Çatalca Plajları: İstanbul’da Denizin ve Doğanın Buluşma Noktası

Çatalca Plajları: İstanbul’da Denizin ve Doğanın Buluşma Noktası

İstanbul'un kalabalığından kaçıp, doğanın kucağına atılmak için Çatalca'nın eşsiz plajlarına ne dersiniz? Çatalca'nın en iyi denize girilecek yerleri.
admin |

Denizin serin sularına dalmak, güneşin altında huzurla dinlenmek… Kim istemez ki? İstanbul’un kalabalığından kaçıp, doğanın kucağına atılmak için Çatalca’nın eşsiz plajlarına ne dersiniz? Bu yazımızda, Çatalca’nın en iyi denize girilecek yerlerini sizler için derledik.

Çatalca, İstanbul’un coğrafi olarak en geniş ilçesi olarak kendini gösteriyor. Ormanlarla bezeli bu güzel ilçe, İstanbul merkezine 55 km uzaklıkta bulunuyor ve 135 km uzunluğunda bir sahil şeridine de ev sahipliği yapıyor.

Coğrafi konumu itibarıyla güneyinde Büyükçekmece’yi, batısında Silivri’yi ve Tekirdağ‘ın Saray ilçesini, doğusunda ise Arnavutköy ilçesini komşu olarak bulunduruyor.

Çatalca Plajları

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi zenginlikleriyle de ziyaretçilerini büyülüyor. Ayrıca, deniz kıyısındaki bu eşsiz ilçede birbirinden güzel plajlar yer alıyor.

Evcik Plajı

Evcik Plajı, Çatalca’nın Karacaköy bölgesinde konumlanıyor. İlçe merkezinden 37 kilometre uzaklıkta olan bu gizli cennet, Karadeniz’in serin sularıyla buluşuyor. Yaklaşık 8-10 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bu plaj, İstanbul’un hala keşfedilmemiş noktalarından biri.

Istanbul Catalca Evcik Plaji Kamp

Tam anlamıyla popülerleşmediği için plajda şezlong ya da şemsiye gibi hizmetler bulamayabilirsiniz. Ancak, Evcik Plajı’nın doğal güzellikleri bu eksikliği rahatlıkla telafi ediyor. Fakat bir not: Karadeniz’in dalgalı suları, yüzme bilmeyenler için tehlike arz edebilir. Bu nedenle dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Çilingöz Plajı

Çatalca’nın Yalıköy mevkisindeki Çilingöz Plajı, İstanbul’un en çok tercih edilen deniz kıyılarından biri. 65 kilometrelik bir mesafede ilçe merkezinden uzanıyor. Bu eşsiz plaj, Karadeniz’in serin sularının, ormanın huzurlu yeşiliyle ve Göl’ün sakinliğiyle birleştiği harikulade bir doğa parçasıdır.

Kamp kurabileceğiniz bu alanda aynı zamanda piknik keyfi de yaşayabilirsiniz. Ancak, son dönemlerde artan ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle hafta içi gitmenizi öneririz.

Ormanlı Plajı

Çatalca’nın Ormanlı Köyü’nde yer bulan Ormanlı Plajı, 35 kilometre uzaklıkta ilçe merkezinden doğanın kalbinde sizi bekliyor. Huzurlu ve sakin bir deniz keyfi arayanlar için biçilmiş kaftan olan bu plaj, tertemiz denizin ve ormanın taptaze yeşiliyle size unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Ormanli Koyu Plaji Cadir Kamp Alani

Plajın su zemini kum, sahil kısmı ise ince çakıl ve kumla kaplıdır. Yaklaşık 4 km uzunluğundaki bu plaj, dalgalı yapısıyla acemi yüzücüler için dikkat gerektirebilir.

Yalıköy Plajı

Yalıköy Mahallesi’nin eşsiz sahil şeridinde yer alan Yalıköy Plajı, ilçe merkezine 50 kilometre mesafede sizi bekliyor. Bu özel plaj, koleksiyoncuların aradığı Podima taşlarıyla bezenmiştir.

Temiz suyu ve ferah havasıyla yaz aylarında birçok ziyaretçiyi ağırlayan plaj, Karadeniz’in mavisinin ormanın yeşiliyle birleştiği muhteşem bir manzara sunuyor. Hem görsel bir şölen hem de huzurlu bir deniz keyfi arıyorsanız, Yalıköy Plajı’nı değerlendirebilirsiniz.

Sonuç

Çatalca’nın berrak suları, doğal güzellikleri ve huzur veren atmosferi ile denize girilecek yerler arayışında olan herkese kapılarını sonuna kadar açıyor.