Büyükada

Büyükada

9 adadan oluşan Prens adalarının en büyüğüdür Büyükada. 5.4 kilometrekarelik alana sahip olan Büyükada, harika bir doğal spor merkezi. Tertemiz havanın, yeşilin ve mavinin karıştığı doğanın ortasında yapacağınız yürüyüşler, bisiklet turları dinlenmenizi ve şehrin yorgunluğunu atmanızı sağlar.

Büyükada’nın tarihi ile ilgili pek fazla buluntu yoktur. 1930 yılında bulunan, Büyük İskender’in babası Makendonya Kralı II. Filip’e ait define en önemli buluntu sayılır. Bulunan bu define, İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nde sergilenir.

Yunanca’da büyük anlamına gelen Prinkipo olarak adlandırılan Büyükada, Bizans Dönemi’nde hapishane olarak kullanılmıştır. Taht kavgaları gibi anlaşmazlıklar yüzünden prens veya prensesler adalara sürgün edilir, cezalarını çekmeleri sağlanırdı. O dönemde ada elbette bu halde değil ve sürgün edilenlerin gözleri kezzaplanarak adada bulunan zindanlara atıldığını da belirtmek gerek, böyle sürgüne can kurban demeden önce.

Büyükada’ya günün erken saatlerinde gitmeli. Böylece sakinliğin tadına varabilirsiniz. Özellikle hafta sonları, öğle saatlerine doğru artan kalabalık nedeniyle saat kulesinin olduğu bölgede vakit geçirmek çok da anlamlı değil.

Buyukada Vapurlari
Buyukada Erkensaat

Büyükada’nın yüksek iki tepesi bulunuyor. Bunlardan biri 185 metre yüksekliğindeki Yücetepe, diğeri ise 135 metre yüksekliğindeki İsa Tepesi‘dir.

Yücetepe, Aya Yorgi Manastırı‘nın bulunduğu tepedir. Birlik Meydanı’ndan başlayan çıkışı zor ve bir hayli yorucu olan yolun zirvesinde sizi harika bir adalar manzarası bekliyor olacak.

Buyukada Ayayorgi Manzarasi
Buyukada Birlik Meydani

Kilisenin yanındaki Yüce Tepe Gazinosu’nda çay molası vererek hem yorgunluğunuzu atabilirsiniz, hem de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Adanın önemli başka bir dini yapısı da Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios Kilisesi‘dir.

Günümüzde hala dünyanın en büyük ahşap binası unvanını koruyan Rum Yetimhanesi‘ne ulaşmak için en kolay yol, yine Birlik Meydanı’ndan geçiyor. Uzun bir süredir boş olan ve çürümekte olan yapının çevresine güvenlik nedeniyle girilmiyor.

Buyukada Rum Yetimhanesi
Buyukada Rum Yetimhanesi 2

Rum Yetimhanesi’nin ilerisinde, Büyükada’nın 2. büyük tepesi olan ve İsa Tepesi olarak adlandırılan tepesinde Hristos Manastırı bulunur. Rum Yetimhanesi yolunun devamında, soldaki ayrımdan kolayca ulaşılır.

Sedef Adası‘nın karşısındaki hizada yer alan Ayios Nikolaos Manastırı‘nın bulunduğu bölge Bizanslıların Karya olarak adlandırdığı bölgedir. Küçük kıyamet adı verilen 1509 depreminden sonra manastırın duvarlarının zemine gömüldüğü söylendiği için Batık Manastır olarak da bilinir.

Adada II. Abdülhamit döneminde inşa edilen bir de sinagog bulunur. Sinagog olmadığı dönemlerde yahudiler evlerde toplanarak ibadet ederlerdi. Sonraları, Hayırsever Avram Fresk’in bağışladığı arsa üzerine Hased le Avraam (Avram’ın İyiliği) adındaki, 1904 yılında hizmete giren sinagog inşa edilmiştir.

Ayios Demetrios ve Panayia Kiliseleri, adada bulunan diğer kiliselerin isimleridir.

Büyükada’da sadece kilise değil, cami de bulunur. Toplamı 4 tane olan camilerden biri, II. Abdülhamit tarafından yaptırılan ve Hamidiye Camii olarak adlandırılan camidir. Tek minaresi ve tek şerefesi olan caminin inşasının ilk yıllarında, alt katı okul olarak kullanılmıştır. Cemaatin namaz kılması için üst kata çıkması gerekirdi.

