Olympos Antik Kenti: Tarihseverlerin ve Doğa Aşıklarının Buluşma Noktası

Olympos Antik Kenti: Tarihseverlerin ve Doğa Aşıklarının Buluşma Noktası

Olympos'un antik sırlarını keşfederken, tarihin ve doğanın muhteşem uyumuna tanık olun. Olimpos Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?
admin |

Türkiye’nin saklı cennetlerinden biri olan Olympos Antik Kenti, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini adeta zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Bu eşsiz yer, antik çağların sırlarını ve Akdeniz’in berrak sularını bir arada sunarak, her adımında yeni bir keşif vaat ediyor.

Olimpos’un Tarihçesi

Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alan Olimpos, doğa ve tarih severler için vazgeçilmez bir destinasyon. Olimpos Beydağları Milli Parkı’nın bir parçası olan bu bölge, 1972 yılında sit alanı ilan edilerek koruma altına alındı.

Burası, Likya medeniyetlerinin en önemli şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. MÖ 300 yılında kurulduğu tahmin edilen Olimpos, tarihi dokusu ve eşsiz doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Roma İmparatorluğu döneminde de önemli bir merkez olan Olimpos, MÖ 78 yılında Roma Valisi Servilius Vatia’nın Zenicetes’i deniz savaşında mağlup ettiği anlara tanıklık etmiş. MS 43’te Likya’nın Roma İmparatorluğu’na katılması ve MS 130’da İmparator Hadrianus’un ziyareti, bu toprakların tarihindeki dönüm noktalarından bazıları.

Olimpos’ta Konaklama

Olimpos’a ulaşım, macera dolu bir yolculuğa dönüşebiliyor. Kumluca Kemer karayolundan ayrıldıktan sonra, dar ve virajlı yollardan geçerek, ormanın içinde bir yolculuk yaparsınız. Bölgenin merkezine vardığınızda, etrafınızda çok sayıda kafe ve pansiyon bulacaksınız.

Olimpos, yapılaşmanın yasak olduğu bir SIT alanı olduğundan, konaklama seçenekleri genellikle doğayla iç içe ağaç evlerden oluşuyor. Özellikle üniversite öğrencileri ve sırt çantalı gezginler için popüler bir durak olan Olimpos, aynı zamanda Likya Yolu üzerinde yer alıyor.

Olimpos Genel Gorunum

Olimpos’a vardığınızda, aracınızı park edebileceğiniz alanlar mevcut, fakat yoğun dönemlerde bu alanlar yetersiz kalabiliyor. Araçtan inip, kafeleri geçtikten sonra Kültür Bakanlığı’nın bilet gişeleriyle karşılaşırsınız. Buradan itibaren, yeşilin ve mavinin eşsiz uyumunu sunan, tarihle iç içe geçmiş bu antik kenti keşfetmeye başlarsınız.

Antik taşların arasında yürürken, Likya medeniyetinin izlerini takip ederken, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Olimpos, sadece gözlerinizle değil, tüm duyularınızla hissedebileceğiniz, geçmişle bugünün iç içe geçtiği, eşsiz bir tarihi ve doğal güzellik sunuyor.

Olimpos Antik Kalintilar
Olimpos Antik Şehri
Olimpos Yesillik

Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti, ziyaretçilerini sadece denizinin güzelliğiyle değil, aynı zamanda sessiz ve sakin tarihi atmosferiyle de büyülüyor. Bu kentin içinde dolaşırken, insanların daha çok denizin keyfini çıkarmak için bu bölgeyi tercih ettiğini anlıyorsunuz. Bu durum, antik kentin kendisini keşfetmek isteyenler için daha huzurlu ve sessiz bir ortam yaratıyor.

Olimpos Tarihi Kalintilar
Olimpos Antik Kent

Kentte dolaşırken karşınıza çıkan büyük bir kapı, geçmişin gizemli dünyasına açılan bir kapı gibi duruyor. Bu, bir tapınak kapısı ve yanındaki kitabede, Roma İmparatoru Marcus Aurelius’a adandığı yazıyor.

Olympos Antik Kenti Boyutlu Modellemesi

Kent içinde daha da ilerlediğinizde, sizi doğal köprüler, su birikintileri ve yeşillikler karşılıyor. Nehrin karşı kıyısındaki pencereli yapı, şehrin hamam kalıntılarıdır. Nehrin ortasındaki taşlar üzerinden geçerek tiyatro ve bazilika kalıntılarını görmek mümkün.

Deniz kenarında ise, akropolün altındaki kayalıklarda yer alan bir mezar odası bulunuyor. Bu mezar odası, Olimpos korsanlarından Kaptan Eudemas’a ait ve üzerinde dikkat çekici bir gemi kabartması ile dört satırlık bir şiir yer alıyor:

Son limana girdi demirledi çıkmamak üzere,
Çünkü ne rüzgardan ne de gün ışığından medet var artık.
Işık taşıyan şafağı terkettikten sonra Kaptan Eudemas,
Oraya gömüldü gün misali kısa ömürlü gemisi, kırılmış bir dalga gibi.

Bu şiir, Eudemas’ın hayatına ve Olimpos’un denizle olan derin bağlarına dair ipuçları veriyor.

Olimpos Hamam
Olimpos Kaptan Eudemas Mezari

Olimpos Antik Kenti’ndeki kazılar halen devam ediyor ve bu çalışmalar, çeşitli üniversitelerin katılımıyla yürütülüyor. Bu kazıların, kentin daha fazla tarihi zenginliğini gün ışığına çıkarması ve Olimpos’un eski ihtişamını yeniden canlandırması bekleniyor.

Her geçen gün yeni bulguların ortaya çıktığı bu kazılar, Olimpos’un sadece Türkiye’nin değil, dünya tarihinin de önemli bir parçası olduğunu kanıtlıyor.

Olympos Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Olimpos Antik Kenti’ne giriş ücretli; ancak, Müzekart sahipleri bu tarihi alana ücretsiz girebiliyorlar. Aynı zamanda, Olimpos Plajı’na gitmek isteyen ziyaretçiler de aynı kapıdan giriş yaparak belli bir ücret ödemek durumundalar. Plaja ulaşabilmek için, antik kentin girişinden sonra yaklaşık 600 metrelik bir vadi içinden yürümeniz gerekiyor.

Olimpos Antik Kenti, yaz aylarında sabah 08:30’dan akşam 19:00’a kadar, kış aylarında ise 08:30’dan 17:30’a kadar ziyaretçilere açık bulunuyor. Bu saatler, mevsimsel koşullara uygun olarak düzenlenmiş, böylece ziyaretçiler gün ışığından en iyi şekilde yararlanabiliyor.

Olympos Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir?

Olimpos, Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alıyor ve ulaşım açısından çeşitli seçenekler sunuyor:

 • Antalya merkez ile Olimpos arası yaklaşık 85 km,
 • Kaş ile Olimpos arası yaklaşık 110 km,
 • İzmir’den Olimpos’a 520 km,
 • İstanbul’dan ise 765 km mesafede bulunuyor.

Özel aracınızla güzel ve asfalt yollardan Olimpos’a rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, Antalya merkezden kalkan Olimpos otobüsleri de kullanılabilir.

Peki, Türkiye’nin bazı büyük şehirlerinden Olimpos’a ne kadar sürede ulaşabilirsiniz? İşte detaylar:

 • Antalya’dan Olimpos’a: Uzaklık 85 kilometre olup, yolculuk süresi yaklaşık 1,5 saattir.
 • İstanbul’dan Olimpos’a: Uzaklık 806 kilometre olup, yolculuk süresi yaklaşık 10 saattir.
 • İzmir’den Olimpos’a: Uzaklık 518 kilometre olup, yolculuk süresi yaklaşık 7 saattir.
 • Ankara’dan Olimpos’a: Uzaklık 571 kilometre olup, yolculuk süresi yaklaşık 9 saattir.
 • Bursa’dan Olimpos’a: Uzaklık 618 kilometre olup, yolculuk süresi yaklaşık 9 saattir.
 • Kaş’tan Olimpos’a: Uzaklık 119 kilometre olup, yolculuk süresi yaklaşık 2 saattir.
 • Adrasan‘dan Olimpos’a: Uzaklık 12 kilometre olup, yolculuk süresi yaklaşık 15 dakikadır.
 • Kemer’den Olimpos’a: Uzaklık 40 kilometre olup, yolculuk süresi yaklaşık 45 dakikadır.
 • Denizli’den Olimpos’a: Uzaklık 226 kilometre olup, yolculuk süresi yaklaşık 3,5 saattir.

