rotasenin.com

Gölyazı Bursa: Kahvaltı ve Gezilecek Yerler

Gölyazı çok küçük bir yer olmasına karşın, basit bir köy değil. Nilüfer Belediyesi’ne bağlı Gölyazı, tarihi yönden görülebilecek kalıntılar barındırıyor içinde. Öyle ki, kalıntılara zarar gelmesin diye sit alanı bile ilan edilmiş burası.

Gölyazı tarihi

Uluabat Gölü‘ne uzanan küçük bir balıkçı köyü Gölyazı. Eski adı Apolyont olan bu tarihi yere turistik amaçla geliyorsanız, yarım günden daha az bir sürede gezebilirsiniz. Buraya gitmek için özellikle İstanbul’dan, İzmir’den kalkıp gelmek hayal kırıklığı yaratabileceği için Bursa çevresine yolunuz düşerse uğramak daha iyi olabilir. Aşağıda Gölyazı’da gezilecek yerler haritasını görebilirsiniz, gerçekten küçük bir yer.

Gölyazı’ya gittiğinizde fark edeceğiniz ilk şey, satıcıları. Gölyazı sokaklarında yürürken sürekli olarak ürettikleri reçeli, tatlıyı, yaptıkları bileklikleri ve kolyeleri satmaya çalışan köylülerin ya da Uluabat Gölü’nde sandal turlarına kendi sandallarıyla çıkmanız için sizi ikna etmeye çalışan esnafın sesini duyarsınız.

Ortamın havasını hissetmekten çok bu tarz seslere maruz kalınca ortamın tadını almak da güçleşiyor. Ortamda plansız bir turizm hakim. Gölyazı’nın olumsuz yanlarından biriydi bu. Durumun bu hale gelmesi, Gölyazı’nın bu kadar turistik ve popüler olmasının nedeni de öncelikle burada çekilen filmler.

Bülent İnal’ın oynadığı Balık filmi, Güneşi Beklerken ve Sen Benimsin adlı dizilerin bir kısmının burada çekilmiş olması köyü popülerleştirmiş. Manuş Baba’nın Dönersen Islık Çal klibini de unutmayalım. Yerli halk da bu durumu avantaja çevirmek istemiş.

Gölyazı kahvaltı

Gölyazı Köyü kahvaltısı ile ünlü, ama bu ününü kahvaltısındaki çeşitlilikten değil, göl kenarında kahvaltı yapma imkanı tanımasından alıyor. Gölyazı’daki restoranlar kahvaltı hizmeti veriyor.

Gölyazı’da kahvaltı genel olarak serpme kahvaltı mantığında işletiliyor. Biz boş bir bank bulup, kendi kahvaltılıklarımızla yaptık kahvaltıyı. Buranın kahvaltısı da meşhur, gözlemesi de, bir de balığı. Bölgede balık evi adı altında restoranları da görebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Gölyazı'da en iyi kahvaltı kendi hazırladığımız kahvaltıdır.
Gölyazı'da en iyi kahvaltı kendi hazırladığımız kahvaltıdır.
Tarihi köyde, yemeğinizi paylaşabileceğiniz çok sayıda kedi köpek bulunuyor.
Tarihi köyde, yemeğinizi paylaşabileceğiniz çok sayıda kedi köpek bulunuyor.

Gölyazı’da balıkçılık önemli bir yer tutuyor. Zaten burası bir balıkçı köyü. Her yerde kayıklar ve sandallar var, dolayısıyla fotoğrafçılar için ve fotoğraf gezisi düzenleyen gruplar için sandal göl konseptinde fotoğraflar çekebilmek adına güzel bir yer.

Siz de bu sandallara binerek Uluabat Gölü’nde sandal turuna katılabiliyorsunuz. Ada etrafında kısa bir tur iyi gelebilir.

Bursa Gölyazı - Uluabat Gölü Sandal Turu
Bursa Gölyazı - Uluabat Gölü Sandal Turu

Gölyazı’da yapılacak şeyler

Aziz Panteleimon Kilisesi

Aziz Panteleimon Kilisesi, diğer adıyla Gölyazı Kültür Evi, Gölyazı’da ayakta kalabilmiş tek kilise. Kiliseyi adaya doğru giderken sol tarafta görebilirsiniz. 19. yüzyılda inşa edilmiş ve Nilüfer Belediyesi tarafından restore edilerek bugünkü halini almış. Çok süslü, freskli bir kilise beklemeyin.

Golyazi Aziz Panteleimon Kilisesi Binasi
Golyazi Aziz Panteleimon Kilisesi Ici

Ağlayan Çınar

Gölyazı Adası’nı karaya bağlayan köprünün başında büyük bir ağaç görürsünüz. Gölyazı’nın simgelerinden biri olan 750 yıllık çınar ağacı, kocaman gövdesi ile gerçekten dikkatleri çekmeyi başarıyor.

Çınarın, bu yaşına rağmen günümüze kadar gelebilmiş olması muhteşem. Gölyazı’da bu şekilde çok sayıda çınar ağacı olduğu söyleniyor, ama bu ağaç aralarında en yaşlı olanıymış. Ağlayan Çınar’ın bulunduğu meydanda da elinde bir papağanla fotoğraf çektirmeye çalışan birini de görebilirsiniz.

