Body Worlds Amsterdam: İnsan Bedeninin Derinliklerine

Body Worlds Amsterdam: İnsan Bedeninin Derinliklerine

Body Worlds dünyayı gezen ve yakaladığınız zaman gitmeniz gereken bir sergi. Bir ara İstanbul’a da gelmiş olmasına rağmen vakit ayıramamış ve dolayısıyla gidememiştik. Daha önce gittiğimiz herhangi bir müzenin çok dışında, farklı bir tarzı olduğu için Body Worlds vücut sergisini mutlaka görmek gerekli.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Body Worlds sergisinde yer alan tüm vücutlar gerçek. Öldükten sonra bedenlerini bağışlayan insanların kadavraları ve organları plastinasyon yönteminden geçerek sergilenmeye hazır hale getiriliyor. Plastinasyon tekniği ilk olarak 1977’de bulunup geliştirilmiş bir yöntem. Bu yöntem doldurma, dehidrasyon, vakumlama ve sertleştirme aşamalarından oluşuyor. Vücutlar plastinasyon için laboratuvara ulaştığında 2-3 günlük ölü oluyor. Yapılan ilk iş çürümeyi durdurmak için formalin uygulamak. Formalin aslında tıbbi laboratuvarlarda koruyucu sıvı ve sterilize edici madde olarak kullanılan zehirli bir kimyasal. Sonrasında vücut, haftalar süren bir ayrıştırma işlemine tabi tutuluyor. Büyük bir titizlikle kaslar, kemikler, damarlar ve hatta sinirler ayrılıyor. Ardından vücutlar asetonun içinde kurutuluyor ve asetonlar vakum pompası ile vücuttan atılıyor. İşlemler pozlama ile devam ediyor. Bedenlerin dinamik görünmesi için istenen pozlar veriliyor. Sergilenecek olan insan, hayvan ya da organ tel, iğne ve zımbalarla sabitleniyor. Poz başarıya ulaştığında ise son haline getirmek için gaz ve ısı kullanılarak katılaştırılıyor. Kısaca, vücutlarından çıkarılan sıvılar ve yağlar, likit plastiklerle değiştirilerek uzun süre muhafaza edilmeleri sağlanıyor. Katılaştırılan bedenlerin geri dönüşümü olmuyor. Bunun için çok dikkatli olmak gerekiyor ve tüm bu işlemler 2-3 yıl sürüyor. Oldukça uzun bir süre.

Amsterdam Body Worlds Gezilecek Yerler
Amsterdam Body Worlds Kadin Gezi Notlari

Tüm bu parçaların aslında anatomi derslerinde kullanıldığını göz önünde bulundurmak gerek. Plastinasyona uğramış bir bölgenin herhangi olumsuz bir yanı olmadığından, tıp ve anatomi öğrencileri tarafından eldivensiz tutulabilmekte ve hissedilebilmekte. Gerçek bedenlerden sergi yapma fikri kulağa biraz ürkütücü gelebilir. Body Worlds sergisi farklı ülkelerde, belirlenmiş konseptler üzerinden sergileniyor. Kimisi hayvan bedenleri ağırlıklı, kimisi seks üzerine, bazıları da spor üzerine. Amsterdam’daki proje de mutluluk üzerine. Mutluluğun vücut üzerindeki etkileri ele alınmış.

Amsterdam Body Worlds Saksafon Calan Muzisyen
Amsterdam Body Worlds Rugby Spor Oyuncusu

İnsan bedenini, içindeki sinir sistemini, vücut parçalarını ve organları bu kadar yakından inceleyebilme fırsatı sunan Orijinal Vücut Dünyası Sergisi‘nin babası Dr. Gunther von Hagens‘tir. Bilim adamı ve anatomist Dr. Gunther von Hagens, plastinasyon adı verilen tekniği geliştirerek biyolojik doku örneklerinin korunmasını sağlamış. Rembrandt’ın önemli eserlerinden biri olan Dr. Nicholas Tulp’un Anatomi Dersi adlı tablosunda, Dr. Tulp bir idam mahkumunun kadavrasını inceliyor ve bunu yaparken başında siyah bir şapka ile görülüyor. Dr. Hagens de buna istinaden her zaman siyah bir şapka ekran karşısına çıkıyor.