Sonuç

Olimpos Antik Kenti’ni ziyaret etmek, tarih ve doğanın iç içe geçtiği benzersiz bir deneyim sunuyor. Bu tarihi miras, her bir köşesiyle geçmişin hikayelerini fısıldarken, doğal güzellikleriyle de huzur bulmanızı sağlıyor.

 

 

 

 

 

Olimpos kelimesi, Yunan mitolojisinde Tanrıların Evi anlamına geliyor. Anadolu dillerine bakıldığında Ulu Dağ anlamına geldiği de söyleniyor. İsmini, Olimpos Antik Kenti’ne 16 km uzaklıkta bulunan ve 2,365 metre yüksekliğe sahip Olimpos Dağı‘ndan, diğer bir adıyla Tahtalı Dağ‘dan alıyor.

Olimpos Dağı / Tahtalı Dağı ve teleferik

Mitolojik tanrılar, doğa olaylarını yönetirler. İnsanların kaderini belirleyen doğaüstü varlıklar olan tanrılar, Yunan mitolojisinde dünyada ve evrende olan bitenle yakından ilgilidirler. Erkek ve dişi (tanrıça) olabildikleri gibi cinsiyetsiz de olabilirler.

Evren meydana gelmeden önceki boşluğa Khaos denir. Yunan mitolojisindeki ilk Tanrıça ve Khaos’tan türemiş ilk varlık, toprak ana diye bilinen Gaia‘dır. Bunun üzerine Titanlar ve Tanrılar hüküm sürmeye başlarlar.

Bunların en güçlüleri Olimpos’un Oniki Tanrısı olarak geçen tanrılardır. Diğer küçük tanrılardan ayırmak için Oniki Tanrı olarak geçen tanrılar; Zeus, Hera, Poseidon, Hades, Hestia, Demeter, Afrodit, Athena, Apollo, Artemis, Ares, Hephaestus, Hermes ve Dionysus’tur.

Antik Yunan inancına göre Olimpos Dağları’nın zirvelerinde tanrılar yaşar. Yunan Tanrıların gerçek evi Yunanistan’da bulunan 2,917 metre yüksekliğindeki Olimpos Dağı’dır. Antalya’daki Olimpos Dağı, bu dağlardan bir tanesi.

Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alan Olimpos Dağı’nın  yüksekliği 2,365 metre. Havanın bulutsuz olması durumunda, seyir terasında görünen doğal atmosferin görüntüsü büyüleyici.

Antalya Olympos Teleferik Gezilecek Yerler
Antalya Olympos Teleferik Kabinleri

Zirvesine teleferik ile çıkmak mümkün. Anayol üzerinde birkaç dakikada bir kalkan minibüsler ile ya da aracınız ile 8km sonunda Olimpos teleferik istasyonuna kadar virajlı yollardan çıkıyorsunuz önce. Yol güzel, asfalt ve orman içinde ağaçlıklar arasında tüm yol boyunca. İlk istasyonun rakımı 716 metre. Özel araç ile gelenler için burada ücretsiz park alanı bulunuyor.

Olimpos Teleferik Istasyonu
Olimpos Dagi Zirve Yolculugu

Olympos teleferik hakkında bilgi

Teleferikte her biri 80 kişi kapasiteli 2 kabin bulunuyor. 80 kişi diyorlar da 80 kişi o kadar yere nasıl sığar anlamış değilim, sığmak için Metrobüs gibi olmak gerek. Kabinlerin saatleri belli olduğundan genelde 35 kişi civarında binen oluyor en fazla.

