar kaldı, Belgrad Ormanı da onlardan biri. Orman içerisindeki piknik alanlarında güne kahvaltı ile başlayabilir ardından uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. İlla yürüyüş parkurlarında yürümeniz gerekmiyor, orman içinde trekking havasında da spor yapabilirsiniz. Fotoğrafseverler için bulunmaz bir nimettir Belgrad Ormanı. Yılın her mevsimi ayrı güzeldir, kadrajınızı yılın belirli aylarında gelerek farklı renklere büründürebilirsiniz. İş stresinden uzaklaşıp kafanızı dinleyebilir, bentlerin kenarlarında oturarak anın tadına varabilirsiniz. Belgrad Ormanları’nda birçok mesire alanı bulunur, buralarda mangal yapabilir, arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Belgrad Ormanı giriş ücreti nedir?

Belgrad Ormanları’na giriş ücretli mi diye çok soruluyor, evet ücretli. Araç ile gidenler girişte 12TL vermeleri gerekiyor. İçeride her yer geniş ve yol kenarları otopark olarak kullanılabiliyor.

belgrad ormani kapisi 400x266
belgrad ormani dacia 400x266

Belgrad Ormanı nerede ve nasıl gidilir?

Belgrad Ormanları ulaşım yönünden oldukça kolay bir noktada. Buraya toplu taşıma ile ulaşım mümkün. Taksim’den 42T, Sarıyer’den 153, Rumelihisarüstü’nden gelen 42R, Hacıosman tarafından gelen 42HM, 4. Levent’ten 42M ve 4. Levent Metro’dan 42 otobüs hatları ile bölgeye ulaşılabiliyor. IETT Bahçeköy durağında inip biraz yürüyerek Belgrad Ormanı’na varmış oluyorsunuz.

Belgrad Ormanları’na özel aracınız ile de rahatlıkla gelebilirsiniz. Sarıyer’deki Belgrad Ormanı tabelasını takip ederek Bahçeköy‘ün içinden geçer ve ormanın girişine ulaşırsınız. 4. Levent Belgrad Ormanları arası 20km, Eminönü’nden 30km, Avcılar arası mesafe ise 50km.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bu tip gezilerimizi anlık takip etmek için bizi @rotasenin Instagram hesabından takip edin. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin.