rotasenin.com

Noel Baba Kilisesi Demre

Antalya’nın, Demre ilçesinde (eski adıyla Myra), Aziz Nicholaos’ın ölümü ile yapılan Aziz Nikolas Kilisesi bulunur. Aziz Nicholaos MS 3. yüzyılda Patara Antik Kenti‘nde doğmuş ve Myra’da psikoposluk yapmış bir din adamıdır. Eski Rusya Çarlığı başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde saygın bir kişilik olan Nicholaos, öldükten sonra aziz unvanını almış ve Aziz Nicholaos olarak anılmaya başlamış.

MS 300 yıllarında, Likya’nın önemli liman kentlerinden biri olan Patara‘da, kentin iyi olduğu bir zamanda doğan Nicholaos, Myra psikoposu olana kadar orada yaşamıştır. Tüccar olan babasının mirasçısı olan Nicholaos, elde ettiği zenginliğini yoksullarla paylaşmayı seçer.

Patara’da, evlilik çağında olan fakat çeyizlerini fakirlikten hazırlayamayan 3 kız kardeşten birinin penceresinden bir kese altın atar.

Takip eden günlerde diğer kızlar için de gizlice para yardımı yapmak isteyen Nicholaos, pencerelerin kapalı olduğunu görür ve bacadan atlar. Noel Baba’nın hikayesi bu şekilde başlar. Bütün dünya Aziz Nicholaos’u Noel Baba olarak bilir.

Noel Baba Muzesi Tabelasi
Noel Baba Muzesi Gezisi

Hollanda ve İngiliz dillerinde Santa Klaus olarak geçen Noel Baba’nın 6 Aralık 343 tarihinde 65 yaşındayken öldüğü ve kemiklerinin Myra’lılar tarafından inşa edilen Noel Baba Kilisesi’nde br lahite konduğu düşünülür. Çocukların, yolcuların, fakirlerin koruyucu olan Aziz Nikolas, denizlerin de koruyucusu olmuştur. Lahdinin üzerinde bulunan balık pulu desenleri de bu sebeptendir.

Haçlı seferleri sırasında Bari’den gelen tüccarlar, Aziz Nikolas’ın kemiklerini çalıp kendi ülkelerine götürür ve orada gömerler. Geride kalan ve Aziz Nikolas’a ait olduğu düşünülen birkaç kemik ise günümüzde Antalya Müzesi‘nde korunmakta.

Müze girişindeki taş döşeli yol sonunda sizi koyu renkli bir heykel karşılar. Tüm Hristiyanların birlikte fotoğraf çektirdiği heykel, Aziz Nikolas’ın kendisidir.

Aziz Nikolas Heykeli
Nikolas Kilisesi Mermer Lahit

Noel Baba Müzesi olarak da geçen Aziz Nikolas Kilisesi’ni belki de bu denli çekici yapan içinde bulunan lahittir. Lahtin üzerinde bulunan mermer blok üzerinde, artık kullanılmayan eski Rus kiril alfabesiyle yazılmış bir yazıt bulunuyor.

Ey imanın ölçüsü ve alçak gönüllülüğün sembolü. Ey yönetimin öğretmeni, hey şeyin aslını halkına sen anlat. Bunun için sen kendini alçak gönüllülükte ulu, fakirlikte zengin tuttun. Ey babamız kutsal Nikolas, Ruhlarımızın kurtuluşu için İsa efendimize dua et.

Kilisenin içindeki duvarlarda ve tabanlarda Aziz Nikolas’ın mozaikleri, duvar resimleri ve ikonaları, bazen yalnız bazen kutsal kişilerle birlikte resmedilmiş.

Dünyanın birçok yerinde koruyucu Aziz Nikolas’a adanmış kiliseler bulunuyor. Bu kiliselerde her yıl Aralık ayının 6. gününde Nikolas’ın bayram günü olarak Hıristiyanlarca anma törenleri yapılıyor.

Aziz Nikolas Freski
Noelbaba Nikolas Kilisesi

Noel Baba Müzesi ya da diğer adıyla Aziz Nocholas Kilisesi, Finike‘ye 28, Kaş‘a 48, Myra Kaya Mezarları‘na 2,5 km mesafede. Ulaşımı çok kolay bir noktada, karayolundan itibaren tabelalar sizi yönlendiriyor.