Kabinlerin kenarları camdan, dolayısıyla Olimpos Dağı’na çıkarken ya da dağdan geri dönerken dört bir yanı panoramik olarak izleme imkanınız oluyor. Olimpos Dağı’nın zirvesine teleferik ile çıkış süresi yaklaşık 10 dakika.

4,350 metre hat uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci, Avrupa’nın en uzun teleferiği olduğu söyleniyor. Yolculuk esnasında 4 ana direkten geçiyor kabinler ve özellikle inişlerde kendinizi bu direklerden geçerken çok az bir süre boşluğa düşmüş gibi hissediyorsunuz. Ama kabinler havalandırmalı. Korkuları olanlar havalandırmanın altında durursa kendilerini daha rahat hissedebilirler.

Olimpos Teleferik
Olimpos Dagi Zirvesi

Olimpos teleferik sefer saatleri

Tahtalı Dağı teleferik çalışma saatleri yaz döneminde 09:00 – 19:00, kış döneminde 09:30 – 17:00 saatleri arasındadır. Teleferikler her yarım saatte bir, yarımlarda ve tamlarda aynı anda hareket eder. Yoğun talep olduğu durumlarda da çeyreklere de sefer koyarlar.

Tahtali Dagi Zirve Yolculugu
Tahtali Dagi Zirve Macerasi

Antalya’da gezilecek yerler arasında önemli bir yeri olan dağın zirvesinde yapabilecekleriniz sadece manzarayı izlemekle sınırlı değil. Tesis, yamaç paraşütü hizmeti de veriyor. Tahtalı Dağ‘ın zirvesi, yamaç paraşütü sporunda dünyanın en uzun parkuruymuş.

Bu nedenle macera severlerin yoğun ilgisini çekiyormuş. Burada ayrıca çeşitli dönemlerde Redbull tarafından düzenlenen Enduro Race motosiklet yarışları düzenleniyor. Bungee Catapult Trampoline adındaki aktivite ise sizi ve içinizi hop hop zıplatıyor.

Antalya’nın en sıcak günlerinde Olimpos’a çıkacaksanız sorun yok, ama yaz sezonu dışında zirveye çıkmak isterseniz yükseklik farkından dolayı yukarının çok soğuk, hatta yağmurlu, hatta kar yağışlı olabileceğini de hatırlatalım. Aşağıda güneş olsa bile 12 dereceye kadar sıcaklık farkı oluşabilir. Bunu düşünerek yağmurluk veya montunuzu yanınıza alın.

Olympos Dağı teleferik ücreti

Tahtalı Dağı teleferik fiyatları biraz yüksek, ama toplamda 20 dakikalık teleferik yolculuğu ve yukarıdaki muhteşem manzaranın karşılığını verdiğini düşünüyorum. Bilet gişesinde size verilen bileti atmayın ve saklayın. Kabinlere girişlerde bu bilet üzerindeki barkodlar okutuluyor, aşağıda da, yukarıda da.

Olympos Dağı nerede?

Özel aracınızla Olimpos teleferiğe ulaşım çok kolay. Antalya merkezden 60km (60dk), Olimpos’tan 30km (40dk), Adrasan’dan 35km (35dk) sürüyor. D-400 Kumluca Kemer yolu üzerindeyken Tahtalı Dağı tabelasını takip etmeniz yeterli.

Otobüs ile ulaşım için Antalya 5M Migros‘un yanından Tekirova’ya kadar giden Kemer Express otobüslerine binmeniz gerekiyor. Ancak siz oraya kadar gitmeden, Phaselis Antik Kenti’nin iki kilometre gerisindeki teleferik yolu üzerinde ineceksiniz.

Karayolu üzerinden teleferiğin, 8km ilerideki başlangıç noktasına gitmek için de her saat başı anayoldan alt istasyona kadar hareket eden servisleri kullanabilirsiniz. Belli bir ücretle sizi yukarı kadar çıkarıyorlar. Herhangi bir sorunuz olursa Olympos teleferik telefon numarası olan 0242 242 22 52 numarasını kullanarak sorabilirsiniz.