Fethi Paşa Korusu: Kahvaltı Yerleri ve Seyir Terasları

Fethi Paşa Korusu: Kahvaltı Yerleri ve Seyir Terasları

Fethi Paşa Korusu, boğaz manzarası eşliğinde leziz bir kahvaltı yapmak veya bir mola vermek isteyenler için muhteşem bir seçenek.
admin |

Sarayburnu’ndan Ortaköy’e uzanan o büyüleyici İstanbul siluetini gözler önüne seren bir huzur diyarı var ki, bu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fethi Paşa Sosyal Tesisleri‘nin neşeli kalabalığı ve sakin atmosferi ile dolu.

İstanbul’un kozmopolit kalabalığından bir nebze olsun kaçmak isteyenlerin uğrak noktası olan bu tarihi koru, her biri özenle korunan yüzlerce bitki ve ağaç türünü içinde barındırıyor.

Tıpkı bir zamanlar Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden Cemil Meriç’in uğradığı gibi, bu koruda siz de bir mola verip, boğaz manzarası eşliğinde restoran ve kahvaltı keyfi yapabilirsiniz.

İstanbul’un Kalbindeki Huzur Vadisi: Fethi Paşa Korusu

Bu güzel alan, İstanbul’un tam merkezinde, doğayla baş başa kalmak, ailece ya da arkadaşlarla huzurlu saatler geçirmek için adeta bir fırsat sunuyor. Hele ki lale ve erguvan zamanında, korunun içindeki renk cümbüşü, görenleri adeta büyülüyor.

Fethi Paşa Korusu’nda Kahvaltı

Fethi Paşa Korusu, tıpkı bir yemyeşil huzur diyarı gibi, her bir köşesi ayrı bir güzellik taşıyan eşsiz bir İstanbul manzarasını seyir teraslarına taşıyor. Ancak bu korunun huzur veren atmosferi ve göz alıcı manzarası dışında, bir de kahvaltı sevdalıları için kaçırılmayacak iki ayrı lezzet durağı var. Şimdi, koruda kahvaltı etme şansınızın olduğu bu iki mekana birlikte göz atalım.

Fethi Pasa Korusu Kahvalti Mekanlari

Fethi Paşa Sosyal Tesisleri

Bir yandan korunun serin gölgesinde yürüyüş yaparken, diğer yandan Fethi Paşa Sosyal Tesisleri’nde doğa içindeki en keyifli kahvaltılardan birini deneyimlemeye ne dersiniz? Ancak, sosyal tesisler özellikle pazar günleri oldukça yoğun olabiliyor.

Bu yüzden, haftanın diğer günlerinde ya da pazar günü erkenden gelmenizi tavsiye ederiz. Bu keyifli mekanda, bir adet çay dahil kahvaltı tabağını deneyimleyebilir veya dilerseniz, sınırsız çay eşliğinde iki kişilik serpme kahvaltı seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Dilruba Kafe & Restoran

Koruda, tam 3 Boğaz Köprüsü’ne hakim bir manzarayı seyredebileceğiniz bir başka mekan ise Dilruba Kafe & Restoran.

Dilruba Restoran’da hem hafta içi hem de hafta sonu hala yaklaşık 100 çeşidin bulunduğu açık büfe kahvaltı servisi bulunuyor. Açık büfe kahvaltı servisi hafta içi 09:00 ile 13:00, hafta sonu 09:00 ile 14:00 arasında yapılıyor ve mekanın otoparkı da mevcut.

Fethi Paşa Korusu Giriş Ücreti

Koru, misafirlerini kapılarını her zaman açık tutarak karşılıyor. Korusuna giriş tamamen ücretsiz ve herkesin erişimine açık. Ancak otopark alanı kısıtlı ve genellikle yoğun olduğu için, özel araçla geldiğinizde arabanızı sahile bırakabilirsiniz.

Fethi Pasa Korusu Nerede Nasil Gidilir

Fethi Paşa Korusu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Konum itibarıyla, burası Anadolu yakasının boğaz kıyısında, sırtını Sultantepe semtine dayamış bir şekilde bulunuyor. İşte bu güzel koru, Kuzguncuk Tepesi ve Üsküdar Paşalimanı’nın arasında uzanıyor.

Koruya ulaşım ise oldukça kolay. Üsküdar merkez ve Kuzguncuk arasında kalan Paşalimanı Caddesi’nden sahilden veya Altunizade Bağlarbaşı yönünden gelerek, yukarıdan giriş yapabilirsiniz. Üsküdar’dan motor iskelesi civarından yürüyerek 20 dakika, özel araçla sadece 5 dakika, ya da 15B, 15C, 15H, 15T numaralı IETT otobüsleri ile 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün.

Sonuç

Kısacası, Fethi Paşa Korusu, İstanbul’un kalabalığından bir nefes almak, boğaz manzarası eşliğinde leziz bir kahvaltı yapmak veya doğanın huzur veren güzelliklerine karşı bir mola vermek isteyenler için muhteşem bir seçenek.