The Human Body Exhibition adı da verilen, ancak Amsterdam’da The Happiness Project (Mutluluk Projesi) adındaki sergide gezerken sürekli olarak bilgilendirme panolarıyla karşılaşıyoruz. Bu panolar vücudumuzu daha iyi seviyeye getirmek ve mutlu olmak için ipuçları barındırıyor. Müzede, sağlıklı bir insan vücudu ile sağlığına dikkat etmeyen, sigara içen insanların vücutlarındaki farklılıkları bizzat gözlemleme şansına sahip oluyoruz. Sigara içen bir vücudun organları kararıyorken, sigaradan uzak duran bir kişinin organları güzelliğini koruyor.

Amsterdam Body Worlds Sigara Icen Icmeyen Akciger
Amsterdam Body Worlds Ureme Organlari

Mutluluğu sağlayan çeşitli aktivitelerin canlandırmaları da yapılmış. Örneğin salıncağa binen bir kadını, çitlerden rahatlıkla atlayabilen atletik vücutlu bir erkeği görüyoruz. Mutluluğa sebebiyet veren birçok etken var hayatımızda. Saksafon çalan bir müzisyenden, jimnastik yapan bir kadına kadar inanılmaz bir sergi.

Amsterdam Body Worlds Jimnastikci Kadin
Amsterdam Body Worlds Salincakta Kadin

Vücudumuzun içindeki organları ayrıştırarak gösteren müze, böbrek, bağırsak, kalp gibi organları detaylı incelememize olanak tanıyor. Bu organların kaslarını, sinir sistemlerini yakından görebiliyoruz.

Amsterdam Body Worlds Bobrekler
Amsterdam Body Worlds Bagirsak Kordonlari

Seksin insan vücudu üzerindeki olumlu etkisi de bilimsel olarak keşfedilmiş bir eylem. Müzede, iki insanın birbirlerine olan yakınlaşması da sergileniyor.

Amsterdam Body Worlds Seks Sahnesi
Amsterdam Body Worlds Sevisme Mutlulugu

Üreme kısmı da müzenin önemli sergi bölümlerinden biri. Erkek ve kadınların üreme organları tüm detaylarıyla sergileniyor. Anne karnındaki çocukları, küçük şişelerde 1 haftalıktan 9 aylığa kadar olan sürede nasıl gelişim gösterdiğini, zaman içerisinde gözle görünebilecek düzeyde büyüyen uzuvlarını görmek,  ziyaretçilerin insan bilimi üzerindeki fikir yelpazesini çok geliştiriyor.

Amsterdam Body World Kucuk Cocuk
Amsterdam Body World Haftalik Cenin

Müzede insanların el, bacak ve ayaklarına ait sinir sistemlerini de görmek mümkün. Sergide kırmızı renkte olan eserler, herhalde vücudu en çok uğraştıran bölümlerden. Bu hale getirmek için çok titiz çalışmak gerekiyor.

Amsterdam Body World Ayak Sinirleri
Amsterdam Body World Vucut Sinirleri

Body Worlds Amsterdam bilet fiyatları ve ziyaret saatleri nelerdir?

Body Worlds, mutlaka görmeniz gereken bir sergi. Sergi her gün 09:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor, Cumartesi günleri kapanış saati ise 22:00. Güncel fiyatları Bodyworlds.nl adresinden öğrenebilirsiniz. Biletleri online olarak satın aldığınızda daha ucuza satın alabiliyorsunuz.

Body Worlds Amsterdam nerede ve nasıl gidilir?

Amsterdam Body Worlds, Amsterdam Centraal tren istasyonu ile Dam Meydanı‘nın ortasında yer alıyor. Ulaşımı çok kolay bir noktada. Adres olarak Damrak 66’da bulabilirsiniz.

Amsterdam’daki Body Worlds Sergisi insan vücuduna büyüleyici bir bakış sunuyor. İnsan vücudunun anatomisi ve fizyolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız kesinlikle görülmeye değer.