Burası Şimşirlik Çadır Kamp Alanı olarak da geçiyor, Şimşirlik Alabalık Tesisi olarak da. Buraya gelen insanlar daha çok çadır kamp alanı olarak kullanmak için geliyor. İşletmenin sahibi Sezgin Türk ise eski bir belgeselci ve buraya gelmeden önce şehir hayatında yaşıyormuş. Hal böyle olunca şehirlerden gelenlerin ne hissettiğini çok iyi biliyor. Sıcakkanlı, sohbetkar ve misafirperver olması da bizim buraya yeniden gelmek istememize vesile oluyor.

Eğer hayvansever biriyseniz Şimşirlik Kamp Alanı‘nı özellikle seveceksiniz. Siz oraya varır varmaz sizi karşılayan birkaç köpek var mesela. Size eşlik eden, hatta çadırınızın yanında uyuyan sevimli mi sevimli köpekler… Kedisi, kazı, ördeği ve onlarca kuş sesi. Sabah çadırda daha önce hiç duymadığım melodik bir kuş sesiyle uyanmıştım. Aynı zamanda Karadeniz ikliminin ani hava değişiminden de nasibimizi aldık ve bir anda yağmur yağmaya başladı. Bir yandan çadıra düşen damla sesleri, bir yandan toprağa düşen damlaların kokusu aklıma kazındı. Arkada akan derenin sesini de düşünürsek hayatımda unutamadığım nadir anlardan biridir o gün o çadırda beni karşılayan sabah.

duzce simsirlik kamp alani alabalik tesisi pansiyonu

Şimşirlik Kamp Alanı’nın özelliklerinden bahsedelim biraz. Öncelikle çevrede herhangi bir alışveriş merkezi olmadığından, buraya gelmeden önce alışverişinizi, yemek malzemelerinizi mutlaka satın alın. Bu tesiste uygun fiyata kahvaltı yapma imkanınız da var ve kahvaltısını tavsiye ederim. Çok ideal ve keyifli bir kahvaltı olduğunu söyleyebilirim. Üstelik yapının kenarında akan dereye nazır banklarda oturarak kahvaltı keyfi gerçekten çok hoş. Buranın daha güzel tarafı günübirlik piknikçilerin olmaması, süper değil mi?

duzce simsirlik kamp alani kahvaltisi
duzce simsirlik kamp dere kenari

Bölgede binanın elektriği bulunuyor, gece boyunca işinizi görecek miktarda ışık bulabiliyorsunuz. Elektrik için çadırınıza bir elektrik çekilmiyor ama cihazlarınızı şarj etmek için içerideki elektriği kullanabiliyorsunuz. Tuvaletler ise sorunsuz, düzenli olarak temizleniyorlar. Kadın erkek ayrı kullanım bulunuyor ve tuvalet kağıdı, sabun gibi ihtiyaçlar ile ilgili herhangi bir sorun çıkmıyor.

duzce simsirlik kamp alani evcil hayvanlari
duzce simsirlik kamp alani pansiyon manzarasi

Tesisteki binanın yol tarafında kalan bir bölümü çadır kurabileceğiniz yer seçeneklerinizden biri. Biz bu alana kurmuştuk ve yoldan nadir olarak araç geçtiği için bizi hiç rahatsız etmedi yol tarafında olmamız. Tesisin arka tarafında bir asma köprü yer alıyor, köprünün diğer tarafı da çadır kurabileceğiniz alanlar arasında ikinci seçeneğiniz. Orası da oldukça güzel. Şimşirlik Çadır Kampı Alanı’ndaki ücretlendirmelere de bir bakalım. Kahvaltı ücreti kişi başı 15TL, çadır ücreti ise 10TL. Sezgin Abla burayı ticari bir işletmeye dönüştürmemek için elinden geleni yapmış.

Düzce’de gezilecek yerler arasında birçok şelale ve yayla var. Şimşirlik Kamp Alanı da bu yerlerin ortasında yer aldığı için bir iki günlük bir gezi için konaklama noktası olarak da kullanabilirsiniz. En yakın şelale güneyindeki Samandere Şalelesi, ama Düzce’nin merkezinde bir daire çizerek Güzeldere Şelalesi‘ne ve Odayeri Yaylası‘nın da içinde bulunduğu birkaç yaylaya, hatta Abant Gölü‘ne vakit ayırmanız, ulaşmanız mümkün olabiliyor.

duzce simsirlik kamp alani cadir yeri
duzce simsirlik kamp alani cicekleri

Şimşirlik Kamp Alanı nerede ve nasıl gidilir?

Şimşirlik Kamp Alanı, Düzce merkezin güney yarısında, Kaynaşlı sınırına yakın bir konumda yer alıyor. İstanbul Düzce otoban çıkışından çıkıp Beyköy’e ulaşmanız gerekiyor önce. Samandere Şelaleleri’ni takip ettiğinizde 10km sonra, şelalelere ulaşmadan 5km önce yolun kenarında karşınıza çıkıyor. Yol boyunca takip edeceğiniz akarsu da sizi, Şimşirlik Alabalık Tesisi’ne, yani Şimşirlik Kamp Alanı’na götürecektir. Zaten nehrin hemen yanında.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin. Teşekkürler!