rotasenin.com

Eski Karakaya Köyü: Bodrum’da Saklı Bir Köy

admin
|

Bodrum’da yaklaşık 800 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Eski Karakaya Köyü, 14. yüzyıldan sonra korsan saldırılarından korunmak amacıyla Gümüşlük yakınlarındaki bir dağın yamacına inşa edilmiş.

450 metre rakıma sahip olan Karakaya Köyü, yamaçtaki kayalıkların üzerindeki taşlar kullanılarak yapılmış. Siyahı andıran kaya yapısı, köy isminin de Karakaya Köyü olmasını sağlamış.

Gümüşlük’e doğru giderken bir anda bir tabela çıkar karşınıza Eski Karakaya Köyü diye. Aradığınız köy işte burasıdır.

Korsanlardan gizlenmek amacıyla yapıldığı için uzaklardan belli etmez kendini. Uzunca bir süre gidersiniz, Gümüşlük’ün sarp tepelerindeki virajları birer birer döndükten sonra karşınıza bir anda çıkıverir taştan yapılmış evler.

Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Gezisi
Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Gezi Yazisi

Gümüşlük Koyu gibi harika bir manzarası olan Karakaya Köyü’ne vardığınızda Aşağı Köy Yolu ve Yukarı Köy Yolu istikametlerini gösteren tabelalar çıkar karşımıza. Aşağı Köy Yolu’nu seçin ve büyük kapının önüne park edin aracınızı. Ardından alt yoldan yürümeye başlayın.

Köy zaten çok büyük değil, biraz ilerledikten sonra arkanıza bakın ve köyü inceleyin. Kaktüs ağırlıklı bitki örtüsünün bulunduğu köyün geri dönüş yolunu aynı yerden değil, evlerin arasından yapmaya çalışın.

Burada iki insanın geçebileceği kadar dar yerler bile cadde veya sokak olarak belirlenmiş. Etrafta kimseler yok gibi, çok uzaklardan köpek havlamalarının sesleri geliyor yalnızca. Bu kadar evin bulunduğu Karakaya Köyü’nde yalnızmışsınız hissine kapılıyorsunuz.

Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Gezilecek Yerler
Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Gezi Notlari

İki üç katlı eski Rum taş evlerden oluşan Karakaya Köyü, biraz bakımsız görünüyor. Köye uzaktan bakıldığında terkedilmiş hissi hakim oluyor ziyaretçilerde.

Ancak, köyde yaklaşık 35 hane bulunuyor, bu evler Gümüşlük Belediyesi‘nce restore edilerek Osmanlı’nın stili korunmaya çalışılmış. Köyün devamında yol olmadığı için, köye geldiğiniz yolda dönmeniz gerekiyor.

Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Bitki Ortusu
Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Sokak Tabelasi