rotasenin.com

Kleopatra Havuzu: Pamukkale Hierapolis Antik Yüzme Havuzu

Pamukkale, termal kaynak sulara sahip ender şehirlerden biri. Termal suların sağlık üzerindeki etkisi, turizme büyük ölçüde katkı sağlıyor ve bu şifalı sular dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen misafirleri ağırlıyor.

Termal suların içerdiği mineraller, romatizma ve kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor ve insanlar şifalı su olduğu gerekçesiyle termal otellerde kalıp, termal havuzlarda yüzmeyi tercih ediyor.

Denizli Pamukkale Antik Havuz Gezisi
Denizli Pamukkale Antik Havuz Gezilecek Yerler

Günümüzde bu şifa alanlarında turistin eksik olmadığı gibi antik dönemde de termal suyun kullanımına önem verilirdi, turistler ağırlanırdı. Tedavi amacıyla yüzyıllar boyunca süregelen termal sularda şifa bulma meselesi, Roma İmparatorluğu döneminde Hierapolis’in bir sağlık merkezi durumunda olduğunu gösteriyor.

Denizli Pamukkale Antik Havuz Tarihi Sutunlar
Denizli Pamukkale Antik Havuz Gezi Yazisi

Çevrede sağlık amacıyla inşa edilen birçok hamam görmek mümkün. Sıcak sulardan yararlanılan bir alan da bugün ziyaretçi akınına uğrayan Pamukkale travertenlerinin üst cephesine kurulmuş Hierapolis’in içinde bulunan ve Antik Havuz olarak adlandırılan alan.

MS 7. yüzyılda oluşan bir deprem ile o bölgedeki agora yıkılmış ve sütunların bir kısmı MS 1. yüzyılda agoranın yanında oluşan ve içi su dolan yarığın içine düşmüş.

Dünyanın sağlığa bu denli faydalı olan sayılı havuzlarından biri olan Antik Havuz’un su sıcaklığı, vücut sıcaklığ da olan 36 derece. Kışın soğuğun için de ne kadar da güzel bir histir sıcak bir kaplamaya girmek. Kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde ise spazmlı midelere çok iyi geldiği söyleniyor.

Pamukkale Antik Yuzme Havuzu
U. İsmailoğlu

Antik yüzme havuzu öncesi bilmeniz gerekenler

Tarihe dokunmak, bu dokuyu hissetmek farklı bir duygu. Fakat gitmeden önce hazırlıklı olmak gerekli.

  • Antik havuz, Hierapolis ve Pamukkale sınırları içinde. Buralara girdiyseniz antik havuzu da görürsünüz.
  • Giriş ücreti sürekli değişiyor, güncel fiyatları araştırın. Şu sıralar 100TL’nin üzerinde. Müzekartlılara yüzde 50 indirim mevcut. Kalabalık dönemlerde sıra beklemeden girmek için mutlaka Müzekart edinin.
  • Kleopatra Havuzu olarak da adlandırılan Antik Havuz’da suyun kalitesini bozmamak için güneş yağı ve krem kullanmak yasak.
  • Alandaki kafelerin aşırı pahalı olduğunu hatırlatalım.
  • Duş ve giyinme kabinleri var.
  • Kiralık dolaplar mevcut. Depozito vererek kiralanıyor.
  • 2 saatten fazla kalınmasının vücut açısından uygun olmadığını söyleyenler var.
  • Yoğun olmayan saatleri seçerseniz, insan sayısı az olacağı için daha rahat edersiniz. Geniş bir havuz olarak düşünmeyin, yüzerken temas etmek muhtemel.
  • Böyle bir yere gelip deniz gözlüğü getirmemek olmaz.
  • Havuz içinde kesici sütunlar olabileceğinden ayaklarınız da kesilmemeleri için dikkat etmeniz gerekiyor.

Antik Kleopatra Havuzu giriş ücreti nedir?

Antik havuza giriş ücretleri biraz pahalı. Antik havuzda Müzekart geçmiyor. Eğer Müzekart’ınız yoksa Pamukkale ve Hierapolis Antik Kenti’ne giriş için de ücret ödüyorsunuz ve üzerine antik havuza girmek için antik havuz ücretini veriyorsunuz.

Antik Kleopatra Havuzu nerede ve nasıl gidilir?

Antik havuz, Pamukkale travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti’nin olduğu bölgede bulunuyor. Pamukkale travertenlerinden yukarı, antik kente doğru çıkın. Sağ tarafa doğru ileride bir yapı göreceksiniz. Orası antik havuzun bulunduğu yer.

Kleopatra havuzuna gitmişken zaten girmek zorunda olduğunuz Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti’ni de mutlaka gezebilecek şekilde ayarlayın saatlerinizi.