Zihninize Boyut Kazandıran Floransa Arkeoloji Müzesi

Zihninize Boyut Kazandıran Floransa Arkeoloji Müzesi

Floransa’da bulunan Ulusal Arkeoloji Müzesi, Floransa’da gezilecek yerler listesine mutlaka dahil olmalı. Müze oldukça fazla esere sahip, bu nedenle en az birkaç saatinizi ayırmanız gerekli. Müze ilk olarak dönemin zengin aileleri Medici ve Lorraine‘lere ait koleksiyonlardan oluşması amaçlandıysa da, zamanla gelişerek bugünkü halini almıştır.

18. yüzyılda Pierre Leopold de Toscane’nin koleksiyon parçalarının müzeye dahil olmasıyla, müzenin Mısır bölümü açılmış ve geliştirilmeye başlanmıştır. Aynı dönemlerde Pisa doğumlu İtalyan mısırbilimci olan Ippolito Rosellini ve eski Yunan ve Latin edebiyatı alimi, filolog, aynı zamanda mısırbilimci Jean François Champollion‘un çalışmaları ile birlikte müzenin eserleri artırılmıştır.

Mısır ile ilgilenenlerin Champollion’u tanımaları gerekir. Henüz 16 yaşındayken ana dili Fransızca haricinde Latinca, İbranice, Yunanca, Sanskritçe, Arapça, Süryanice gibi 12’ye yakın dil öğrenmiş, 19 yaşında ise tarih profesörü olmuştur. Mısır tarihinde yüzyıllar boyu çözülemeyen bir sır olarak kalan hiyeroglif yazıları Champollion tarafından çözülmüş ve Mısır tarihi aydınlanma sürecine girmiştir. Mısırdaki kazılar sırasında bulunan Rosetta Taşı‘nın üzerindeki yazıların okunmasıyla Mısırbilime öncülük etmiş olan Champollion, bu açıdan önemli bir kişidir.

Müzeye girdiğinizde sizi Arezzo Kimerası (Chimera of Arezzo) adında bir yaratık heykeli karşılar. Etrüsk sanatının örneklerinden olan bu heykel Arezzo‘da bulunmuş ve Medici ailesinin koleksiyonuna eklenmesi için Cosimo I sahip çıkmış. Tunçtan yapılmış heykelin kendisi aslan görünümünde iken kuyruğu yılan şeklindedir. Medici ailesi tarafından uzun yıllar Palazzo Vecchio‘da halka sunulmuştur.

Floransa Arkeoloji Muzesi Arezzo Heykeli

Müzede, 1800’lü yıllarda var olan ve Toskana’nın büyük bir bölümünde yer alan Etrurya Krallığı‘ndan da eserler bulunuyor. Önceleri hazırlanan ve içinde Etrurya koleksiyonlarının olduğu oda bir sel baskınına yenik düşmüş olmasına karşın 2006 yılında yapılan yeni çalışmalarla bu bölüm de toparlanmış ve ziyarete açılmış.

Antik seramik galerilerinde çok sayıda antik eşya bulunuyor. Küçük ikonik tasvirler, yüz maskeleri ve bu eşyaları yapabilmek için kullanılan el malzemeleri sergileniyor. Buradaki eserlerin birçoğu Kolomb öncesi devirlere ait. Meksika, Guatemala, Kosta Rika’nın olduğu bölgelerden çıkarılan buluntular.

Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Seramik Eserleri
Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Seramik Eserler

Hepsi birbirinden güzel eserler ancak diğerlerinden farklı olan ve aralarında en çok hoşuma giden gri bazalt taşından yapılmış, 18 cm uzunluğundaki, çömelmiş vaziyette duran şaman karakteri. Bu tip eserler çoğunlukla Orta Amerika’dan çıkıyor. Aztekler öncesi bir devre ait olan bu eserler Olmek olarak adlandırılıyor. Olmekler insan figürü olarak ortaya çıkmasına rağmen, çoğu hayvan insan karışımı tür olarak bilinen antropomorftur. Eserlerin çoğunda insanlar figürlerinin gözleri, gücün simgesi olan jaguarın gözlerine benzetilmiştir.

Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Olmek Eserleri
Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Saman Karakteri

Sergide sergilenen eserler arasında çanak çömlekler ve vazolar da vardır. Kullanımı oldukça yaygın olan bu araçlar su taşımak için kullanılmasının yanı sıra yakılan ölülerin küllerini koymak amacıyla da üretilmişler. Sade olmalarının yanında üzerlerinde çeşitli insan ve hayvan figürleri de yer almaya başlamıştır zamanla.

Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Canak Comlek

Toskana’nın Lazio bölgesini kapsayan tarihi bölge Etrürya’dan çıkarılan eserler arasında ise bronzdan yapılma eserlerle karşılaşılmıştır. Daha çok vazolar ve mumluklar olarak yapılan eserlerde, insan ve hayvan figürleri karışımları ile eser üzerinde çeşitli süslemeler yer alır.

Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Etrurya Kralligi

Müzedeki birçok bronz heykel Medici ve Grand dük ailesinin koleksiyonuna ait. Ortalama 30 cm uzunluğunda olan küçük bronz heykellerin çoğu 1890 yılında Uffizi‘den buraya taşınmış.

Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Bronz Heykel
Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Bronz Insan Heykeli

Müzede antik Yunan eserlerine de yer veriliyor. Bu vazolarda içinde insan figürü bulunan, mitolojik konuların da içinde olabildiği çeşitli kompozisyonlar resmedilmiş. Canlı renkler adeta küçük bir tablo gibi işlenmiş.

Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Antik Yunan Vazolari
Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Antik Yunan Vazosu

Vazoların üzerine boyanan yatay frizler, geometrik şekiller oluşturuyor. Floransa Arkeoloji Müzesi‘nde de bunların örnekleri elbette var ve ziyaretçilere açık.

Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Vazo Frizleri

Müzenin en heyecan verici kısmı ise Mısırbilim ile ilgili olan galerileri. İtalya’da Mısır Müzesi olarak bilinen Museo Egizio‘dan sonra en büyük Mısır eserleri koleksiyonun sahip burası.. Yaklaşık 14.000’e yakın eserler kronolojik ve topografik olarak sıralanmıştır.

Floransa Arkeoloji Muzesi Misir Heykelleri
Floransa Arkeoloji Muzesi Misir Heykeli

Yekpare taştan dikili duran stellerdeki çizimler ve yazılar o zamanki uygarlığa ait önemli bilgiler verirler. Günümüze kadar iyi bir şekilde korunmuş birçok steli burada görmek mümkün.

Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Stel Hiyeroglif
Floransa Arkeoloji Muzesi Antik Stelleri

Eski Mısırlılara ait öbür dünya kavramının varlığı, özellikle firavunlar için bedensel açıdan önemi büyük. Bu nedenle diğer dünyada yaşayacak vücudun da korunması gerektiği düşünülerek hareket edilir. Ölünün içindeki organlar alınır, bir vazoya konur ve özel ilaçlar sürülen kişiyi sarmalar ve yarı insan şeklindeki Andropoid denilen ahşap tabutlara içiçe yerleştirirlerdi. Mumyalama aşamalarını çok ilginç prosedürleri olmuştur çağlar boyu. Arkeoloji Müzesi’nin Mısır galerilerinde de mumyalananları ve tabutlarını yakından görme şansımız oluyor.

Floransa Arkeoloji Muzesi Misir Tabutlari
Floransa Arkeoloji Muzesi Misir Mumyasi

Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi, Etrüsk, Roma ve Yunan uygarlıklarına ait inanılmaz bir sanat ve eser koleksiyonuna ev sahipliği yapan dünyanın en önemli müzelerinden biri. Bu müzeyi ziyaret etmek, dünyanın en ikonik sanat eserlerini yakından görmek için nadir bir fırsat sağladığından Floransa’ya gelen her gezginin mutlaka girmesi gereken bir yerdir. İster tarih meraklısı olun ister sadece güzel sanat eserlerini takdir etmek istiyor olun, Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi kesinlikle görülmeye değer.