Gölyazı Köyü Ağlayan Çınar Ağacı
Gölyazı Köyü Ağlayan Çınar Ağacı
Gölyazı Ağlayan Çınar kaç yaşında sizce? Bu ağaç 750 yıllık tarihi bir ağaç
Gölyazı Ağlayan Çınar kaç yaşında sizce? Bu ağaç 750 yıllık tarihi bir ağaç

Gölyazı eskiden surlarla çevrili bir adaymış. Adaya giden köprü ile bağlantı sağlandıktan sonra yaya olarak ve araç ile adaya geçiş sağlanmaya başlanmış. Köprünün bulunduğu yere de Antik Liman bölgesi deniyor. Şimdi de Gölyazı Adası‘nda gezilecek yerlere bakalım.

Kale surları ve burçları

Gölyazı Köprüsü’nden adaya doğru geçtiğinizde bizi bir köy kahvesi karşılıyor. Amcalar, dayılar çaylarını yudumluyor, kahvenin kenarında da küçük, sevimli bir cami bulunuyor. Büyük bir kısmı yıkılmış olmasına rağmen ayakta kalan surlar hala görülebiliyor. Adanın kuzeyine doğru yürürseniz bu surların ve burçların bir kısmını görebilirsiniz. Biraz daha ileride, yine balıkçı tekneleri ile dolu Gölyazı sahile ulaşırsınız.

Golyazi Koyu Koy Kahvesi
Golyazi Koyu Tarihi Kale Surlari

Adanın güney kesimine doğru yöneldiğinizde ise camiden sonra karşınıza çıkacak ilk yapı, günümüzde kafe olarak işletilen Tarihi Gölyazı Hamamı ve tam karşısında ağaçlar arasında kalmış castro’yu görebilirsiniz.

Golyazi Koyu Tarihi Hamam
Golyazi Koyu Castro

Gölyazı, eski bir Rum köyü, ancak mübadele ile birlikte buraya Türkler yerleşmiş. Gölyazı sokakları arasında gezerken güzel evler olduğu kadar yıkık ve çok bakımsız evler de var.

Sokaklarda molozlar, beton çuvallar, doğalgaz çalışmalarından dolayı harabe haline dönmüş yollar ve dağılmış kaldırım taşları her yanı sarmış. Bu karmaşanın haricinde birçok yerde kedi ve köpeklerle karşılaşabilirsiniz.

Bursa Golyazi Koyu Sokaklari
Bursa Golyazi Koyu Renkli Sokaklari

Gölyazı nerede kalınır?

Gölyazı’da konaklamak için çok seçeneğiniz yok, Biz buralarda kalmadık, ama adanın göl tarafında popüler olan oteli Faik Bey Konağı.

Gölyazı Köyü ve adasını yukarıdan görmek için Zambak Tepe‘ye de çıkabilirsiniz. Gün batımı için ideal bir yer olsa da, güneşli bir havada da adanın fotoğrafını çekebileceğiniz güzel bir yer. Bu bölge çadır kamp alanı olarak da uygun görünüyor.

Gölyazı Köyü nerede?

Gölyazı, Bursa’nın Uluabat Gölü‘nün kuzey doğusunda, göle doğru uzanan burnu üzerinde yer alıyor. Uluabat Gölü’nün doğu kesimi ve dolayısıyla Gölyazı Köyü, Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı.

Bursa İzmir karayolundan çıktığınızda Gölyazı’ya ulaşmak için 5km yol kat etmeniz gerekiyor. Kahverengi Gölyazı (Apollonia) ve Ağlayan Çınar tabelaları size yolu gösteriyor. Zeytin ağaçları arasında tek şeritli birleşik bir yol bu.

Araba ile Gölyazı’ya ulaşım

Hafta sonları ve resmi tatillerde Gölyazı’ya gitmenizi pek önermem, çünkü çok kalabalık oluyor. Bölgeye girmeden önce tabelalarda hafta sonları özel araçla girilemeyeceği bile yazıyor.

Çünkü köy küçük olduğundan, büyük bir park sıkıntısı oluyor, araç girmesin diye bildiğiniz jandarma duruyor. Çözüm olarak jandarmanın durduğu noktada aracınızı bir otoparka bırakıyorsunuz ve ücretsiz servisler sizi Gölyazı’nın merkezine kadar götürüyor.

Uludağ Üniversitesi Gölyazı arası 25km (30dk), Mudanya Gölyazı arası 50km (50dk), Bursa merkezden de 40km (50dk) mesafede.

Otobüs ile Gölyazı’ya ulaşım

Bursa Üniversite İstasyonu’ndan Gölyazı’ya giden Burulaş’ın 5G otobüslerini tercih edebilirsiniz. İlk duraktan binerseniz 40dk ile 50dk arasında Gölyazı’da olursunuz.

Gölyazı çok daha güzel bir yer olmayı hak ediyor. Karmaşa hissinden uzaklaştırmak için yolların, binaların şöyle bir toparlanması, düzenlenmesi gerekiyor. Büyük bir boş vermişlik hissi hakim. Bir şekilde hafta sonu yoğunluğunun kaldırılabileceği düzenlemelere gitmek gerek, böylece bir gelen bir daha gelme isteğiyle oradan ayrılacaktır.