Adanın en güzel özelliklerinden biri resmi araçlar haricinde motorlu taşıt bulundurmaması. Bu da daha sessiz, huzurlu bir ortam yaratıyor. Ada içi ulaşım için üç seçenek var. Bunlardan biri fayton kullanmak ki kesinlikle önermiyorum. Diğer ikisi ise daha insancıl ve sağlıklı. Bol oksijeni olan bu adada yürüyüş yapabilir veya bisiklete binebilirsiniz.

Buyukada Fayton Turlari
Buyukada Sokaklari

Adanın en eğlenceli aktivitelerinden biri bisiklet turudur. Kondisyonsuz olanlar için biraz yorucu olabilen turlarda, her yokuşun bir inişi olduğunu düşünerek hareket etmeniz size motivasyon sağlayacaktır. Uzun süren yokuş aşağı yollarda eğlenceli vakit geçirmemeniz olanaksız.

Buyukada Bisiklet Turu
Buyukada Bisiklet Turlari

Bisiklet kiralama fiyatları, bisiklet kiralanabilen diğer adalara göre gayet uygun ve günlük olarak bir ödeme söz konusu. Günlüğü 10TL veya 15TL olan bisikletler arasında bizim tercih ettiğimiz Kron marka bisikletlerdir.

Bisiklet kiraladıktan sonra meydanda bulunan ve adanın merkezi sayılan saat kulesinin sağındaki yoldan turunuza başlayabilirsiniz. Yalnız, faytonlar da aynı yolu kullandıkları için çok dikkatli olmalı, faytonlara her daim yol vermelisiniz.

Buyukada Sokaklari 2
Buyukada Evleri

Çalıkuşu, Yaprak Dökümü gibi eserlerin yazarı Reşat Nuri Güntekin‘in köşkü bulunuyor Büyükada’da. Önünden hızlıca geçtiğiniz bisiklet turlarında fark etmemiş olabilirsiniz. Lakin bu eserlerin bir kısmının orada yazıldığını düşündüğünüzde işte o zaman önemi biraz daha artıyor köşkün.

Aya Nikola Kilisesi’nden hemen sonra Maden semtinde yer alan 119 numaralı üç katlı pembe panjurlu beyaz köşk 998 m2’lik bir alanda kurulu. Reşat Nuri Güntekin’in 1930’lu yıllarda satın aldığı evde, ünlü yazar bir süre hanımı Lütfiye Hanım ile birlikte kalmıştır. Ardından 52 yaşındayken doğan ve Güntekin’in bir eserinde başrole yazdığı kızı Ela Günpınar da bir süre bu evde yaşamıştır.

Adada görülebilecek önemli yapılar arasında Fethi Okyar’ın Evi, Con Paşa Köşkü, Troçki Köşkü, Sapuncakis Köşkü ve Meziki Köşkü bulunuyor.

Adanın bir de efsanesi var. Adada bulunan Şadiye Hanım, zengin biri; Suat ise oldukça fakir bir gençtir, fakat adada yaşamaktadır. İki genç bir yaz günü, adada birbirlerine aşık olurlar. Şadiye’nin babası, kızını Suat’a fakir olduğu için vermek istemez. Yaz mevsimi biter, Şadiye ve ailesi adadan ayrılır. Suat ise o günden sonra Şadiye’nin adaya geri dönmesini bekler. Günler, belki de haftalar sonra Suat bu ayrılığa daha fazla katlanamaz ve fırtınalı bir günde kendisini denizin azgın sularına bırakır.

Ertesi gün, adaya bir tekne yanaşır. Tekne, Şadiye’den bir mektup getirmiştir. Önceki gün fırtınalı havadan dolayı gelemeyen teknedeki mektuba şu kelimeler yazılmıştır. “Suat, babamı evliliğimize ikna ettim, beni ailemden isteyebilirsiniz.”

Büyükada adalar arasında ulaşımı en kolay olan adadır ve Kabataş, Kadıköy ve Eminönü’nden sürekli olarak vapur seferleri düzenlenir. Canınız sıkıldığında başka bir şehre gidemiyorsanız ve kafa dinlemek istiyorsanız Büyükada her şeyi ile tercih edilebilir.